Wpis z mikrobloga

Mirki, myślałem kogo się poradzić, bo już naprawdę nie mam pojęcia, już myślałem, że kończę remont, a tu mi wyszła sytuacja, że mam nierówne ściany.

td;lr


Z ekipą ustalałem, że między innymi położą mi gładzie i pomalują (mam korespondencję e-mailową). W umowie napisali szpachlowanie, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale wolę napisać.

Gładzie jakie kładli do gładź angielska (Multifinish) o czym mnie przed podpisaniem umowy poinformowali.

Po malowaniu wyszło, że ściany są nierówne jak ich o tym poinformowałem to oni powiedzieli, że nie mieli równać ścian, tylko je wygładzić i są przecież gładkie, a jakby mieli równać ściany to zabraliby się za te prace inaczej i wycenili to jeszcze dodatkowo.

Informacji o tych gładziach jest mało. Wcześniej nie udało mi się nic ciekawego o tym znaleźć, kilka dobrych, kilka złych opinii, bardzo ogólnikowych. Wyglądały trochę jak spór Xbox vs PS.

Dzisiaj jednak trafiłem na filmik na youtube, na którym nawet koleś mówi, że po położeniu tych gładzi niby można malować ściany, ale nie będą one wyglądać estetycznie i on zaleca jeszcze położenie gładzi gipsowych, nawet małą warstwę - dla zainteresowanych wrzucam moment, w którym pokazuje efekt i mówi o tym https://youtu.be/vN6ZeFkWDNM?t=1497.

I tutaj pojawia się pytanie czy skoro powiedzieli, że położą mi gładzie - później jeszcze sprecyzowali, że są to gładzie angielskie - to ja jako klient mogę wymagać, że ściany te powinny być wyrównane, a nie tylko gładkie?
Dla mnie osobiście jako niedoświadczonego w takich remontach to położenie gładzi, kiedy zlecasz im również malowanie jest równoznaczne z tym że będą malować na wyrównanych ścianach.
Oni natomiast twierdzą, że nie wszyscy klienci chcą równych ścian i dla większości taki efekt jest wystarczający, czyli prawie równe (w niektórych miejscach może być widać małe nierówności).

Dodatkowo jeszcze montowali mi 3 kinkiety i malowali kilka ścian na kolor, gdzie wiadomo, że w takim przypadku wszystkie nierówności jeszcze bardziej wychodzą, moim zdaniem przynajmniej powinni zapytać się mnie czy nie chcę wyrównać ścian, bo nierówności przy kinkietach będą widoczne... Oni natomiast zupełnie przemilczeli temat i nie widzą w tym problemu.

Ogólnie nie ma tragedii oprócz dwóch najbardziej widocznych miejsc, jedno z nich widać na zdjęciu, ale jednak oczekiwałem całkowitej równości skoro zlecam to fachowcom.

#budownictwo #wykonczenia #budujzwykopem #remontujzwykopem #remont
Pobierz DomowyPaker - Mirki, myślałem kogo się poradzić, bo już naprawdę nie mam pojęcia, już...
źródło: comment_16237973202aNpGE7VGBmrF1OevqQEP5.jpg
  • 103
@Poemander: @marcel_pijak
Wy chyba jesteście przedstawicielami wykonawców ...
@DomowyPaker
Co do zasady do każdego produktu producent dostarcza dokumentację tech. lub wytyczne dot. stosowania. Wykonawca przed przystąpieniem do prac jest zobowiązany do sprawdzenia przekazanego frontu prac i zgłoszenia ewentualnych wad. Ww Panowie nie mają racji że nie umawiales się na równanie. Jako nieprofesjonalistów zleciles tynki które w każdej klasie mają odpowiednie normy odchyłek. Jeżeli było za krzywo na gładzie to wykonawca jest
@Poemander: nic nie było na gębę. Skoro napisali mi, że będą kłaść gładzie to założyłem, że będą równe ściany i nie rozmawialiśmy o tym więcej. Jak zobaczyłem linie to przyszedłem do nich i powiedziałem, że ściany nie są równe, to oni powiedzieli, że nie umawialiśmy się na równe ściany. I tyle...
@DomowyPaker: poczytaj dokumentację produktu. Polecam poczytać materiał promocyjny - 2 załącznik ze strony gdzie masz sygnalizację dot. reżimu wykonania. Możesz też zadzwonić do doradcy technologicznego dystrybutora produktu, który został u ciebie zastosowany. Powinien tobie powiedzieć czy został dobrze dobrany.

https://www.rigips.pl/gladzie-gipsowe-thistle-multifinish

Thistle MultiFinish 2. Zamierzone zastosowanie lub zastosowania: Tynk gipsowy do zastosowania wewnętrznego typu B1/20/2. 3. Producent: British Gypsum East Leake, Loughborough Leicestershire LE12 6HX 4. System(-y) oceny i weryfikacji stałości właściwości
@DomowyPaker: > Tam nie ma kabla, tylko 'dylatacja', która według nich będzie w każdym mieszkaniu widoczna.

Że, co? Dylatacja, która leci sobie po skosie, z załamaniami i kończy się się gdzieś na środku ściany? I jak to ma niby działać? Patrząc po samej szczelinie myślałem, że to pod klime, ale i tak #!$%@?
@DomowyPaker: niedawno miałem podobne dylematy - czy położyli mi gładzie dobrze czy #!$%@?. Czytałem, pytałem znajomych, oglądałem filmiki. Wszystko wskazywało na to, że #!$%@?. Powiedziałem o tym szefowi ekipy i przyznał mi rację. Zrobili wszystko jeszcze raz, a w niektórych pokojach jeszcze dwa razy bo #!$%@? tam jeszcze raz w międzyczasie. Tylko u mnie to wyglądało to 100 razy lepiej niż u Ciebie. Zresztą chyba standard w budowlance jest taki, że