Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: socjaldemokracja to nie to samo co socjalizm i pół europy ma obecnie ten system przy okazji stając się najlepszym miejscem do życia na globie z dość pokaźnymi obszarami wolności osobistej. Ja wiem że Korwin co głupszym wmówił że jeśli nie możesz postawić fabryki azbestu obok blokowiska to jest LITERALNIE KOMUNIZM NA POZIOMIE STALINOWSKIM, ale świat nie do końca tak działa i nie do końca tak działa wolność.
system socjalistyczny tego nie zakłada


@CamusVevo: Jakie jest zatem stanowisko socjalistów na ten temat? O ile mnie pamięć nie myli, Marks mówił, że teoretycznie zaprowadzenie dyktatury proletariatu jest możliwe w czysto demokratycznych państwach - o to więc chodzi? O wygranie wyborów przez partię socjalistyczną? A gdy to się stanie - jak zaprowadzić socjalizm bez możliwości odebrania ludziom wolności uznawanych dziś za podstawowe (prawo do własności, prawo do prowadzenia przedsiębiorstw według własnego
Mówimy o Orwellu który nie był socjalistą tylko socjaldemokratą, dlatego jego krytyka systemów totalitarnych ma sens.


@KochanekAdmina: Hmm, czy aby na pewno? Z tego co kojarzę w "Hołdzie dla Katalonii" z uznaniem wypowiadał się o oddolnych ruchach socjalistycznych w Barcelonie (przejęcie fabryk przez robotników, samorządy robotnicze)?

Raczej trudno stwierdzić jednoznacznie kim Orwell był, bo jego poglądy ewoluowały (jak u każdego rozsądnego człowieka).
XDDD

Sanepid nie pozwala mi sprzedawać paróweczek z padliny, a inspekcja pracy karać pracowników śmiercią za spóźnienie! TOTALITARYZM!!!


@NapalInTheMorning: I po co wkładasz mi w usta słowa, których nie powiedziałem? Zaśmiecasz tylko dyskusję.

Przez prawo do prowadzenia działalności według uznania mam na myśli prowadzenie jej w modelu kapitalistycznym (prywatna własność, cząstkowa jej sprzedaż akcjonariuszom i tak dalej). Sanepid jest jak najbardziej potrzebny.
@szyderczy_szczur:

Bliski socjalistycznej lewicy (swoje poglądy określał mianem „demokratycznego socjalizmu”[2]), a w czasie wojny hiszpańskiej anarchizmowi; krytyk i demaskator mechanizmów zniewolenia człowieka w totalitarnych systemach komunistycznym i narodowosocjalistycznym, a także w kapitalizmie i systemie politycznym panującym w Wielkiej Brytanii.


https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Orwell#Pogl%C4%85dy_polityczne

xD

Orwell był wzorcowym lewakiem, zwolennikiem socjalizmu
@Herostrates94: Nie trzeba całkowicie likwidować własności prywatnej w socjalizmie. Socjalizm opiera się na realizowaniu potrzeb społeczeństwa, ale też w trosce o indywidualne jednostki. Wszystko w oparciu o sprawiedliwość. Więc własność prywatna może istnieć bez problemu w socjalizmie, ale wypaczenie własności prywatnej w stylu zatykania flagi i krzyków "OD TEJ GÓRY PO HORYZONT WSZYSTKO NALEŻY DO KRÓLA BEZOSA" nie.
@johny-kalesonny: Hmm, rozumiem, że socjalizm nie oznacza likwidacji własności prywatnej jako takiej (bo to byłby raczej komunizm), ale jeśli mielibyśmy zamknąć definicję socjalizmu w jednym zdaniu, to raczej byłoby to "przejęcie środków produkcji przez robotników". Demokratyzacja środków produkcji, jak kto woli. A tego raczej nie da się osiągnąć bez "dyktatury większości", o której pisałem wyżej (bo jak ktoś posiada teraz firmę na własność, to nie da mu się jej odebrać bez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
@johny-kalesonny:

https://www.wykop.pl/wpis/20131255/niestety-prawaczki-nie-potrafia-przetlumaczyc-popr/#comment-172752955

Cytat z Orwella w oryginale brzmiał tak: "Particularly on the Left, political thought is a sort of masturbation fantasy in which the world of facts hardly matters" - co oznacza: "Szczególnie na lewicy, myśl polityczna jest rodzajem masturbacyjnej fantazji, w której świat faktów ledwie się liczy". Ciekawe, co to za "tłumacz" podał polską wersję tego. Bo to zmienia sens. Orwell stwierdził to, odnosząc się do linii politycznej Partii Pracy,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Herostrates94: oczywiście że można to zrobić bez dyktatury. Pracownicy mogliby wykupywać firmy w których pracują, przejmując kontrolę nad środkami produkcji w ten sposób. Zachęty i uproszczenia w spółdzielniach i prawie spółdzielczym też służą demokratyzacji miejsc pracy