Wpis z mikrobloga

Kiedy ostatnio w mojej okolicznej piekarni chleb żytni podskoczył już do 6 zł, postanowiłem że zrobię swoje chleby.

Stwierdziłem też że rzucę się na głęboką wodę i zrobię chleb na zakwasie a nie drożdżach.
Zakwas produkowałem przez ostatnie 10 dni aby nabrał mocy.

Mąka jaką użyłem do tego chleba to antyczne ziarno z płaskurki pełnoziarniste Melvitu.

Szybka kalkulacja:

Za 10 kg mąki zapłaciłem dzisiaj 54 zł - wyjdzie z tego około 24 chleby. Mąki w miksie żytnią, orkiszowa, płaskurka i samopsza.

24 x 6zł w okolicznej piekarni daje 144 zł.

Zostaje 90 zł miesięcznie oszczędności na samym chlebie ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie liczę oczywiście prądu z piekarnika.

Plusuj żeby zobaczyć co wyrośnie za około 2 godziny :)

#gotujzwykopem #oszczedzanie
Pobierz
źródło: comment_1616226730t0WDjJnuCmhxJFMQ28QX5R.jpg
  • 87
To sobie policz piekarniczek, Paliwo za transport maki. Do tego pewnie masz gowniany piekarnik i beda zakalce. Po 200-300 upieczonych chlebach dopiero bedzie smakowal.
Do tego dolicz amortyzacje, opazenia, papier do pieczenia.
Poza ty ze wiesz co jesz to sie nie oplaca.
Pieczenie chcleba to ciezki kawalek ... ten...no ...chleba.
Ale powodzenia tylko nie rozdawaj za szybko po znajomych plox
@Gnojowisko3000: wbijaj na tag z chlebami #bojowkapiekarska
@bobikufel: mijasz się z prawdą, dla niektórych koszta są na tyle niskie że z ekonomicznego punktu też się opłaca, im więcej chlebów w piekarniku tym większa oszczędność, Moj pierwszy bochenek nie był może idealny w "insta style" za to smaczny, piekę od marca 2020 i żaden nie trafił do kosza. Wypiekanie w domowych warunkach nie jest skompilowane. Czas jest kluczowy i to jest
@Gnojowisko3000: Chleb w sklepie kupujesz i masz a tutaj musisz się długi czas #!$%@? żeby wytworzyć produkt. Najbardziej cenna waluta w życiu człowieka nie jest hajs tylko czas, hajs zawsze możesz zarobic a czasu sobie już nie dodasz. Żeby zaoszczędzić 90zl miesięcznie poświęcasz czas który mógłbyś przeznaczyć na coś przyjemniejszego lub zarobienie większej ilości pieniędzy. No chyba ze chcesz być super piekarzem albo sprawia ci to wielka radochę wtedy to takie
@ActiveekHere: szczerze? Przygotowanie ciasta to godzina roboty razem z myciem garów. Trochę dłużej zajęło przygotowanie zakwasu ale teraz już leci bo zakwas jest gotowy i zamrożony na następne pieczenie.

Głównym czynnikiem dla mnie były kwestie zdrowotne - w chlebie zrobionym własnoręcznie wiem co jem. Plus dzieciaki miały frajdę mieszając ciasto chochlą :P
via Wykop Mobilny (Android)
  • 36
@Gnojowisko3000: A u mnie takie dwa pyszne mąkosyny dzisiaj, na cieście z trzech składników: mąki, soli i wody. I w dupie mam rachunki za prąd, a praca w kuchni to sama przyjemność. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Razem z kosztami użytkowania piekarnika bochenek wychodzi około 5-6 złotych - za takie pieniądze w Poznaniu takiego chleba nie kupię.
Pobierz
źródło: comment_1616232534NtWCpWUDHLRxr2KBOllu7c.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Gnojowisko3000: ja mam taki plus, że jeden z największych młynów sprzedających na allegro jest w miejscowości obok i mają nawet taniej niż przez internet, to korzystam. Mąka z mlynu Ciechanowiec jest bardzo dobra i niezbyt droga, 5kg kosztuje 11zl, więc 1kg kosztuje 2.2zl. Polecam obejrzeć też film mirasa @skotfild wszystko jest fajnie pokazane
@Gnojowisko3000 droga mąka. Dobra żytnia kupuje z Ciechanowca czy innych sklepów i płace okolice 2 za kilo jak kupuje się duże paczki.
Ale jasne, jak chcesz kupować orkisz, plaskurke i samopsze to będzie drogo. Ale chleb w piekarni z tych mąk kosztuje drożej niż samo żyto więc w teorii zaoszczędzisz więcej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bobikufel:
Ja mam #!$%@? piekarniczek. Trzeba pięć dłużej przez co robię się twardsza skórka. Nie ma zakalca więc jedyny minus to, że jest bardziej chrupiący i nie dla dziadków że słabymi zębami.
Mąka jaką użyłem do tego chleba to antyczne ziarno z płaskurki pełnoziarniste Melvitu.


@Gnojowisko3000: owuj XD No to odważnie. Na młodym zakwasie może być ciężko generalnie takie bydlaki robić. Najważniejsze teraz to prowadzenie zakwasu - najlepiej kup sobie tak jak na piekarniczej braci radzą - matę terrarystyczną i jakiś styrobianowy box do tego, w środku zakwas zawsze będzie miał cieplutko 24+ stopnie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Z
@Gnojowisko3000: Protip: zamiast babrać się z folią, wrzuć je od razu do piekarnika, ustaw na minimum, albo samą lampkę i niech tam chlebki wyrastają. Potem tylko cyk załączasz pełną moc i elegancko się piecze, a zawsze to trochę mniej bujania niestabilnym ciastem.
Najbardziej cenna waluta w życiu człowieka nie jest hajs tylko czas, hajs zawsze możesz zarobic a czasu sobie już nie dodasz.


Zgoda

Żeby zaoszczędzić 90zl miesięcznie poświęcasz czas który mógłbyś przeznaczyć na coś przyjemniejszego lub zarobienie większej ilości pieniędzy.


@ActiveekHere: no zaraz, ma poświecić swoją najcenniejszą walutę (czas), by zdobyć mniej cenną walutę (hajs)? #fucklogic