Wpis z mikrobloga

Mirki, coś się popsuło.

komputer zakupiony w morele, pamięć ADATA XPG GAMMIX D10, DDR4, 8 GB, 3200MHz, CL16 i tutaj mam mały zgrzyt - albo ja czegoś nie ogarniam, albo morele coś ostro s---------o. Płyta główna MSI MPG X570 GAMING PLUS, a zrzuty ekranu wyglądają jak na załączonym obrazku. Tak ma być, czy coś tam w biosie powinno być zmienione?

PS

@morele_net jesteście mi winni za usługę "Instalacja systemu operacyjnego" (bo finalnie sam ją musiałem wykonać), bo któryś z Waszych pracowników w napadzie inwencji twórczej stwierdził, że zainstaluje system na HDD, który pierw podzielił na partycje, a SSD zostawił pusty. Albo się pokłócimy albo zwracacie kasę. Nie, nie mi, na dowolne schronisko dla zwierząt macie zrobić przelew. I nieważne, że zamówienie z grudnia 2019 r. Jeśli nie, to się mocno pogniewamy.

#komputery
ReksioZaglady - Mirki, coś się popsuło.

komputer zakupiony w morele, pamięć ADATA ...

źródło: comment_1624572477RlV3fO2WCS1Z2sj720QJGA.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ReksioZaglady: Pamięć RAM ma wbudowany profil xmp, który się aktywuje w biosie. Do znalezienia w zakładce z overclockingiem. Wtedy będzie pracować z zegarem 3200.
  • Odpowiedz
@Ademu: kurcze, ja wiem, że brzmię jak technologiczny analfabeta, ale... jakieś instrukcje dla mojej płyty głównej? Kompletnie zielony jestem, a teraz pytam po wykopie, bo morele s---------o robotę za którą wzięło niemałą kasę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ReksioZaglady: Zaraz po włączeniu kompa wciskaj delete, żeby wejść do biosa. W zakładce z oc poszukaj "extreme memory profile" i daj na enabled. Powinny wskoczyć nowe wartości, sprawdź czy napięcie się ustawiło na 1.35v, zapisz zmiany i wyjdź z biosa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ReksioZaglady: teraz jest git, dobrze ustawiłeś. W obu okienkach się zmieniło. Różnica wynika z tego, że pamięci DDR (double data rate) jak nazwa wskazuje przesyłają dane w obie strony równocześnie, synchronicznie. Dawno temu pamięci nazywane dzisiaj SDR nie przesyłały danych synchronicznie, a "po kolei" raz był odczyt, raz zapis. I tak Twoje pamięci przy użyciu profilu XMP są taktowane zegarem 1600MHz (prawe okno) ale właśnie od czasu przejścia z SDR
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Odczuwam_Dysonans: tak, ma to sens, nawet nie jest to aż tak skomplikowane, choć wychodzi na to, że podawana prędkość w nazwach produktów jest zwyczajnym bełkotem. To jakby podawać maksymalna prędkość pojazdu sumując prędkość poruszania się w przód i wstecz. Nooo, kombinuję niepotrzebnie, wielkie dzieki za pomoc, a i może efekt placebo, ale wszystko wydawało się jakieś płynniejsze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ReksioZaglady: nie nie, właśnie w tym wypadku nie do końca marketingowa zagrywka bo to jest prędkość efektywna - dane rzeczywiście podróżują z prędkością wynikającą między innymi z tych sumarycznych wartości taktowania. Odnosząc się do analogii do pojazdu to byłby on jak SDR - nie jesteś w stanie jechać naraz do przodu i do tyłu, w DDR tak bo zapis i odczyt idą swoim torem w swoją stronę ;) i podawanie
  • Odpowiedz