Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: Napoleon ma juz pewnie nie jeden w wiekszosci miast ;)

France was mostly responsible for the invention of this system, after Thomas Jefferson and a member of British Parliament failed to produce their own universal units in 1775. It eventually became the first country to officially adopt the system for normal use. Napoleon Bonaparte introduced a modified system in 1812, though this would not go on to become the
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: @Madridista98: Ja widziałem kilka postów/filmików na yt broniących systemu imperialnego jako prostszy w użytku. Poniekąd, przed wynalezieniem dokładniejszych narzędzi pomiarowych i kalkulatorów, taki system, gdzie wyższe jednostki były podzielne przed różne liczby naturalne był łatwiejszy w użytku ale teraz powinno to już być reliktem przeszłości.
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: Teraz tak. Ale >1000 lat temu nie było liniałów, suwmiarek, mikrometrów, miarek kołowych tylko inne narzędzia pomiarowe. Najmniejszą jednostkę mogłeś w łatwy sposób podzielić na 2. Dodatkowo większość ludzi nie znała ułamków w szkole jak my teraz, bo większość ludzi nie chodziła do szkoły, więc bardziej naturalne było używanie takich jednostek, gdzie większa dzieliła się przez różne liczby naturalne.
  • Odpowiedz
Ale >1000 lat temu nie było liniałów, suwmiarek, mikrometrów, miarek kołowych tylko inne narzędzia pomiarowe


@r4do5: jakie narzędzia pomiarowe masz na myśli? Palce? Stopy? Łokcie?
  • Odpowiedz
@r4do5: ale przecież łatwiej jest dopisać/wymazać zera na końcu niż w ogóle wykonywać jakiekolwiek działania nawet na liczbach naturalnych. Prostota użytkowania "naturalnych" systemów miar polegała przede wszystkim na odzwierciedleniu namacalnych dla człowieka wielkości (stopa, łokieć, krok itd), pomiędzy którymi ustalono, jak mówisz, proste przeliczniki oparte na liczbach naturalnych. No i trzeba wziąć pod uwagę, że zero jest stosunkowo świeżym wynalazkiem.
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: 1 stopa = 12 cali = 0,3048 m
Gdy powiesz 3 cale to będzie to zrozumiałe dla człowieka, który nie ma pojęcia o ułamkach a tym bardziej o ułamkach dziesiętnych. 7,6 cm – niezbyt zrozumiałe.
  • Odpowiedz
@r4do5: Tak samo zrozumiałe będzie 10 cm zamiast 3.937 cala.
System metryczny jest arbitralny tak samo, jak arbitralna jest miara 3 cali. Dla jednego będzie to 3 cale, dla drugiego 7.62 cm, a dla jeszcze innego 1 kaliber drugowojennej armaty czołgowej.
Nie w ułamkach rzecz, a w doborze podstawy. Jeszcze jakiś czas temu wzorcem metra był kawałek metalu. Teraz jest to odległość pokonywana przez światło w próżni w czasie 1/299792458
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:

Ostatnio czytałem artykuł gdzie podali siłę pola magnetycznego gwiazdy jako 10 trylionów magnesów na lodówkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Żeby było śmieszniej nie pisali żadnej ludzkiej jednostki np tesli
Żeby było niezbyt śmiesznie - artykuł wypuściła NASA( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Ja widziałem kilka postów/filmików na yt broniących systemu imperialnego jako prostszy w użytku.


@r4do5: no i jaki był powszechny wzorzec takiej stopy na przykład? Stopa burmistrza? A łokcia? Kupujesz dwa łokcie sukna - czy to wszędzie znaczyło to samo?
Fakt, że do niedawna metr też miał jednostkowy wzorzec, bez którego trudno byłoby tę miarę ustandaryzować, ale czy wzorzec stopy gdziekolwiek istniał?
  • Odpowiedz