Wpis z mikrobloga

Budo Mirki, potrzebuję Waszej konsultacji. Na pewnym obiekcie użyteczności publicznej (kładka dla pieszych nad torami kolejowymi), zauważyłem, że w zamontowanej balustradzie są dosyć duże prześwity pomiędzy pionowymi prętami.
Byłem na spacerze z dzieckiem 4,5 letnim i ono bez problemu mogło przejść przez balustradę i upaść z wysokości. Napisałem do Budimexu (wykonawcy) i się okazało, że:

"Dzień Dobry Panu
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie problemu kładki w XXXXX. Obiekt został wykonany zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę i przepisami prawa i został dopuszczony do użytkowania w roku ubiegłym. Niemniej problem wskazany przez Pana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego sprawdzimy dokładnie to miejsce i wspólnie z zamawiającym (PKP PLK) przygotujemy szybkie rozwiązanie zabezpieczające bądź eliminujące to zagrożenie."

Znalazłem coś takiego:

https://arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-transportu-i-gospodarki-morskiej-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-drogowe-obiekty-inzynierskie-i-ich-usytuowanie/k361/

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie

8. Balustrady zabezpieczające ruch pieszych lub rowerów powinny zawierać prześwity elementów wypełnienia:
1) pionowych - nie większe niż 0,14 m,
2) poziomych rozmieszczonych do wysokości 0,7 m - nie większe niż 0,15 m,
3) poziomego, łączącego elementy pionowe wypełnienia - nie większe niż 0,12 m od płaszczyzny chodnika.
9. W balustradzie zabezpieczającej ruch obsługi dopuszcza się zastosowanie oprócz poręczy tylko dwóch równoległych do niej elementów, z których jeden powinien być umieszczony w połowie jej wysokości, a drugi - na wysokości nie większej niż 0,15 m od płaszczyzny chodnika lub schodów.

Budimex zabezpieczył balustrady w sposób widoczny na zdjęciu, czyli coś jest na rzeczy.
Na drugim spacerze sprawdziłem prześwity.
Mam nadzieję, że to tymczasowe rozwiązanie (trytytki i deski) i szybko pojawi się docelowe.

Chciałyby pchnąć ten temat dalej, tak aby sprawę nagłośnić (bo przecież budują wg takiego samego projektu i tak samo odbierają).
Gdzie z tym uderzyć?
Więcej zdjęć w komentarzu

#budownictwo #prawobudowlane #prawo #budujzwykopem #pkp #kolej
Gooma - Budo Mirki, potrzebuję Waszej konsultacji. Na pewnym obiekcie użyteczności pu...

źródło: comment_1617904160QEIyZTym4iOd8Cf2yv50lh.jpg

Pobierz
  • 50
@isea: nigdy na odbiorach nie byłeś jeśli piszesz taki komentarz i mówię to od strony wykonawcy.
@Gooma: ciekawi mnie kto dał dupy - projektant czy wykonawca konstrukcji stalowej? Co nie zmienia faktu, że po drodze jest jeszcze kierownik robót, inspektor nadzoru inwestorskiego i inspektor nadzoru budowlanego - czyli trochę osób się pod tym podpisało. Kierownika budowy nie liczę, bo on to jest bardziej koordynatorem i się kierownikom robót za dużo
@ElCidX: @WormRider: Zazwyczaj najpierw się zleca wykonanie projektu pracowni architektonicznej, a następnie na jego podstawie szacuje się koszt i organizuje przetarg. Pewnie projektant się rąbnął jeśli wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Oczywiście wykonawca też powinien się orientować w przepisach i wytknąć błąd, ale jak to zwykle ktoś nie podumał założył że tak powinno być bo przecież człowiek z mgr. inż. przed nazwiskiem się nie pomyli. Pewnie teraz rozmyślają ile