Wpis z mikrobloga

Trzeba przyznać że Jarosław Marek Polak aka Sidney Polak odwalił dobrą robotę w #hejtpark - pokazując absurd swojego myślenia i kompletny brak jakichkolwiek sensownych argumentów. Wnosi sporą cegiełkę do promocji całkowitego zniesienia opłaty reprograficznej (bo przypomnijmy że już taka obowiązuje).

obejmuje producentów i importerów magnetofonów, magnetowidów, kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń, a także czystych nośników. Kwoty z tytułu opłat reprograficznych uiszczane są przez producentów i importerów wymienionego wyżej sprzętu, a ponadto: drukarek, faksów i czystych nośników (kaset magnetofonowych, kaset VHS, płyt CD i DVD oraz papieru formatu A3 i A4) na rzecz OZZ uprawnionych do inkasa opłat (np. ZPAV, ZAiKS, inne). Organizacje zbiorowego zarządzania po potrąceniu kosztów inkasa opłat przekazują część otrzymanych kwot twórcom.


ZAiKS wg. sprawozdania za 2018 - ma aktywa na 991 958 201,75 złotych ( [źródło](https://app.zaiks.org.pl/media/2ysjue20/sprawozdanie-finansowe-stowarzyszenia-autorów-zaiks-za-2018-r.pdf) - aktywa przeznaczone do obrotu ponad 250 milionów, środki pieniężne w kasie i na rachunkach ponad 720 milionów).

A to tylko środki którymi dysponuje tylko ten jeden OZZ - a obecnie jest 14 takich tworów, tort do podziału jest znacznie większy.

Oby więcej zapraszano artystów którzy będą promować ten podatek za słuszny ponieważ nie ma argumentów która usprawiedliwia że masz pracować ciężej i dłużej od osoby która nie potrafi zmonetynować swojej twórczości lub podjąć pracy poza nią. Gorąco kibicuje aby zapraszano więcej podobnych osób i więcej takich rozmów w mediach. Idealny model aby jeszcze bardziej zdenerwować "zwykłych" ludzi. Dlatego wiele projektów dla artystów przepycha się po cichu bo trudno je argumentować czemu np. nie na służbę zdrowia - ostatnia "afera" z pomocą dla artystów podczas covid była idealnym przykładem.


#kanalsportowy #sidneypolak #stanowski #muzyka #kultura
Pobierz
źródło: comment_1622776444da2vgtEyBzb7tCc4HSJGfY.jpg
  • 18
promocji całkowitego zniesienia opłaty reprograficznej


Skończył się czas na edycję to upraszczając - chodzi o zniesienie podatków z "nośników". Oczywiście całkowicie trudno wykluczyć takie opłaty przez regulacje UE ale przypominam że prowadząc np. restaurację i puszczając muzykę (nie mając bezpośrednich praw), też jesteśmy zobowiązani wnosić opłaty do podmiotów od praw autorskich. Radia, telewizje i wiele różnych podmiotów również płacą takie opłaty. W użytku indywidualnym i tak obecnie sami płacimy do artysty np.
@devones: ta kasa nie pójdzie na artystów tylko na kolesiostwo i kolejne posady w kolejnych organizacjach. Kolejna dziura z kranem do upuszczenia gotówki.
Mi brakuje jakiegoś sensownego systemu kontroli dystrybuowania pieniędzy, bo nikt o tym nie wspomniał. I brakuje informacji o sposobie zapobiegnięcia przerzuceniu tej opłaty na odbiorcę końcowego. Czy to tylko te technikalia? Bzdety? Oni sobie dostaną kasę i wiadomo... Rozejdzie się.
Dawałem Polakowi szansę, już chwytał za serce ale
Dawałem Polakowi szansę, już chwytał za serce ale jego sposób wypowiedzi psuł mi wszystko i nie zrobiłem kroku do przodu na tak, a zrobiłem dwa w tył na nie.


@gorszy_koniec_ukladu_pokarmowego: Mam takie samo wrażenie. Opłata owszem zagwarantuje lepsze życie dla artystów ale jak to uzasadnić że np. murarz musi ciężko pracować a emerytury nikt mu nie gwarantuje lub czemu nie na służbę zdrowia, tam pieniądze są bardziej potrzebne. Takiego podatku i
@gorszy_koniec_ukladu_pokarmowego to jest kolejny podatek nie do obrony. Fajnie PiS dzieli społeczeństwo po swojemu bo od teraz ci którzy otrzymają status "artysty" będą kojarzeni z nowym podatkiem. Następna grupa którą mają gardzić Polacy.
Dla mnie w sedno uderzył Kazik w RMFie.
"Sprawa budzi ogromne emocje wśród Polaków. Na antenie RMF FM został o nią zapytany Kazik Staszewski.
– Bardzo jest to dla mnie wątpliwa sytuacja, kiedy ktoś – nie wiem kto i
Polecam sobie również przejrzeć strony internetowe i ich sprawozdania finansowe innych organizacji OZZ - obecny system już naprawdę doskonale chroni twórców. Niestety według projektu potrzebują kolejnego miliarda dla tych organizacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_zbiorowego_zarządzania_prawami_autorskimi_lub_prawami_pokrewnymi
Pobierz
źródło: comment_16227881941ntMBqPcpLw3Aw0q5bNNSU.jpg
@devones: ta kasa nie pójdzie na artystów tylko na kolesiostwo i kolejne posady w kolejnych organizacjach. Kolejna dziura z kranem do upuszczenia gotówki.


@gorszy_koniec_ukladu_pokarmowego: Jak zobaczysz listę wyżej to zobaczysz że stołków jest już dużo. Pomyśl że w niektórych przypadkach to kilkanaście % samych kosztów zarządzania każdej z tych organizacji. Zarząd, zatrudnienie personelu. Już teraz ten rynek jest wart ponad miliard, następny miliard rozrośnie te kolosy.

@djtartini1: najgorszy
Ja myślę że jakby przekopać się przez to i zobaczyć kto tam siedzi w radach czy zarządach to padło by tam wiele ciekawych nazwisk
@devones a ty wierzysz, ze jakby zniesli ja calkowicie to by zmniejszyli cene aktualnych produktow co ja posiadaja?


@ParadoksJD: Świetne pytanie, oczywiście - szczególnie kaset magnetofonowych, kaset VHS, płyt CD i DVD, które kończą się na rynku i producenci chcą się ich pozbyć jak najszybciej (wielu już skończyło produkcję).

Jeżeli chodzi o papier. Oczywiście że tak! Znam rynek papieru hurtowego doskonale, już dawno dystrybutorzy konkurują w dostawach do dużych podmiotów o
@devones:

Oczywiście całkowicie trudno wykluczyć takie opłaty przez regulacje UE ale przypominam że prowadząc np. restaurację


Oczywiście, że można, tylko potrzeba polityków z jajami i kręgosłupem moralnym.

i puszczając muzykę (nie mając bezpośrednich praw), też jesteśmy zobowiązani wnosić opłaty do podmiotów od praw autorskich.


Jeżeli puszczamy z płyty zakupionej z prawami indywidualnymi to tak. Ale puszczając radio to w tym momencie próbuje się oskubać ludzi drugi raz z tego samego. Za
Debil jakich mało (a może wielu). Idąc jego tokiem myślenia, trzeba wprowadzić opłatę na ciuchy z kin bo polscy producenci zostają w dupie i tak z każda branżą...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@devones: rozejdzie się ten to gówno po największych "artystach" i kolesiach z branż muzycznych, amatorzy i mniej znani nic nie dostaną, #!$%@? im zawsze mało
Wnosi sporą cegiełkę do promocji całkowitego zniesienia opłaty reprograficznej (bo przypomnijmy że już taka obowiązuje).


@devones: Ja mam tylko jedno pytanie do ciebie. Ale ty zdajesz sobie sprawę że zdanie ludzi ma tu gówno do gadania i istniejąca opłata nigdy nie zostanie zniesiona niezależnie kto by nie rządził?