Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witam mireczki. Otóż mam problem. Zacząłem żywić większe uczucie do pewnej dziewczyny z którą mam jakiś tam stopień pokrewieństwa ale nie potrafię tego poprawnie wyliczyć i stwierdzić czy jest to formalnie i prawnie legalnie oraz jak ma się do tego kościół ewentualnie. Jest mi w stanie jakiś Mirek poradzić i powiedzieć jaki to stopień pokrewieństwa bo niszczy mnie od środka to skrywanie uczucia... Jej babcia od strony matki i moja babcia od strony ojca to siostry. Z góry dziękuję za odpowiedź
#prawo #kiciochpyta #zwiazki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60cbbf0dc75928000a72997d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 8
Cytując Wielkiego Żółtego Polaka-można, jak najbardziej, jeszcze jak - a tak serio to art 14 Krio wspomina o powinowatych i rodzeństwie - w myśl zasady co nie jest zakazane jest dozwolone możesz działać ze swoją daleką kuzynką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@AnonimoweMirkoWyznania:

Jak to liczyć?

Pokrewieństwo w linii bocznej wynika z pochodzenia od wspólnego przodka (w linii prostej krewni pochodzą jeden od drugiego). Tak jest w przypadku kuzynostwa.

Stopnie natomiast liczy się liczbą urodzeń np. matka i syn to jedno urodzenie, czyli I stopień, siostry to dwa urodzenia czyli II stopień.

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy posłużyć się schematem, który rozpoczyna się od wspólnego przodka – wspólnym przodkiem jest ojciec/matka rodzeństwa
@Ogar_Ogar: a od kiedy ciotka to 4 stopień pokrewieństwa? :D ciotka to 3 stopień :) nie zmienia to faktu, że według KRIO (art. 14 § 1 krio) z ciotką możesz się ożenić (według kanonicznego nie możesz) ;-) 4 stopień to na przykład kuzynka i tutaj wedle prawa świeckiego możesz, a według prawa kanonicznego już nie :D