Wpis z mikrobloga

Chciałem zainstalować linuxa na starym laptopie żeby używać go jako przystawkę do telewizora. W skrócie: laptop używany tylko do netflixa, nic więcej. Spytałem na wykopie, który system najlżejszy do tego typu zadania, bo laptop dość leciwy. No to Były propozycje archa, xubuntu, lubuntu i inne. Postawiłem na lubuntu, bo same dobre opinie przeczytałem. No i się zaczęło:

Zainstalowałem linuxa:
1. Najpierw powalczyłem ze sterownikami od grafiki, bo nie chciał wykryć niczego co pod port HDMI podepnę. Ok, udało się.
2. Odpalam firefoxa i nie działa netflix, wyskakuje jakiś kod błędu. Dobra szukam po forach o co chodzi i wyszło że trzeba aktywować w ustawieniach przeglądarki "oglądanie treści licencjonowanych DRM". Aktywowałem więc.
3. Wyczyszczenie firefoxa i uruchomienie netflix jeszcze raz. Loguję się, próbuję odpalić film - kolejny błąd: tym razem na forach wyczytałem, że trzeba zainstalować/zaktualizować plugin Widevine - no ok, zrobiłem to, wyczyściłem cookies jeszcze raz dla pewności
4. Trzecia próba. Odpalam netflixa, loguję się - błąd XDDD tym razem kod błędu mówiący, że mam nieaktualną wersję firefoxa. Sprawdzam jaką mam wersję - najnowszą (90.0.1) XD. Pobrałem starszą wersję dla sprawdzenia - ten sam błąd.
5. Instaluję chromium (bo wydawało się łatwiej i szybciej) to się byl problem z pluginem Widevine, nie dało się zaktualizować i pokazywało wersję 0.0 cały czas.
6. Postanowiłem nie tracić czasu (xD) i zainstalowałem Google Chrome. Kolejny raz: "Your browser is out of date" mimo najnowszej wersji przeglądarki.
Poddałem się

Zainstalowałem windows 10:
1. Zainstalowałem system (instalował się 2-3 razy dłużej niż lubuntu, a stary hdd w tym nie pomagał)
2. Odpaliłem netflixa w Edge i wszystko działa od buta XDDD

Kolejny raz #bekazlinuksiarzy no i trochę beka ze mnie bo najlepiej wyszłoby sprzedać tego lapka w lombardzie i kupić za to jakiegoś chromecasta czy innego mi boxa.

#komputery #linux #windows #windows10 #informatyka #heheszki #lubuntu
Spofity - Chciałem zainstalować linuxa na starym laptopie żeby używać go jako przysta...

źródło: comment_1626799009OCV2U6cxQVFLD0GDJSfMB5.jpg

Pobierz
  • 29
@koostosh: za 1, 2, 3, 5 winny jest linux za 4 i 6 netflix za to ze ua nie potrafi poprawnie odczytać. Skoro distro ubuntu relamowane są przez użytkowników jako te "najprzyjaźniejsze normalnemu użytkownikowi", a okazuje się że system nie posiada sterowników graficznych do Intel HD oraz przeglądarka posiada niedziałające pluginy to tak, winny jest linux.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Spofity: U mnie działa od kopa, zarówno na Ubuntu jak i na Manjaro. Może dlatego, że zainstalowałem kodeki non free? Nie wiem. Tak czy inaczej, za pierwszym razem, zaraz po instalacji systemu, włączam Firefoxa, loguję się do Netflixa i od razu jest pytanie, czy chcę wtyczkę videwine, bo jest tutaj potrzebna, pyk ok, przeładowanie strony, wszystko działa. Chromium czy inne dziwactwa, tak samo.

Sterowniki Intel HD działają nawet te otwarte, więc
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Linux jest darmowy tylko wtedy, kiedy Twój czas nie jest nic wart.

@Landmark: trochę gówno prawda... Internet, multimedia, nawet gry, wszystko bez problemu działa. System ciebie nie szpieguje na każdym kroku, ustawiasz go sobie jak chcesz.

Dwa lata temu przesiadłem się na Linuxa, nie żałuję. Wcześniej ponad dwadzieścia lat na Windows, więc swoje przyzwyczajenia miałem. Przesiadka była praktycznie bezproblemowa. Zaczynałem od Ubuntu, jest super przyjazne. Teraz odnajduję się z Manjaro.
Chciałem zainstalować linuxa na starym laptopie, żeby używać go jako przystawkę do telewizora.


Bo mi szkoda było na dynksa w sklepie.

walczyłem ze sterownikami od grafiki, bo nie chciał wykryć niczego co pod port HDMI


No to musiał być niezły zabytek. I to nie stery grafiki za to odpowiadają (ropoznanie portów) tylko ustawienia.

Na oglądanie treści licencjonowanych DRM...


... trzeba zezwolić w każdej przeglądarce w każdym systemie.

zainstalować/zaktualizować plugin Widevine


About:plugins a