Wpis z mikrobloga

Kolejna duża wpadka Elona to design osłony termicznej. Otóż osłona termiczna jest... czarna. Jest to najgorszy kolor, bo czarny przyciąga i pochłania światło, przez co osłona jeszcze bardziej się nagrzewa. Osłona powinna być maksymalnie refleksyjna, aby odbijała promienie słoneczne, tutaj stal nierdzewna nadaje się idealnie, bo właśnie rozprasza i odbija światło.

Więc prosta kalkulacja wskazuje, że osłona jest niepotrzebna, wystarczy stal. Ile to kilogramów oszczędności?

#starship #spacex
e.....u - Kolejna duża wpadka Elona to design osłony termicznej. Otóż osłona termiczn...

źródło: comment_1628500135n6bD8iX0ZHgso8ZLIyXgeA.jpg

Pobierz
  • 36
@elon_w_zbozu: wiem że op troluje ale służę wyjaśnieniem dlaczego tarcza może być czarna bo może kogoś interesuje:

tarcza ta nie chroni przed nagrzaniem od słońca (bo po co, jeszcze nie słyszałem o promieniach słonecznych które by stopiły aluminium)

tylko przed ciepłem wytwarzanym przez tarcie powietrza, a to jest normalnie przewodzone - kolor nie ma tu znaczenia, czarne gumowe rękawiczki chronią przed oparzeniem nagrzaną patelnią tak samo jak białe.
Jest to najgorszy kolor, bo czarny przyciąga i pochłania światło


@elon_w_zbozu:
1. Nie, żaden kolor nie przyciąga światła.
2. Tak, czarny lepiej pochłania światło.
3. Czarny znacznie lepiej oddaje (EMITUJE) energię termiczną.

Wchodzący w atmosferę pojazd nie nagrzewa się w wyniku "pochłaniania światła" a w wyniku tarcia o atmosferę :)
Jeżeli treść wątpliwości jest z reddita - to możesz im napisać, że są nieukami. A jak z Glavset, to gratuluję :)
3. Czarny znacznie lepiej oddaje (EMITUJE) energię termiczną.


@bialy100k: a to ciekawe, nie wiedziałem tego ale faktycznie szybkie google:

https://www.exploratorium.edu/snacks/give-and-take

Dark-colored materials absorb visible light better than light-colored materials. That’s why the dark side of the card heats up first. The lighter side absorbs less of the incident light, reflecting some of the energy. Darker materials also emit radiation more readily than light-colored materials, so they cool faster.


Więc czarny heat
@bialy100k: ciekawi mnie jak duży jest to efekt, czy np. noszenie czarnego t-shirta nocą pod bezchmurnym niebem sprawia że jest nam zauważalnie chłodniej niż w białym? (w sensie odwrotnie niż w dzień gdzie w czarnym jest bardzo zauważalnie cieplej)
3. Czarny znacznie lepiej oddaje (EMITUJE) energię termiczną.


@bialy100k: dokładnie o to chodzi że czarny kolor najszybciej oddaje ciepło (promieniowanie podczerwone). Dlatego też promy kosmiczne mają na czarno spody.
Fun fact: w krajach gdzie za dnia nawala światło domy są zwykle w jasnych kolorach. Dzięki temu za dnia powoli się nagrzewają ale za to w nocy są dłużej ciepłe bo powoli oddają temperaturę
@dict: oczywiście masz rację, choć tarcie też swoje dokłada. Chyba stąd ten skrót myślowy, laikom łatwiej wytłumaczyć tarcie a nie zasady termodynamiki stąd chyba wszystkie programy popularnonaukowe jakie pamiętam mówiły o tarciu i oporach powietrza a nie cieple skompresowanego gazu

https://www.uu.edu/dept/physics/scienceguys/2003Mar.cfm

The shuttle enters or "attacks" the atmosphere at such an angle that its nose and underside contacts and compresses the air and absorbs most of the heat generated. On the
wiem że op troluje ale służę wyjaśnieniem dlaczego tarcza może być czarna bo może kogoś interesuje


@gatineau: To jeszcze inaczej... Ta izolacja termiczna od spodu musi być czarna a od góry biała. To jest celowe i żaden błąd @elon_w_zbozu: !!! Dokładnie tak samo jak w promach kosmicznych - od spodu czarna od góry biała.

O co w tym chodzi?

Od spodu powłoka rozgrzewa się od kontaktu (nie tarcia!!!) z gorącą
@kwanty Dodam jeszcze że właśnie chyba biała a nie lustrzana - biały odbija najwięcej, żeby daleko nie szukać, z podwórka w Boca, spójrz na cryo shell - mimo że były srebrne, to jednak przemalowali je na biało.