Wpis z mikrobloga

#kiszonki #przetwory #chili #habanero #fermentujzwykopem #fermentacja #sos #pytanie #pytaniedoeksperta #pytaniedorozowychpaskow #pytaniedoniebieskichpaskow #wykop #jedzenie #jedzzwykopem

Wczoraj wykonałem sos z papryczek habanero wykorzystując metodę kiszenia. Papryczki (Które kisiły się 4 dni, ale na start dodałem do zalewy wody po ogórkach, więc cały proces został nieco przyspieszony) zblendowałem z octem i niewielką ilością zalewy, ponad to dodałem trochę soli, prażony czosnek i trochę oleju.
Powstałą pulpę przetarłem przez drobne sito, dzięki czemu otrzymałem sos o stosunkowo gładkiej konsystencji.

Wiele razy podchodziłem już do robienia kiszonek, ale nigdy nie kończyło się dobrze, bo te zawsze pleśniały. Jednak tym razem to się nie stało, co bardzo mnie ucieszyło. Ale teraz do brzegu:

Czy powinienem jakoś zapasteryzować sos? Czy może powinienem wykorzystać jakąś inną metodę utrwalania? Boję się, że ten może szybko się zepsuć i owoc mojej pracy pójdzie do śmieci. Pomożecie? ()
  • 12
@Borgon: Wygląda super! następnym razem też spróbuję wzbogacić mój sos jakimiś owocami ( ʖ̯)
Dziękuję za komentarz i dzielenie się wiedzą, dopiero zaczynam moją "karierę" w kiszonkach i takie informacje są dla mnie bardzo cenne
@NoJaAKto: przy kiszeniu można celować poniżej 4, nawet bez octu, a dodając soku z cytrusów albo innych odpowiednich owoców. Popsucie to jedno, ale drugie kwestia pełni smaku i tutaj np. truskawki po prawie roku nie są tak samo dobre, ale taka jagoda kamczacka ma już ogrom przeciwutleniaczy (taniny nawet w soku i wnosi dużo już przy kilkunastu %). Bardzo niskie ph intensyfikuje też kolor.

Otworzyłem ostatnio sos z Lemon Dropów z
@HansLanda88 Aleś się rozpisał ( ͡º ͜ʖ͡º) Zawsze miło słucha się ludzi którzy wypowiadają się na temat ,który ich szczególnie interesuje albo jest ich pasją.Nie ma nic lepszego niż dzielenie się swoim doświadczeniem. Jestem Ci wdzięczny za ten komentarz, bo jest wartościowy i dużo się dzięki niemu dowiedziałem (ʘʘ)