Wpis z mikrobloga

@Azyl: Kurczę, ale to przecież widać od razu bez liczenia. Nawet, gdy kiedyś juz rozwiązywało się tak charakterystyczne równanie, to idzie zapamiętać wynik rozwiązania i oszczędzić czas na liczeniu delty.
  • Odpowiedz
@Azyl: Może i przeniesienie na druga stronę jest łatwiejsze ale nie ma co sobie komplikować i myśleć dodatkowo, robić schematem i na takiej maturę nagle się nie zastanawiać nad innymi sposobami
  • Odpowiedz
@JKS_PL: dopisujesz - "zgodnie z zasadniczym twierdzeniem algebry - każdy wielomian 2go stopnia ma 2 pierwiastki" i wsio. Delta nie uzasadni, że są tylko 2 rozwiązania (i są dokładnie 2, nie maksymalnie 2).
  • Odpowiedz
@Hauleth: zgadza się, trzeba to dopisać i to chciałem przekazać. Delta to jest standardowy sposób rozwiązywania równań kwadratowych, więc jak się maszynką zrobi, to na pewno takie rozwiązanie będzie dobre. Jak się zgaduje, to trzeba jeszcze krótko powiedzieć, dlaczego to wszystkie rozwiązania. Nie pamiętam dokładnie terminologii, ale równanie kwadratowe ma na pewno 2 pierwiastki, natomiast mogą być w tym samym miejscu/zespolone, więc niekoniecznie są dokładnie 2 rozwiązania (rzeczywiste).

Oczywiście można rozbić
  • Odpowiedz