Wpis z mikrobloga

Podbijam kilka pomysłów, które wcześniej padły na tagu #leasing odnośnie zmian w Nowym Ładzie.
Jak wiadomo, w przypadku leasingu operacyjnego, po okresie trwania leasingu, przy wykupie pojazdu (najpewniej już od 01.01.2022), nie będzie już możliwości wykupu "prywatnego" jak ma to miejsce aktualnie w 2021 roku, a dzięki temu ominięcia zapłaty PITu i VATu.

Opcje jakie prawdopodobnie nadal będą istniały od 2022 roku, aby trochę "przycebulić":
1. Darowizna na kogoś z rodziny
Plusy:
- pozbywamy się PITu do zapłacenia
Minusy:
- zostaje 23% VAT (od wartości rynkowej, zapewne na moment przekazania darowizny)

2. Sprzedaż auta, będąc "ryczałtowcem"
Plusy:
- od sprzedaży pojazdu zapłacimy 3% podatku - https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-samochodu-firmowego-przez-ryczaltowca
Minusy:
- zostaje 23% VAT (od wartości rynkowej, na moment sprzedaży)

Mocno naciągane teorie mojego autorstwa:
3. Ucieczka z bycia VATowcem na miesiąc wykupu - Jako że VAT byłby sporym kosztem - nie oszukujmy się, odzyskujemy POŁOWĘ VATu (12,5%), a finalnie od sprzedaży zapłacić musimy pełny 23% VAT- w przypadku pojazdu 2-3 letniego, może się okazać, że finalnie to ile "zaoszczędziliśmy" na ratach leasingowych, ledwo starczy (o ile w ogóle) na VAT od sprzedaży pojazdu.

I tutaj ciekawa kwestia, mianowicie VAT powinniśmy zapłacić przy sprzedaży pojazdu, jeśli:

Jeśli podatnik przy zakupie pojazdu miał prawo odliczenia VAT lub wykorzystywał pojazd w działalności opodatkowanej, to dokonując jego sprzedaży, transakcję tę należy opodatkować podatkiem VAT w wysokości 23%.

Natomiast NIE MUSIMY , jeśli:

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W sytuacji gdy przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku i pojazd wykorzystywany był w działalności zwolnionej z VAT, to podatnik ma prawo wystawić fakturę sprzedaży samochodu ze stawką “zw.”.


Czy nie dałoby się "uciec" z bycia VATowcem na jeden miesiąc, kiedy następuje wykup, dzięki czemu "przy zakupie pojazdu NIE mamy prawa do odliczenia VATu"?
Czyli wiemy że wykup będzie np. w listopadzie 2022 roku, wtedy dostaniemy fakturę wykupową z datą listopad 2022, idziemy wcześniej do US, na listopad aktualizujemy VAT-R, rezygnujemy z VATu.
Następnie w grudniu 2022 znowu aktualizujemy VAT-R, i znowu wracamy do VATu.

Plusy:
- Przy późniejszej sprzedaży wystawiamy fakturę na 0% VAT (?) jako że na moment wykupu nie byliśmy VATowecem?
Minusy:
- Konieczność zapłaty VATu za inne środki trwałe (tylko powyżej 15k PLN ???) w momencie przejście na NIE-VAT - https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rezygnacja-z-vat

4. Mocno naciągane w opór - rezygnacja z wrzucania faktur w koszty wcześniej(?) - mamy sierpień 2021 roku, do końca leasingu zostały nam powiedzmy 2 lata. Już wykalkulowaliśmy (będąc już ryczałtowcem), że połowa VATu którą odzyskujemy nijak nie skompensuje nam VATu który zapłacimy po wykupie na firmę (a następnie po sprzedaży pojazdu dalej, czy przekazaniu go rodzinie).

I teraz tak - mimo że leasing jest na firmę, dostajemy faktury VAT na firmę -> w gruncie rzeczy nikt nie wymusza na nas WRZUCANIA faktura w koszty. W teorii możemy płacić za leasing i kompletnie przestać wrzucać go w koszty.
Czy brak jakichkolwiek odliczeń faktur leasingowych, a w finale brak wliczenia faktury wykupowej, nie byłby finalnie (mimo zmian w #nowylad #polskilad ) jakimś realnym argumentem przed ewentualnym sądem, odnośnie tego DLACZEGO nie płacimy finalnie VATu od sprzedaży pojazdu?
Sytuacja tyczy się szczególnie tych leasingów, gdzie leasingodawca nie zgadza się w ogóle na cesję na osobę prywatną (w przypadku możliwości cesji, zawsze możemy zrobić cesję z naszej firmy z NIPem, na nasze imię i nazwisko na osobę prywatną i próbować tak się bronić przez US, niestety niektórzy leasingodawcy kompletnie nie bawią się w takie rzeczy i cesję umożliwiają jedynie pomiędzy firmami).

Plusy:
- Wykupujemy nadal w 100% prywatnie i po 6msc od wykupu, sprzedajemy pojazd jakbyśmy sprzedawali jakikolwiek prywatny samochód używany - żadnego PITu i VATu
Minusy:
- To chyba mocno naciągana teoria xD

#podatki #jdg #dzialalnoscgospodarcza #samochody #motoryzacja

Wołam też @OptiFinance + @inFakt
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Namyslaw ciężki temat. Zastanawiam się sam czy nie robić cesji w tym roku i zwyczajnie kupić coś prywatnie. Na liniowym nie opłaca się być, na ryczałcie w koszty się nie wrzuci. Leasing też ma swoje koszta i wymusza AC, często swoje które jest drogie. Jeżeli wejdzie opodatkowanie sprzedaży prywatnej które będzie działać wstecz, może być wysyp dobrych ofert pod koniec roku :)
  • Odpowiedz
@Namyslaw: jeszcze jedna opcja, dla osob, ktore moga sobie pozwolic na zamkniecie JDG, np. w momencie przejscia na sp. z o.o. zamkniecie dzialalnosci przed rozliczeniem leasingu i splata zobowiazan jako osoba prywatna (co wymusza z reszta specyfika JDG), wykup i sprzedaz po 6 miesiacach nastepnie
  • Odpowiedz
@darkdancerr: tak, tylko że są ludzie, którzy liczyli na stabilność podatkową na 2-3 lata (tak wiem, nie w tym kraju xD) i wybrali wykup 1%.
Teraz to już po ptokach, bo to i tak dotyczyć będzie trwających leasingów.
  • Odpowiedz
Sytuacja tyczy się szczególnie tych leasingów, gdzie leasingodawca nie zgadza się w ogóle na cesję na osobę prywatną (w przypadku możliwości cesji, zawsze możemy zrobić cesję z naszej firmy z NIPem, na nasze imię i nazwisko na osobę prywatną i próbować tak się bronić przez US, niestety niektórzy leasingodawcy kompletnie nie bawią się w takie rzeczy i cesję umożliwiają jedynie pomiędzy firmami).


@Namyslaw: Tutaj mała uwaga: cesja z DG na
  • Odpowiedz
@Namyslaw: ad 1. spoko opcja

ad 2. uciec na ryczałt musisz od 1 stycznia do 31 grudnia. Formę opodatkowania zmieniasz na cały rok, zgłaszasz do 20 dnia miesiąca po pierwszym przychodzie.

ad3. j.w. rezygnacja z vat odbywa się na rok kalendarzowy, dodatkowo j.w. mówi klepacz-biedy jest coś takiego jak okres korekty vat ... lipa po
  • Odpowiedz
@kuncfot: Ja liczę na reakcję ze strony leasingodawców, którzy zrobią 2 rzeczy:
1. umożliwią cesję na osoby prywatne z leasingów podpisanych na DG (nie wiem jak wygląda to prawnie, muszę zweryfikować)
2. pozwolą na cesję np. samego wykupu. Obecnie aby wykonać cesję do końca umowy nie może być krócej niż 6 miesięcy.

Idąc za powyższym mam na myśli cesję na członka rodziny i totalne odcięcie się podatkowe od auta.

@
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Czy w przypadku cesji na osobe prywatna/firme za tzw. odstepne placi sie podatek od tej kwoty? Jezeli nie mozna zrobic cesji jezeli zostalo < 6 rat, to mozna wnioskowac o rozbicie pozostalych rat na np 7 i wtedy zrobic cesje? Leasing konczy mi sie w grudniu, mam zatem 4 raty + wykup 1%, kombinuje co zrobic aby zarobic a sie nie narobic ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@trucha13657: obecnie nie ma opcji cesji z DG na osobę prywatną. Leasing konsumencki oferuje PKO, VW leasing, Mercedes Leasing, MasteLease (PKO). Cała reszta finansujących jak BNP, mleasing, impuls, millenium, EFL nie oferuje takiego produktu. A druga kwestia że Ci co mają nie oferują takiej cesji. W drugą stronę z osoby prywatnej na DG nie ma problemu. Nie wiem czy to kwestię prawne czy kwestię widzimisię firm leasingowy. Jeżeli firmom będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@trucha13657: 6 miesięcy to widzimisię większości. W impulsie bez problemu zmienisz harmonogram lub zrobisz cesję miesiąc przed końcem. Jutro sprawdzę, które firmy mają ten zapis 6 miesięcy.
  • Odpowiedz
@Zbychoo: kurde, ciekawa opcja :D.
Do tego później darowizna z takiej drugiej JDG bez-VATowej, czekamy 6 msc i pyk 0zł PIT, 0zł VAT przy sprzedaży ( ͡ ͜ʖ ͡).

Jedyny koszt to koszt cesji leasingu.
  • Odpowiedz