Wpis z mikrobloga

Ciekawostka: zaczynam rozważać wymianę telefonu na nowszy. Mam iPhone 7 kupiony w dniu premiery w Berlinie (chyba dzień po jednak) i zastanawiam się nad wymianą tego na coś nowszego. I mam ku temu jeden prozaiczny powód. Telefon powoli zaczyna się przycinać. Zrobiłem „format” ale już nie wyrabia się sprzętowo. Od września 2016 roku minęło już niedługo 5 lat. Baterię wymieniłem dwa razy, ale dlatego że zawsze kupowałem w hurtowni najtańsze zamienniki za 29 netto. Oprócz tego telefon kompletnie bezawaryjny. Rozumiecie? Gdyby nie słaba bateria to ten telefon jest dalej używalny w 2021 roku. Sorry, ale większość Samsungow czy Huaweiów z 2016 roku jest już przestarzałym dziadostwem na którym nic nie działa. A taki iPhone 7? Sorry, ale kupuje nowy telefon za 3500 złotych (obecna cena nowego iPhone), dzielę przez pięć lat używania. Wychodzi siedemset na rok. Obecnego Ajfona sprzedam za około 700 złotych - jest faktycznie rynkowo tyle wart i mogę go za tyle sprzedać. Odejmijmy to od rachunku. Wychodzi nam teraz 560 złotych rocznie. I teraz co robi większość? Idzie do operatora, bierze Samsunga że średniej Polki, który raczej wygląda dość dyskusyjnie jak na dzisiejsze standary, działa jak gowno po wyjęciu z opakowania, jest brandowany i zaśmiecony. Taki telefon wyjdzie w ratach około 90 złotowych w ciągu 24 miesięcy 2160 złotych, 1080 złotych rocznie. Wartość takiego telefonu po 5 latach bytności na rynku to (przykład Huaweia P9, dlaczego nie samsunga, o tym zaraz) to około 300-400 złotych. Po odliczeniu wychodzi nam około 905 złotych za rok. Samsung ma problemy z wyświetlaczami, wiec komisy skupują wszystkie samsungi na Wyswietlacze, nawet kradzione, zablokowane, po przepięciach (jak macie starego szrota Samsunga z Amoledem to polecam się przejść, może za pare złotych wam się uda sprzedać stary telefon). Chińczycy nie podrabiają amoledow dość dobrze i dość tanio. Wizyta w serwisie z rozbitym ekranem to często kwota bliska 1000 złotych, ale nie dlatego że serwisy są pazerne - dobre wyświetlacze z gwarancją są Drogie. Wyświetlacze do iPhone są dość tanie i wymienialne w domowych warunkach. Sorry, ale jakie są argumenty za niekupieniem iPhone? Pomińmy tu osobiste preferencje.

Mirko lubi dane, więc policzmy.

iPhone 12 mini - 560 złotych za rok użytkowania przez 5 lat przy założeniu że nic się nie popsuje (880 zł w przypadku kiedy raz wymienimy ekran za 380 za zamiennik w technologii oryginalnego wyświetlacza lub używany wyświetlacz oryginalny dwa lata po produkcji i 200 złotych za usługę).

Popularny Średniopółkowy Samsung kupiony u operatora - 905 złotych. (1205 przy założeniu że raz wymienimy wyświetlacz za ok. 600 złotych w niezależnym serwisie dwa lata po premierze modelu oraz 200 zł za usługę).

Czyli co, oszczędzamy 325 złotych i możemy sobie jeszcze poszpanować jabłkiem, jeśli jesteśmy tak próżni.

Wartości są przybliżone.

BTW, chyba wypadałoby kupić 12tke, nie? Czy poczekać na szczęśliwa 13? #technologia #nocnagruparatowaniapoziomu #iphone #samsung #huawei #apple #android
  • 105
@Adwokat_Boga: Stary, zrobiłeś najgorszą rzecz, jaką można było zrobić. Poszedłeś do księgarni i wybrałeś książkę po ilości stron i grubości okładki. Lepsze bebechy =! Lepsza wydajność. Jest jeszcze takie coś jak system. Tutaj nie możesz zaprzeczyć, że Apple piszące iOS na kilka urządzeń zawsze będzie działać lepiej niż Android, który musi pójść na BB, Samsunu i jakichś MTKach.
@PAST: Wydajność w Samsungu jest dla mnie wystarczająca. Nie tnie się. Niedawno robiony format. Poza baterią działa jak nowy.
A masz na tego gejfona aplikację do edycji PDF (jak Adobe Acrobat Pro na PC)? Niedawno potrzebowałem edytować, nie spodziewałem się, że znajdę, a znalazłem darmową apkę i zrobiłem co chciałem.

Dodam, że to mój drugi flagowy Samsung kupiony za gotówkę, bo od dawna nie opłaca się brać abonamentu. Orange Flex jest
@Adwokat_Boga: Orange... Uciekłem od nich parę dni temu.

A co do edycji PDFów, to otworzyłby w Pages. Natywny odpowiednik Worda. Chyba że coś więcej niż napisanie JAN KOWALSKI w ankiecie zgłoszeniowej do szczepienia na COVID.
A kwestia ekranów, to jedno duże iks de. Ekrany do iPhonow są generalnie tańsze niż do Samsungow, a wytrzymałość - chyba nie muszę że taki telefon jak na zdjęciu został dość mocno skatowany i nie było to spadniecie z krawężnika na asfalt.