Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy to już jest ten wiek że jesteś na wykopie ale może to czytasz i stoisz przed kwestią wyboru szkoły.

Czytając takie komentarze widzę że są osoby które patrzą na szkołę przez pryzmat rodziców, twierdzące że liceum>gówno>technikum. Tak się składa że kiedyś sam skończyłem szkołę o której tutaj mowa i przez te kilka lat dużo się w niej nie zmieniło. Jakieś Julki z liceum twierdzą że w technikum nie ma żadnych wartości, ambicji i trafiają tam odrzuty społeczne- otóż jest zupełnie inaczej. To prawda że tacy ludzie się zdarzają- jednak moi znajomi z klasy (informatyk jc) dzisiaj studiują na Politechnice Warszawskiej, UJ czy pracują jako webmasterzy w Warszawie. Znam historię gości starszych ode mnie którzy dzisiaj pracują w CD Project czy gastro (określane patusiarnią) gdzie kilka osób ma fuchy w najlepszych restauracjach w Polsce a jeden gość był kucharzem lekkoatletów z reprezentacji olimpijskiej. Dla porównania w moim roczniku osoby z najgorszą średnią wybierały profile humanistyczne w liceach :)

Morał z tego jest taki że nie pytajcie głupich spottedów o to gdzie iść do szkoły. Nie liczy się pryzmat tego jakie wyniki osiąga szkoła, gdzie jest w rankingach tylko to czego chcecie się sami dla siebie nauczyć i jakie macie pasje. Zawsze pojawi się ktoś kto ci powie że liczą się rankingi, śmieszne ordery czy inne gówna a potem wychodzą takie kwiatki. Skończyłem technikum dzisiaj studiuję a niektórzy znajomi z liceów charują za granicą bądź pracują jako kurierzy, kelnerzy czy robią inne rzeczy których nie chcą. Mireczki wszystko zależy od was co osiągniecie i nawet po najgorszej szkole średniej możecie mieć takie życie o jakim marzycie.

#egzaminosmoklasisty #gimbaza #podbaza #egzamin #egzamingimnazjalny #techbaza #technikum #licbaza #liceum
michalxd21 - Nie wiem czy to już jest ten wiek że jesteś na wykopie ale może to czyta...

źródło: comment_1620892624HZLoufGts2gBhkzeXd8M6k.jpg

Pobierz
  • 7
@michalxd21: najpierw piszesz, że twoi znajomi studiują na politechnice warszawskiej, a później piszesz, że ranking szkół średnich nie ma znaczenia. Prawdą jest to, że liczy się to jak sam podchodzisz do nauki, ale lepsza szkoła oznacza lepsze możliwości na naukę i generalnie wyższy poziom samego wymaganego materiału. Do wojenek technikum-liceum nie mam zdania, bo skończyłem swoje technikum dosyć niedawno(6 lat temu) i się z takim czymś nie spotkałem.
@michalxd21: uważam, że liceum jest dla niezdecydowanych ludzi, którzy jeszcze na tym etapie nie wiedzą do końca co chcą robić w życiu. Gdybym mógł zmienić czas to wybrałbym technikum. Liceum dobrze wspominam przez pryzmat znajomych, jednak jeżeli chodzi o zdobytą konkretną wiedzę(teraz pracuje jak programista) to strata czasu moim przypadku.
@michalxd21 ogólnie się zgadzam z tezą, że liceum nie jest jedyną opcją, ale jeśli chce się dostać na studia to jest to opcja aktualnie najlepsza. Plus miejsca w rankingach też mówią dosyć dużo o danej szkole, lepsza szkoła=więcej możliwości rozwoju, nie mówiąc już o tym że zachodzi efekt który nazywam perpetuum debile i w lepszych szkoła spotkasz po prostu ciekawszych ludzi, nawet jeśli dydaktycznie okażą się poniżej oczekiwań.
@Iknsg: a jesli chodzi o ciekawsze osoby to u mnie było odwrotnie. W najlepszym liceum w moim mieście ludzie uczący się tam popadli w szkolny wyścig szczurów. Byli fałszywi przede wszystkim ale też był taki trend że w zasadzie szkołę tworzyły w większości 2 grupy- ci co mieli bogatych rodziców prawników itd będąca bananami i ci którzy dążyli do ich poziomu, przez co z czasem się wywyższali, zaczęli być egoistyczni itd.
@michalxd21 problem z technikami w Polsce jest jeden- zdecydowana większość z nich oferuje bardzo niski poziom, troszkę tylko lepszy od zawodówek. Liceum właśnie ma tą zaletę że ludzie mają zazwyczaj szersze horyzonty, właśnie dlatego że muszą uczyć się rzeczy im do pracy niepotrzebnych oraz obcują na co dzień z ludźmi o dosyć dużym rozstrzale zainteresowań ( human, biolchem itd). Wyścig szczurów to duży problem w naprawdę topowych liceach w dużych miastach, tam