Wpis z mikrobloga

OPSEC - bezpieczeństwo informacyjne jest bardzo często rozumiane jako ochrona informacji przed przypadkowym lub świadomym ujawnieniem. Jakie zasady stosować na co dzień? #od0dopentestera
* Nie publikuj zdjęć karty pokładowej w mediach społecznościowych. Na podstawie danych z fotografii można zmienić miejsce w samolocie, podglądnąć dane pasażera a czasem nawet odwołać lot.
* Używasz funkcji autoresponder? Dzięki niej inni (także potencjalni przestępcy) wiedzą, że nie ma Cię teraz w pracy. Może warto przemyśleć dalsze używanie tej opcji?
* Wiesz, że sporo drukarek oprócz tekstu drukuje także żółte, ledwo widoczne kropki? Na ich podstawie można odczytać numer seryjny urządzenia a także datę i godzinę wydruku.
* Istnieją aplikacje, które twierdzą, że na podstawie samego tylko zdjęcia klucza możliwe jest dorobienie jego kopii. W przeszłości w jednym z więzień pomysłowi osadzeni stworzyli taki duplikat na podstawie fotografii z podręcznika i wykorzystali go do ucieczki.
* Wystawiasz drobne przedmioty na platformach ogłoszeniowych? Warto do tego celu wyrobić osobny numer telefonu. Jeśli masz telefon w sieci Orange - możesz także skorzystać z usługi ekstra numer. Taki dodatkowy numer jest prosty do usunięcia. A to przydatne, kiedy sprzedamy już wszystkie przedmioty a potencjalni kontrahenci nadal do nas dzwonią.
* Jeżeli chcesz ocenzurować dokumenty Worda lub pliki PDF - zachowaj szczególną ostrożność. Pakiet Office zawiera tryb recenzji, w którym widać jakie zmiany w dokumencie wykonałeś. W przypadku plików PDF - samo zakrycie wrażliwych danych czarnym prostokątem jest niewystarczające.
* Co robisz z dokumentami z banku, rachunkami lub swoją dokumentacją medyczną, której już nie potrzebujesz? Wyrzucasz je do wspólnego kosza na śmieci? Nie boisz się, że ktoś je zabierze i pozna Twoje tajemnice? Może warto kupić niszczarkę? Ale pamiętaj - istnieją różne urządzenia. Samo pocięcie kartki na pionowe paski zazwyczaj nie wystarczy.
* Umieszczasz na swoim samochodzie naklejki? "Uwaga - w tym samochodzie jedzie dziecko". Zdajesz sobie sprawę, że na ich podstawie potencjalny przestępca może dowiedzieć się o Tobie paru rzeczy? Ile masz dzieci, gdzie pracujesz, że dom jest chroniony przez psa?
* Nie chcesz podawać swojego adresu w Internecie? Wiesz, że Poczta Polska pozwala na wykupienie Skrytki Pocztowej? Cała korespondencja trafia wtedy w jedno miejsce, a Twój adres dalej pozostaje tajemnicą.
* Obecne telefony komórkowe robią zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości, że można z nich odczytać odciski palców. Przekonał się o tym jeden ze sprzedawców nielegalnych środków odurzających.
* Podróżujesz pociągiem? Nie zostawiaj laptopa "na chwilę" - nawet jeśli idziesz jedynie do toalety. Poza tym unikaj rozmów biznesowych przez telefon. Nigdy nie wiesz, kto może siedzieć obok.

Jeżeli chcesz być wołany do podobnych wpisów - zaplusuj pierwszy komentarz.

PS. Jeśli materiał Ci się spodobał - tutaj link do Wykopu.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #informatyka #nauka #swiat #technologia #zainteresowania #bezpieczenstwo #komputery #programowanie #programista15k
  • 66
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KacperSzurek: Z tymi naklejkami na samochodach to już popłynąłeś. Nie wiem po kiego wuja ktoś je przykleja, ale żaden złodziej nie wyciąga wnisków z naklejki.
Złodzieje są nastawieni na konkretne modele, więc obserwują konkretne domy. A w sumie to nawet zbytnio nie obserwują, bo po co. Podchodzisz, otwierasz, odjeżdżasz. Albo czekasz aż ktoś zaśnie, albo bierzesz spod pracy, sklepu. Idziesz na godzinne zakupy w markecie, przez godzine ktoś zdąrzy ten
  • Odpowiedz
Jak masz samochód, który ktoś chce to i tak znajdzie sposób żeby ominąć twoje zabezpieczenia, a teraz żyć w strachu? Szansa na to, że akurat tobie zajebią jest mała, jak przestaniesz o tym myśleć to serio żyje sie lepiej. A jak ukradną to trudno, kupisz następny za kasę z ubezpieczalni.


@azurro: Dobrą opcją, szczególnie jeśli ma się auto stare (na które AC też tak średnio chcą dawać) są też niestandardowe
  • Odpowiedz
* Wystawiasz drobne przedmioty na platformach ogłoszeniowych? Warto do tego celu wyrobić osobny numer telefonu. Jeśli masz telefon w sieci Orange - możesz także skorzystać z usługi ekstra numer. Taki dodatkowy numer jest prosty do usunięcia. A to przydatne, kiedy sprzedamy już wszystkie przedmioty a potencjalni kontrahenci nadal do nas dzwonią.

Wystarczy podac numer 500-000-000 i napisac ze kontakt przez wiadomosc. Oprocz uporczywych "klientów" jest masa botów, która zbiera numery i trafiają później
  • Odpowiedz
Można tak zarejestrować działalność? Mam na myśli to, że boty ściągają nowe rekordy z CEDIG'u i wystarczy zalożyć działalność nigdze się nie ogłaszając, żeby po kilku tyg dostać kilka listów (najczęściej na prywatny adres) z ofertami kredytów/leasingów kont bankowych dla firm itp.


@obieq: Z tego co wiem nie możesz zarejestrować działalności na "skrytkę pocztową". Możesz natomiast skorzystać z wirtualnego biura. Tylko, że taka usługa jest droższa niż skrytka.
  • Odpowiedz
@KacperSzurek: Wpis fajny, ale w obliczu tego ile ludzie wrzucają o sobie informacji na social media, to właściwie każdą z tych porad może zniwelować. Chyba cały wpis powinien się zaczynać od - 1. Nie posiadaj kont na sl, a jeśli już, to nie wrzucaj na nie nic co mogłoby być wykorzystane przeciwko tobie.
  • Odpowiedz
@KacperSzurek:

Co robisz z dokumentami z banku, rachunkami lub swoją dokumentacją medyczną, której już nie potrzebujesz? Wyrzucasz je do wspólnego kosza na śmieci? Nie boisz się, że ktoś je zabierze i pozna Twoje tajemnice? Może warto kupić niszczarkę? Ale pamiętaj - istnieją różne urządzenia. Samo pocięcie kartki na pionowe paski zazwyczaj nie wystarczy.


Pale w piecu raz w miesiącu wszystkie dokumenty z wrazliwymi danymi ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
Nie posiadaj kont na sl, a jeśli już, to nie wrzucaj na nie nic co mogłoby być wykorzystane przeciwko tobie.


@madmat: W materiale cytuje stronę CyberForces:

OPSEC zakłada, że jeśli ktoś wyszukuje informacji na mój temat, to ja powinienem zadbać, aby je otrzymał, ale w takim zakresie, na jaki świadomie pozwolę lub nawet, jaki będę chciał drugiej stronie pokazać (w kontekście: zmanipulować, by myślała, że informacje, które otrzymuje, są tym
  • Odpowiedz
@KacperSzurek: >Umieszczasz na swoim samochodzie naklejki? "Uwaga - w tym samochodzie jedzie dziecko". Zdajesz sobie sprawę, że na ich podstawie potencjalny przestępca może dowiedzieć się o Tobie paru rzeczy? Ile masz dzieci

Fotelik w aucie też zdradza ;) Więc naklejka o dziecku niewiele zmienia. Pies i reszta to osobna kwestia ;)
  • Odpowiedz
@gdziesomojeokulary: :] Nie wołaj też do dziecka po imieniu, najlepiej wołajcie do siebie p ksywach, mówcie tylko szyfrem. W szkole dziecko niech posługuje sie jeszcze innymi danymi.

Nie dajmy sie zwariować, porwania dzieci są najczęściej dziełem przypadku, żaden p-----l nie chodzi po parkingach szukając samochodu z naklejką 'Ania a samochodzie' żeby potem śledzić kogoś z tą naklejką...
Takie zmartwienia są zwykle domeną ludzi bogatych, ale wtedy rady z naklejkami i
  • Odpowiedz
@nielu: to jest pół biedy jak stracisz sprzet za 5-10 czy 50k. Koledzy z klubu maja na samochodach naklejki klubu kolekcjonerow broni, gdzie jak ktoś zwinie b--ń z samochodu to masz pozamiatane. Pozwolenie, cała kolekcja, jeszcze zarzuty za niewlasciwe przechowywanie broni
  • Odpowiedz