Wpis z mikrobloga

Dziś z okazji Dnia Kobiet przedstawię Wam krótko historię znanej przedwojennej wrocławianki, Clary Immerwahr. 22 grudnia 1900 roku uzyskała ona w Breslau stopień naukowy doktora, jako pierwsza kobieta w ówczesnych Niemczech. Jej kariera akademicka w dziedzinie chemii w dużym stopniu została przyćmiona postacią męża, noblisty Fritza Habera.

Clara poznała Fritza na lekcji tańca w Breslau, w 1890 roku. Zakochała się w nim z wzajemnością, postanowiła jednak, że przed wejściem w poważny związek musi najpierw zdobyć niezależność finansową. Przez 11 kolejnych lat ciężko pracowała, łamiąc stereotypy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Uzyskała doktorat przy sprzeciwie szefa wydziału, prof. Küstera, który otwarcie twierdził, że "kobiety są za głupie, żeby poradzić sobie na wyższej uczelni".

W 1901 r. powiedziała Fritzowi Haberowi sakramentalne "tak". Przypieczętowała tym samym pełen dramatów związek z człowiekiem, który z jednej strony uratował świat przed głodem (za prace nad nawozami sztucznymi uhonorowano go Noblem), a z drugiej strony odpowiadał za opracowanie zabójczego Iperytu i Cyklonu B.

Clara wielokrotnie groziła mężowi, że zabije się, jeśli nie przerwie on prac nad gazami bojowymi. W 1915 roku popełniła samobójstwo strzelając sobie w serce z broni służbowej Fritza.

Kolorowanie zdjęcia: https://www.facebook.com/tajemniczy.wroclaw

#wroclaw #dzienkobiet #historia #chemia #breslau
vindicator - Dziś z okazji Dnia Kobiet przedstawię Wam krótko historię znanej przedwo...

źródło: comment_16152238677mUyHyFZSCLnWtzFasLAQ7.jpg

Pobierz
  • 16
  • 0
@Felonious_Gru bez tego cała historia byłaby niepełna.

@Tosca303 owszem Haber nie wiedział do czego użyje się cyklonu, ale patrząc na jego zamiłowanie do badań nad Iperytem pewnie by się nie zmartwił ( ͡° ʖ̯ ͡°). Zdaje się, że jego "uczeń" i następca został stracony po wojnie za świadome produkowanie Cyklonu B na potrzeby obozów
@Trojden: bo ja wiem? Haber opracował przemysłową metodę produkcji amoniaku, z którego produkuje się najważniejsze nawozy zwiększające plony (azotowe). Taki wynalazek w zasadzie uchronił Europę przed masowym głodem w XX wieku.
No i cyklon B. Ambiwalentne uczucia mam wobec jego odkryć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Pierorzek: Tylko że akurat Haber nie przejął się śmiercią Clary, bo nazajutrz po pogrzebie znowu wyjechał na front testować gazy bojowe. I gdyby jej życie się dla niego liczyło, to on przestałby to robić po jej pierwszym ostrzeżeniu. Haber był bydlakiem, którego nie obchodziło życie najbliższych.
@vindicator: @Tosca303: Tak, jak napisał @Trojden:

Gas warfare in World War I was, in a sense, the war of the chemists, with Haber pitted against French Nobel laureate chemist Victor Grignard. Regarding war and peace, Haber once said, "during peace time a scientist belongs to the World, but during war time he belongs to his country."

Haber was a patriotic German who was proud of his service during World