Wpis z mikrobloga

NASA wybrała firmę SpaceX do wysłania pierwszej sondy mającej zbadać Europę - lodowy księżyc Jowisza. Falcon Heavy pokonał tym samym konkurencyjną rakietę SLS z księżycowego programu Artemis. Sonda wykona przeloty zaledwie kilkadziesiąt km nad Europą szukając potencjalnych miejsc istnienia życia.

Zobacz więcej:
To rakieta Falcon Heavy wyniesie dla NASA sondę Europa Clipper

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#spacex #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #astronomia #biologia #usa #nasa #elonmusk #jowisz #ksiezyc #startyrakiet #ukladsloneczny #europa #astrobiologia #sts #falconheavy #artemis
yolantarutowicz - NASA wybrała firmę SpaceX do wysłania pierwszej sondy mającej zbada...

źródło: comment_1627111543MDQk8scFAzAFQhmMxizv8y.jpg

Pobierz
  • 13
Kolejna misja gdzie za setki milionów jest wysyłana w kosmos defaultowa puszka spektrometrów i kamerek do robienia zdjęć. Mam nadzieję, że kiedy Starship zacznie być "operacyjny", naukowcy zaczną projektować misje kosmiczne z ciężkim sprzętem w roli głównej, szczególnie wiertniczym. Inaczej przez następne dziesięciolecia będziemy czytać newsy o tym, że na Wenus wieje wiatr albo, że Pluton jest czerwony i nie wiadomo dlaczego.
@Manah: Dorzucenie wiertła dorzuciło by dodatkowe kilogramy. Sondę należało by jakoś wychamować wię dochodzą kolejne kilogramy.

Myślę że i przy starshipie misja nie wyglądała by dużo lepiej. SLS ma większy udźwig od falcona heavy. A misję zaprojektowali jak zaprojektowali. Aby zrekompensować gorszy udźwig misja zrobi więcej asyst po drodze.
@Grewest: Koszt paliwa do wyniesienia i manewrów w kosmosie to pikuś w porównaniu z kosztami projektowania i budowy urządzeń. W przypadku misji w kierunku Jowisza czy Saturna, przestrzeń ładunkowa Starshipa powinna umożliwić wysyłanie misji nie w kierunku jedynie jednego księżyca ale od razu kilku. Wyobrażam sobie stockowy projekt łazika albo sondy, który może operować na ciałach niebieskich za linią śniegu, produkcja wielu sztuk identycznego urządzenia oraz wysłanie ich jedną rakietą powinny
Koszt paliwa do wyniesienia i manewrów w kosmosie


@Manah: Wiem, chodzi mi o to że każda rakieta ma swój ładunek maksymalny. I taka zaawansowana sonda może mieć problem w zmieszczeniu się w wadze. Starship dzięki tankowaniu na orbicie będzie mógł wynosić więcej ton. Ale zanim do tego dojdzie minie trochę czasu.

Mam nadzieję że doczekam się orbitera neptuna :p