Wpis z mikrobloga

spotykam się z chłopakiem, który mi powiedział, że nie wie czy dobrze, że studiuje medycyne bo i tak informatyka zastąpi lekarzy (°°

nie dość, że mnie wkurzył, to nawet informatyke nie studiuje na politechnice ale na uniwersytecie, kiedy zapytałam ile zna języków programowania: powiedział, że żadnego... wyśmiałam, go, że z takim podejsciem nie napisze zadnego programu który zastąpi chociaz ułamek lekarza i minka mu zbledła.

szok, zwłaszcza, że myślałam, że ma troche oleju w głowie a ja właśnie siadam do nauki bo ona chociaz ma efekty (ʘʘ)

#informatyka #studbaza #tinder #zwiazki #programowanie
jmuhha - spotykam się z chłopakiem, który mi powiedział, że nie wie czy dobrze, że st...

źródło: comment_16271473173ws6G0DteI4HyiISK0oZrC.jpg

Pobierz
  • 75
@jmuhha: Ale on ma rację. Może nie zastąpi kompletnie, ale wkrótce technologia osiągnie taki poziom, że maszyna będzie w stanie dokonać precyzyjnych operacji chirurgicznych niemożliwych do wykonania przez człowieka. Podobnie z diagnozą chorób. Zresztą już robią to maszyny ale kieruje nimi człowiek. W momencie kiedy powstaną stacje diagnostyczne, lekarze mogą faktycznie stać się bardzo niszowym zawodem.
@jmuhha: Po części się tym zajmuję i np. praca radiologa czy patologa może zostać mocno automatyzowana za te 10-15 lat. Obecnie są już systemy ekspertowe które są w stanie skutecznie prowadzić wywiad lekarski co wiąże się z odciążeniem lekarzy pierwszego kontaktu. Problemem informatyki w medycynie jest niestety zaskakujący brak umiejętności obsługi komputera przez młodych lekarzy (serio) oraz delikatnie mówiąc konserwatyzm i niechęć środowiska lekarskiego. Mam nadzieję że będzie się to powoli
@jmuhha: Wszystkich lekarzy jeszcze nie. A co do patologów i radiologów, to zależy ilu wyjedzie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bo narazie jeszcze mamy obostrzenia że maszyna/algorytm nie może podawać diagnozy, tylko to musi przejść przez weryfikację lekarza (mimo że np. sieci neuronowe były lepsze od radiologów w chyba klasyfikacji covid vs zapalenie płuc, a w Ki-67 mamy porównywalne wyniki i co ważniejsze po minucie a nie po
@jmuhha: To jest kwestia czasu i tyle. Zakładając że sami nie wybijemy sie itd Bo kto komu zabroni postawic gabinet z robotem do robienia zębów czy czegokolwiek innego?

Juz JP Morgan audyty dokumentow z powodzeniem zastapil skryptami AI
@mackarr: z punktu widzenia radiologa - w tym momencie AI jest w stanie nam pomóc w bardzo ograniczonym zakresie. Swego czasu używaliśmy oprogramowania do analizy wieku kostnego pacjentów - małpia robota polegająca na ocenie jąder kostnienia (ilość,wielkość dobrze odgraniczonych struktur, w ładnie kontrastujących zdjęciach, na bardzo powtarzalnych projekcjach), oprogramowanie w 70-80% przypadków działało bez zarzutu, w części przypadków podawało totalnie odjechane wyniki. Efekt taki, że i tak każde zdjęcie trzeba było
@yanbar: Niestety głównie obracam się w sferze badawczej a nie praktycznej, więc możemy mieć mocno rozjechane punkty widzenia z racji czasu jaki zajmuje wdrożenie. Natomiast masz rację co do większości kwestii że AI zbudowane w jednym celu nie będzie szukało innych zmian, które radiolog natychmiast wyłapie. A to co mówisz o fałszywie pozytywnych wynikach to powinno być skandalem, bo jednak w branży medycznej są pewne standardy. I wysokie fałszywie pozytywne wyniki
@mackarr: Oprogramowanie z którym miałem do czynienia do wykrywania zmian ogniskowych w płucach wyłapywało tylko bardzo grube, bardzo oczywiste zmiany. Takie które znajdzie ktoś kto nie ma nic wspólnego z medycyną. Dlatego o jakimkolwiek porównywaniu nawet nie ma co rozmawiać. Jestem pewny że już są algorytmy które będą działać wielokrotnie sprawniej, ale nie widziałem ich jeszcze w żadnym ze szpitali w których pracuje (jeden z nich to instytut naukowy).
@dasseltiG: