Wpis z mikrobloga

Ciekawostka: zaczynam rozważać wymianę telefonu na nowszy. Mam iPhone 7 kupiony w dniu premiery w Berlinie (chyba dzień po jednak) i zastanawiam się nad wymianą tego na coś nowszego. I mam ku temu jeden prozaiczny powód. Telefon powoli zaczyna się przycinać. Zrobiłem „format” ale już nie wyrabia się sprzętowo. Od września 2016 roku minęło już niedługo 5 lat. Baterię wymieniłem dwa razy, ale dlatego że zawsze kupowałem w hurtowni najtańsze zamienniki za 29 netto. Oprócz tego telefon kompletnie bezawaryjny. Rozumiecie? Gdyby nie słaba bateria to ten telefon jest dalej używalny w 2021 roku. Sorry, ale większość Samsungow czy Huaweiów z 2016 roku jest już przestarzałym dziadostwem na którym nic nie działa. A taki iPhone 7? Sorry, ale kupuje nowy telefon za 3500 złotych (obecna cena nowego iPhone), dzielę przez pięć lat używania. Wychodzi siedemset na rok. Obecnego Ajfona sprzedam za około 700 złotych - jest faktycznie rynkowo tyle wart i mogę go za tyle sprzedać. Odejmijmy to od rachunku. Wychodzi nam teraz 560 złotych rocznie. I teraz co robi większość? Idzie do operatora, bierze Samsunga że średniej Polki, który raczej wygląda dość dyskusyjnie jak na dzisiejsze standary, działa jak gowno po wyjęciu z opakowania, jest brandowany i zaśmiecony. Taki telefon wyjdzie w ratach około 90 złotowych w ciągu 24 miesięcy 2160 złotych, 1080 złotych rocznie. Wartość takiego telefonu po 5 latach bytności na rynku to (przykład Huaweia P9, dlaczego nie samsunga, o tym zaraz) to około 300-400 złotych. Po odliczeniu wychodzi nam około 905 złotych za rok. Samsung ma problemy z wyświetlaczami, wiec komisy skupują wszystkie samsungi na Wyswietlacze, nawet kradzione, zablokowane, po przepięciach (jak macie starego szrota Samsunga z Amoledem to polecam się przejść, może za pare złotych wam się uda sprzedać stary telefon). Chińczycy nie podrabiają amoledow dość dobrze i dość tanio. Wizyta w serwisie z rozbitym ekranem to często kwota bliska 1000 złotych, ale nie dlatego że serwisy są pazerne - dobre wyświetlacze z gwarancją są Drogie. Wyświetlacze do iPhone są dość tanie i wymienialne w domowych warunkach. Sorry, ale jakie są argumenty za niekupieniem iPhone? Pomińmy tu osobiste preferencje.

Mirko lubi dane, więc policzmy.

iPhone 12 mini - 560 złotych za rok użytkowania przez 5 lat przy założeniu że nic się nie popsuje (880 zł w przypadku kiedy raz wymienimy ekran za 380 za zamiennik w technologii oryginalnego wyświetlacza lub używany wyświetlacz oryginalny dwa lata po produkcji i 200 złotych za usługę).

Popularny Średniopółkowy Samsung kupiony u operatora - 905 złotych. (1205 przy założeniu że raz wymienimy wyświetlacz za ok. 600 złotych w niezależnym serwisie dwa lata po premierze modelu oraz 200 zł za usługę).

Czyli co, oszczędzamy 325 złotych i możemy sobie jeszcze poszpanować jabłkiem, jeśli jesteśmy tak próżni.

Wartości są przybliżone.

BTW, chyba wypadałoby kupić 12tke, nie? Czy poczekać na szczęśliwa 13? #technologia #nocnagruparatowaniapoziomu #iphone #samsung #huawei #apple #android
  • 105
  • Odpowiedz
Nie jestem przeciwnikiem gejfonów


@Adwokat_Boga: tak, tak, oczywiście. Tylko jak się poczyta te argumenty, które przytaczasz wychodzi coś innego.

Ja powiem tyle - matkę przestawiłam na iPhone z tych gówien, które jej usiłowało wcisnąć t-mobile i jest przeszczęśliwa, bo wszystko po prostu działa, śmiga, zdjęcia ładne bez wyłączania jakichś bzdurnych watermarków. Dostaje moje stare iphone, więc je po prostu eksploatuje aż do zużycia. I tak, biorąc pod uwagę jakość wykonania, oraz
  • Odpowiedz
@PAST A i nie napisałem najważniejszego. Przesiadłem się z androida bo mnie zwyczajnie ten system #!$%@?ł. Pół roku i telefon zamula, czyszczenie jakichś plików tymczasowych, przywracanie do ustawień fabrycznych, aplikacja sms przestała działać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miałem kilka telefonów zaczynając od androida 2.4, a kończąc na 6.0. Podobno teraz androidy są inne, lepiej zoptymalizowane, ale jakoś boje się do nich wracać ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@PAST flagowy huawei czy xiaomi w tych czasach to wybór dużo rozsądniejszy niż nowy iPhone. Kupno jabłka może ma sens jeśli masz ekosystem z tej firmy, w przeciwnym razie to raczej taka fanaberia i nic więcej. IPhone na nikim wrażenia w Polsce już nie robi, a sama firma dawno przestała być innowacyjna i leci na swoim prestiżu wyrobionym lata temu. Powiem jeszcze, że przesiadłem się z iphona na huawei p30 pro za
  • Odpowiedz
@ThirtyDoorKey: A masz go przynajmniej ze dwa lata? Nie muli? Jak to jest z tymi androidami 9? Masz porównanie do androidów 6 czy 5? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mnie zawsze #!$%@?ą w androidach te nakładki, co telefon to android inaczej wygląda, a po pół roku zaczyna mulić.
  • Odpowiedz
@Adwokat_Boga: i tak i nie z tą bzdurą. Flagowce działają jak marzenie nawet po latach - kumpel ma s8 a ja s10 i oba smigaja jak by dopiero byly kupione. Ale jest tez duzo tego budzetowego szmelcu w samsungach itp. ktore potrafia zaczac mulic po czasie.
  • Odpowiedz
i tak i nie z tą bzdurą. Flagowce działają jak marzenie nawet po latach - kumpel ma s8 a ja s10 i oba smigaja jak by dopiero byly kupione


@SobanDELUX: Wiem. Miałem jakiegoś taniego z "A" na początku i to było plastikowe gówno. Nigdy więcej. Tylko flagowce.
  • Odpowiedz
@PAST: Czemu porównujesz iphone za 3500zł do androida za ~2000zł?
Ja jakoś mam samsunga, który premiere miał 4 lata temu (kosztował 3500zł) i do teraz nie narzekam na dosłownie nic ;) Żadnych ścin, problemów z baterią ani aplikacjami. Wartość używanego takiego samsunga w dobrym stanie to ok 750zł. - czyli identycznie jak Twój iphone ( ͡° ͜ʖ ͡°) Radze Ci zejść na ziemie bo nie żyjemy w
  • Odpowiedz
  • 1
Wszystkich zebranych przepraszam, upiłem się w nocy i wypisywałem głupoty nie do końca zgodne z logiką. Jednakże z tym Ajfonem to chyba wezmę jedenastkę. Oszczędzę na start a i tak parę lat użytkowania przede mną. Nie sądziłem że wpis jakiegoś chlora przyciągnie tyle uwagi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PAST: mam Xiaomi Redmi note 4 X, który premierę miał chyba 5 lat temu i działa. Potrzeba udowodnienia, że iPhone jest lepszy chyba nie zawsze jest super pomysłem. XD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PAST: słaba zarzutka...
Pa na to:
W roku pańskim 2017 kupiłem Xiaomi MI6 za 1780zł. Zaraz będzie miał pełne cztery lata i nadal działa jak nowy. Bez problemu podziała rok dłużej, a zapewne nawet więcej. 1780zł ÷ 5 lat = 356zł/rok.

Sporo osób bierze teraz popularne Redmi Note 9 4/128. Słuchawka kosztuje 650zł i jest w zupełności wystarczająca dla normalnego człowieka. Jeśli ktoś nie wbija nim gwoździ to luzem będzie działać
  • Odpowiedz