Wpis z mikrobloga

#3 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Czy koty #calico przysłużyły się ludzkości?
Owszem! Dzięki ich unikalnemu genomowi udało się odkryć kilka naukowych ciekawostek o różnicach pomiędzy płciami ssaków.
W skrócie, dzięki calico odkryto, że ze względu na to iż chromosom płciowy X (samice - XX) przenosi dużo więcej informacji niż Y (samce - XY), potrzebny jest mechanizm korygujący ich ilość. Kompensacja polega na dezaktywacji jednego z chromosomów X na wczesnym etapie rozwoju w każdej komórce. Ten dezaktywowany chromosom u ssaków jest znany jako ciało Barra. Pod mikroskopem ciało Barra można zaobserwować w jądrze komórkowym. Większość genów w dezaktywowanym chromosomie X jest wyciszana przez hipermetylację DNA, co stanowi przykład dziedziczenia epigenetycznego. W linii zarodkowej inaktywowany chromosom X ulega reaktywacji podczas oogenezy (tworzenia się komórek jajowych).
Szczegółowo, po angielsku można przeczytać tutaj: https://www.nature.com/scitable/blog/student-voices/x_chromosome_inactivation_in_the/

#koty #ciekawostki
xhxhx - #3 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Czy koty #calico przysłużyły się lu...

źródło: comment_1627393425ovlI1zojI2rOz96PTy9obH.jpg

Pobierz
  • 29
Wołam zapisanych - jeśli chcesz się dopisać, plusuj ten komentarz, jeśli już jesteś pls nie plusuj bo mi to dokłada roboty :D
@kostniczka, @Nowa-ja, @Grzesiek_astronaut, @miniCZOLG, @Zmorka, @qbicone, @PiterCK, @LeVentLeCri, @Volan, @choramuchomora, @ekonobrocka, @sorek, @Psycho_patka1, @jenerau, @bielik1922, @przecietny, @Amplifed, @jihaad, @Cotospalony, @elemenTH, @jabussko, @TaliaZ, @Zgrebol, @Desiro, @radd00,
mam wrażenie, że przeczytał pan jedynie przeglądówki sprzed piętnastu lat, a i to pobieżnie. Czy pan w ogóle odróżnia metylację DNA od metylacji histonów?


@Ipsy: Panie docencie... ja... ja...
@Special_guest: masz rację. Starałam się to napisać tak żebym sama zrozumiała. Jeśli nie wyszło to przepraszam. Następne ciekawostki są kulturalne więc myślę że będzie lepiej :)
@Ipsy: w zasadzie to nie, inaczej bym pewnie pisała pod tagiem biologia, a nie koty ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jeśli potrafisz to napisać lepiej i bardziej poprawnie w 3-5 zdaniach, to chętnie przeczytam sprostowanie i inni pewnie także.