Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

Z racji, że ostatnio dużo ciekawych pacjentów spotykam u siebie w miejscu pracy oraz lubię dzielić się z innymi czymś niecodziennym i ciekawym to postanowiłem, iż raz w tygodniu (w piątek lub sobotę) będę wrzucał kilka wybranych przeze mnie zaskakujących - bądź nie - przypadków terapeutycznych. Jednych to może zaciekawić, drugich zniesmaczyć, a jeszcze inni może są ciekawi co można spotkać w gabinecie lub na sali treningowej u fizjoterapeuty i jak się z nimi pracuje.
Jeżeli uznam, że w danym tygodniu nie było nic wartego podzielenia się z Wami to rzucę myślą w przeszłość, bo widziałem już na prawdę dużo, a jeszcze 10x tyle przede mną ʕʔ


1) Chłopiec ledwo po pierwszej dekadzie życia, piłkarz trenujący amatorsko w klubie. Prawie równo 24h przed konsultacją na treningu biegł do piłki, z naprzeciwka to samo robił kolega z drużyny. Gdy ten dobiegł jako pierwsze i chciał zagrać piłkę typowym pasem (tak więc miał już ułożoną stopę w mocnej rotacji zewnętrznej) kolega (albo "kolega" ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) nie trafił w ową kulę, natomiast jeszcze mocniej impetem uderzenia dokręcił na zewnątrz podudzie chłopca. Nagły ból w całej stopie i goleniu, nie może chodzić, do mnie wpada kicając na jednej nodze. Opuchlizna już się pojawiła, lecz niewielka, nie ma też śladu wylewu krwi wewnątrz. Chłopiec nie może ruszać stopą, pod palcem czuję, że nie jest tak gładko na piszczelu jak w drugiej nodze. Wysyłam na RTG z podejrzeniem pęknięcia, po 4h dostaję telefon od rodzica z potwierdzeniem - pęknięcie na nasadzie dalszej piszczela.

2) Napakowany facet po czterdziestce, jednak na siłownię podobno chodzi od roku, a już zniszczony gorzej niż WRAK ( ͡º ͜ʖ͡º) Przyszedł, bo jego trener stwierdził, że ma słaby zakres ruchomości w stawach kończyn dolnych. I rzeczywiście tak było, ale gość zapadnie mi w pamięć z jednego powodu - nie mając żadnych urazów w obrębie kolana jego BIERNY zakres ruchu (czyli taki, że ja łapię za podudzie gdy on leży na brzuchu i dociskam piętę do pośladka - sprawdźcie od razu sami ile możecie zrobić to aktywnie żeby zrozumieć moje zdziwienie) był MNIEJSZY niż kąt prosty, a aktywny jeszcze mniej.. Normą jest do 130 stopni zgięcia. Czyli chłop jest nienormalny, uważajcie jak ćwiczycie trójboiści ( ͡ ͜ʖ ͡)

3) Klasyka piłkarzy czyli naderwanie głowy prostej m. czworogłowego. Piłkarz ok. 30 lat na mokrej, trawiastej nawierzchni, jak to mawiał klasyk: "No więc wziąłem zamach, zamach w sensie wymach" i wykonał strzał. Na jego nieszczęście było ślisko więc na drugiej nodze nie mógł się dobrze ustabilizować i wygenerowana siła była tak duża, a kontra z prostowników st. biodrowego tak mała, że zrobiło się kuku. Po niecałym dniu spuchło, mały siniak, ból tak mocny, że musiał chodzić o kulach. 48h od urazu przyjechał, zajeliśmy się obrzękiem, zajeliśmy się naprawą. Po 72h odstawił kule i chodził samodzielnie. Dzisiaj minęło dokładnie 9 dni od urazu, w tym czasie widzieliśmy się jeszcze cztery razy. Przed dzisiejszą wizytą zrobił USG tej okolicy - wg ortopedy minimalne uszkodzenie ciągłości mięśnia, brak obrzęku i płynów. Poćwiczyliśmy, pobiegał i poskakał. Za tydzień będzie do treningu.

4) Przykład ze zdjęcia jak można ulżyć trochę kopaczom nożnym ¯\_(ツ)_/¯

#fizjoterapia #mikrophysio #mikrokoksy #pracbaza
Pobierz Poemat - #mikrophysio 

Z racji, że ostatnio dużo ciekawych pacjentów spotykam u si...
źródło: comment_1619207334Irxh4Z6QuTKeACO4oG2Fxm.jpg
  • 27
@Poemat: Panie Fengszuji, jak sobie poradzić z 2 dniowym bólem po cholernym skurczu? Wypłukalem się po 10 dniowym poście o wodzie i suplementacji. Przez 28 lat nigdy nie mialem skurczybyka zadnego, a teraz po nocach już drugi raz w łydkę. Nie marudzę, ale utrudnia to trening i bieganko ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Poemat: widzę, że naprawde znasz się na rzeczy. Byłem niedawno na USG i lekarz stwierzdził, że kolano wygląda dobrze, minimalne (naprawde minimalne) zgrubienie stwierdził na więzadle pobocznym, więc zakłada jego naciągnięcie (4-5tyg przed wizytą na usg). Niestety kolano dalej nie jest w 100% sprawne, boli przy wchodzeniu po schodach w obszarze od wewnętrznej strony (prawe kolano) lekko pod rzepką i od boku. Zalecałbyś wybrać się z tym do dobrego fizjoterapeuty, czy
@SiEs:

This suction is believed to increase blood flow and flush out waste products, toxins etc etc from muscles and tissues beneath


Ja nie trzymam ich nie wiadomo ile, zazwyczaj jak zostawiam to na max. 5 minut, po czym zdejmuje i jedną wykonuję szybki ślizg podłużny. To daje mocne przekrwienie tkanek podskórnych (fizjologia) co mogę szybko wykorzystać gospodarując tym poprzez kolejne techniki terapii manualnej.