Wpis z mikrobloga

#it #docker #linux #servermasterrace #raspberrypi
Chciałbym mieć postawione kilka usług w sieci lokalnej. samba, ntp, pihole, dhcp z pxie itd...

Kłopot polega na tym że:
nie do końca umiem dokera
Usługi często są powiązane z konkretnym sprzętem
Sprzęt ma różne procesory

Więc na przykład doker z piHole, czy dhcp może stać gdzie chce, ale już tftp musi być na PC z dyskami
za to usługa radia SDR musi być związana z konkretnym radiem wpiętym na USB... A Router może być na PC z dwoma kartami sieciowymi lub na malinie z Vlanami.... ale powinien być na PC by chodziło szybko itd itd...

jak zrobić to najbardziej automagicznie, najlepiej jak by można było w konfiguracji kontenera powiedzieć, no ty potrzebujesz:
to to i to, a jak nie będzie czegoś to od biedy to,

i potem mówię im idzcie i żyjcie sobie jak chcecie, one jakoś się rozrzucą po sieci lokalknej i będzie to działało?
  • 9
@wytrzzeszcz: Nie mam nic do polecenia, wiem tylko, że wszystko jest dostępne w necie. Docker jest spoko, wiele spraw rozwiązuje. Popróbuj, bo prędzej czy później będziesz musiał.
@wytrzzeszcz: jak chcesz pobawić się w konteneryzacje i nie robić wszystkiego z palca to polecam OVM5 na malince. Ja tak mam i działa bajka. OMV5 to system pod NAS wiec smb odrazu będziesz miał i w dodatku ma w sobie kilka innych ficzerów i najważniejsze - portainer - czyli gui do obsługi kontenetrów. Gotowe paczki ściągasz z neta, ładujesz i pyk gotowe.
Jak postawić omv5 znajdziesz spokojnie na youtube. Dosyc spoko
ETplayer - @wytrzzeszcz: jak chcesz pobawić się w konteneryzacje i nie robić wszystki...

źródło: comment_1615308459IUao3KxYkftWVtkLklaqi5.jpg

Pobierz
@wytrzzeszcz: podpinam się pod to co napisał @ETplayer. Ja sam się uczyłem na filmikach technodadlife i teraz ogarniam bez problemu, aczkolwiek zamiast tworzenia kontenerów poprzez containers->create container lepiej jest użyć stacks bo tam można wkleić template który znajdziesz na stronach np linuxserver io i jedyne co trzeba zrobić to zmienić TZ, ścieżki dostępów do katalogów i ewentualnie porty

A, i portainer jest ograniczony do v2 docker compose więc to też