Wpis z mikrobloga

Kot przecinający nożem węża był w Starożytnym Egipcie symbolem triumfu dobra nad złem. Owy kot był wiązany z kocimi bogami jak Bastet, Tefnut i Mahes. Natomiast wąż z demonem Apopisem.
Owe przedstawienie stało się bardzo popularne od drugiej połowy okresu Nowego Państwa i było często umieszczane w grobowcach oraz na kartach Księgi Wychodzenia za Dnia.
Fresk pochodzi z grobu Sennedżem'a (TT 1) w Deir el-Medina w Tebach Zachodnich i jest ilustracją do XVII rozdziału Księgi Wychodzenia za Dnia. Datuje się go na ok. 1295–1213r. p.n.e. Został odkryty w 1920 roku i obecnie w Metropolitan Art Museum w Nowym Jorku.
Na zdjęciu u góry znajduje się oryginał, a poniżej moja graficzna rekonstrukcja w Gimpie.

#herumerenbast <-- tag do obserwowania albo czarnolistowania

Po więcej ciekawostek o Egipcie zapraszam na mój kanał na YT . ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#egipt #egiptologia #archeologia #kot #koty #kitku #dziwnekotki #historiakotow #starozytnosc #mitologiaegipska #mitologia #gimp #grafika #grafikakomputerowa #gruparatowaniapoziomu #historiajednejfotografii #niewiemjaktootagowac
HeruMerenbast - Kot przecinający nożem węża był w Starożytnym Egipcie symbolem triumf...

źródło: comment_1628504305mZqx13tqf6fFJNbbOO2Y8Z.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz