Wpis z mikrobloga

Antyszczepionkowcy ostatnio mają nową metodę udowadniania, że "po szczepionkach ludzie częściej umierają na Covid-19".

Kochają tabelki z briefingów technicznych w UK i zaznaczają w nich suche zgony na Covid spowodowane wariantem Delta, zestawiając je ze sobą (np. 50 u zaszczepionych vs 44 u niezaszczepionych) udowadniając, że w UK zmarło więcej osób zaszczepionych na Covid-19 niż niezaszczepionych, co ma niby wykazać, że szczepienia pogarszają sprawę względem tej mutacji (Delta). Zawsze uruchamia to u mnie salwę śmiechu i łapię się za głowę. Wydawało mi się, że nie trzeba obalać tak oczywistych rzeczy, ale gdy już pięćdziesiąty raz usuwam z komentarzy te brednie to jednak postanowiłem poruszyć kwestię. Te tabelki mają różne wersje z różnymi datami i liczbami, pewnie widzieliście już je nieraz.

Oczywiście jest to prawda, że te liczby tak wyglądają, ale nie świadczy to źle o szczepieniach tylko o tym, że autorzy tych wypowiedzi nie ogarniają logiki, dzielenia, proporcji i takich tam "skomplikowanych" pojęć z podstawówki, albo zwyczajnie nie rozumieją co czytają dorabiając do tych liczb swoją filozofię aby tylko pasowało pod ich tezę, że "szczepionki zabijają".

Fakty z UK:
1. Liczba zaszczepionych osób w wieku 50+ to ok 19.4mln, czyli 92.3% tej grupy wiekowej. To w tej grupie zanotowano 50 zgonów.
2. Liczba niezaszczepionych osób w wieku 50+ to ok 1.6 mln. czyli pozostałe 7.7%. W tej grupie wystąpiło 38 zgonów.

Policzmy zatem ileż to ludzi zmarło na milion w każdej grupie:
1. 50/19.4 = 2.57 zgonów na Covid na milion zaszczepionych.
2. 38/1.6 = 23.75 zgonów na Covid na milion niezaszczepionych.

Ja tu widzę ponad 9x więcej zgonów wśród niezaszczepionych 50+ latków. Wśród młodszych zaszczepionych nie zginął wręcz nikt, w przeciwieństwie do 6 niezaszczepionych. Tabela ta jest znakomitym dowodem na to, że jest dokładnie odwrotnie niż próbują to ilustrować denialiści. Ci ludzie co to podnoszą sami siebie obalają gdy publikują te tabelki z UK, kompletnie nie umiejąc interpretować tego co czytają (str. 14, Technical Briefing 17). Generalnie to nic złego nie ogarniać, ale gdy się nie ogarnia to warto wziąć sobie do serca cytat Marka Twaina "Lepiej jest milczeć i wydać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.". Polecam.
dane:

liczba szczepien:

https://www.england.nhs.uk/statistics/wp-content/uploads/sites/2/2021/06/COVID-19-weekly-announced-vaccinations-24-June-2021.pdf
liczba zgonów na wariant delta, Technical Briefing 17:
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/996740/Variants_of_Concern_VOC_Technical_Briefing_17.pdf

#polska #ciekawostki #zainteresowania #badania #koronawirus #europa #swiat #koronawirus #covid19 #zdrowie #medycyna #szczepienia #foliarze
TomJa - Antyszczepionkowcy ostatnio mają nową metodę udowadniania, że "po szczepionka...

źródło: comment_1624878573b1HWvnS3cBq7WTpjixOzyv.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
@Tom_Ja: Szkoda, że dzbanów nie przekonasz. To to samo, co z „p*****mi obozami”, mimo ciągłego sprostowywania i edukacji nadal co jakiś czas się to pojawia w jakiejś gazecie.
  • Odpowiedz
@Tom_Ja: Ale w jaki sposób zmienia to fakt, że umarło więcej osób zaszczepionych niż niezaszczepionych?
Jak ta szczepionka miała im pomóc? Lżejsze przechodzenie Covida? No to nieźle zadziałała
  • Odpowiedz
@scarecrov: Uwaga, gdyby zaszczepić wszystkich to WSZYSCY zmarli byliby po szczepionce. Czy to oznacza że jest ona nieskuteczna? Nie ma w 100% skutecznej szczepionki. Więc jak weźmiesz populacje 19,5 mln ludzi to ktoś umrze. Nie ma innej opcji.
  • Odpowiedz
@Weretek: Szczepionka miała przecież łagodzić skutki,
nie chroni przed zarażeniem, nie chroni przez przenoszeniem - więc czy cokolwiek daje?
Jakie są realne benefity tej szczepionki
  • Odpowiedz
@scarecrov: A nie widzisz ze wśród 19,5 mln zaszczepionych jest tylko 6 zgonów więcej niż dla 1,6 mln niezaszczepionych? Więc osoba po 50 ma dziesięciokrotnie mniejszą szansę na śmierć z powodu wersji koronawirusa w jego najgroźniejszej odmianie. Szczepionka ma spowodować ograniczenie emisji wirusa do minimum, żeby nie wybuchały kolejne ogniska i żeby nie paraliżować szpitali, a nawet jeżeli uda ci się zarazić (na co masz mniejszą szansę) to twój organizm wie
  • Odpowiedz
@Weretek: Jest mniejsza a jednak nadal są zgony, potrzebna będzie całkiem inna wersja szczepionki i kolejne dawki.
Więc daj mi jeden argument jako osobie która nie jest w grupie ryzyka i prawdopodobnie przechorowała covida - żebym się zaszczepił
  • Odpowiedz
@scarecrov: Ale ja cie nie namawiam do szczepienia, to nie moja rola. Rób jak uważasz. Pytałeś co daje szczepionka. Napisałem. Napisałeś, że miała łagodzić skutki a nie łagodzi, ale dziesięciokrotnie niższa śmiertelność to chyba spore złagodzenie skutków.
  • Odpowiedz
@scarecrov: A względem kogo mają porównać skuteczność szczepionki? innych zaszczepionych? Nie szczepisz się -> masz większą szansę na przejście covida ze skutkiem śmiertelnym. Gdzie w tym wniosku jest błąd?
  • Odpowiedz