Wpis z mikrobloga

@Xargo1: dzięki za wyjaśnienie. Jeżeli mimo wszystko zdecydowałbym się na zewnętrzny split i jeden moduł i po jakimś czasie chciałbym dodać kolejny moduł to cena tego kolejnego modułu wraz z montażem już nie będzie taka wysoka? Czy jednak nie ma to sensu bo zrobienie od razu docelowo wszystkich modułów będzie znacznie tańsze niż dzielenie prac ze względu na tańszy koszt robocizny i rabaty przy podejściu całościowym na raz?
@LeopoldStuff: Generalnie multi to dość droga zabawa.

Po pierwsze dlatego że musisz wziąć większą moc. Jednostki 2,6 - 3,5 kW są dość tanie, ale przeskok na 5,3 czy nawet 7,1 jest już znaczący cenowo. Poza tym takiej samej mocy multi jest duzo drozsze niz tej samej mocy zwykly split. Po drugie taniej jest montować zwykłe splity bo zwykle można zamontować jednostki blisko siebie, do 3m jest standardowa cena. W multi praktycznie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LeopoldStuff: ja bym robił od razu komplet. Odpuszczając dwa urządzenia wewnętrzne zaoszczędzisz niewiele - pewnie coś kolo 20% całości inwestycji. Przy dokładaniu urządzeń zapłacisz potem więcej, a i może się okazać tak, że wycofają Twoje urządzenie ze sprzedaży, nowe będzie niekompatybilne z już zamontowanym i zostaniesz z drogim, zwykłym splitem
@LeopoldStuff: Jeśli masz mieszkanie w stanie deweloperskim, to według mnie najbardziej opłaca się założyć całą klimę na początku...

Mnie też bolał portfel i się zastanawiałam, czy zakładać, ale ostatecznie cieszę się, że nie przycebuliłam, bo mi rozorali pod nią pół mieszkania... Co w trakcie generalnego remontu nie było dużym problemem, ale jakbym miała zdejmować podłogi i od nowa malować ściany, to ughhh... Nawet nie chcę sobie tego wyobrażać. A nawet jak
@LeopoldStuff: 1 split, 1 multisplit xD Mam 2 balkony w mieszkaniu, i tak było optymalnie (najmniej kucia). 3 jednostki wewnętrzne na 3 pomieszczenia, 2 jednostki zewnętrzne. Cena 13k, z czego 3.5k robocizna, reszta jednostki.

Jednostki wewnętrzne czarne i takie dość wypasione, więc raczej taka droższa opcja (ale IMO zdecydowanie warto - oprócz chłodzenia można nimi grzać czy oczyszczać powietrze, bo mają jonizator i mocne filtry, oprócz tego są "smart", czyli można
@LeopoldStuff: A, i przegląd mnie kosztował leciutko poniżej 500 zł (już miałam jeden, na wiosnę), więc koszt utrzymania to będzie 1000 zł / rocznie + prąd... Ale ile prądu żre to mi trudno ocenić, bo mamy dużo urządzeń w domu i spore wahania w rachunkach.