Wpis z mikrobloga

pytanko do #komputery #siecikomputerowe #sieci #internet
https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/zestaw-adapterow-plc-tp-link-tl-wpa4221-kit - czy taki PLC to dobre rozwiazanie? do PC nie potrzebuje neta szybszego niz 500mbps (tak naprawde i 300 bedzie ok), w mieszkaniu pare lat temu elektryka byla wymieniana, a ze jestem team #tylkopokablu to lepszego rozwiazania nie znalazlam. skrętka bezposrednio od routera nie wchodzi w gre bo kabel musialabym ciagnac przez przedpokoj + pewnie w perspektywie paru lat i tak bede musiala zmienic lokalizacje kompa. no i nie mam i tak modulu wifi w pc.

A moze znajde cos lepszego w podobnej lub nizszej cenie? repeater raczej nie wchodzi w gre
  • 15
@MangoZjem: na firmę - zależy od sprzedawcy. Nie ma teoretycznie obowiązku, ale zdarzało mi się już robić zwroty firmowych zakupów. Najlepiej spytaj. Albo kup prywatnie, sprawdź, oddaj i jeśli było ok - kup na firmę :)

Przez to PLC może sobie wifi gwizdać do 600Mbps, ale gniazdka ma Fast Ethernet, zatem i tak w górę sieci pójdzie max 100Mbps.
@krzywy_kanister: a to swoją drogą, że te transfery to jest teoria realna pewnie przy połączeniu urządzeń niezbyt długim przewodem punkt-punkt, im bardziej rozgałęziona sieć w domu (jeszcze może różne obwody na tablicy), tym gorzej, ale moim zdaniem warto sprawdzić.

a czy istnieja plc ktore wyciagna ze 300-500?


@MangoZjem: jeśli chodzi o brak wąskiego gardła w formie gniazdka - pewnie, pierwsze z brzegu:

https://www.morele.net/urzadzenie-plc-zyxel-2x1200mbps-pl-eth-adapter-1gbps-lan-pla5405-eu0201f-699564/
@Jarek_P: Te urzadzenia maja tak realny transfer jak podawane sa wartosci po wifi. Przeciez w zadnym domu nie masz krotkich przewodow, schodza sie obwody do skrzynki a jest jeszcze droga do drugiego gniazdka. Testowalem podobny zestaw tplinka z portami gigowymi, nie stawialem iperfa jednak pomimo tego, ze gniazdka w pokojach obok siebie byly na jednym obwodzie (czyli w teorii najmniejszy problem) potrafilo sie losowo sie rozlaczac.
byly na jednym obwodzie (czyli w teorii najmniejszy problem) potrafilo sie losowo sie rozlaczac.


@krzywy_kanister: a to stawiałbym na coś siejącego zakłóceniami, z tego co wiem, PLC są na to mocno wrażliwe i reagują właśnie chwilowym zerwaniem transmisji. Rzecz do rozkminienia, ale finalnie może się okazać, że jak chcesz mieć stabilne łącze, to musisz nie włączać telewizora.
I mimo wszystko nawet takie PLC lepsze od repeatera.
@Jarek_P: Tylko cos takiego sie dziala niezaleznie od tego czy chodzila pralka, lodowka a mowa jest o domu wiec cokolwiek moglo siac pietro wyzej a nie z mieszkan obok. Dla mnie to zabawka, moze zadziala, moze nie, na takim samym poziome co repeatery moze nawet gorsza. Repeater czy mesh moze zmniejszy predkosc pierwszej sieci bezprzewodowej jednak satelity ulozone w jakis rozsadny sposob moga zapewnic sygnal w miejscach gdzie go brakowalo. Sam
I mimo wszystko nawet takie PLC lepsze od repeatera.


@Jarek_P: Nie, nie są lepsze. PLC powinny być zwyczajnie zakazane. Jako krótkofalarz walczę z PLC jak tylko mogę, bo to PLC powodują zakłócenia, a nie "coś zakłóca PLC". Nie mając uprawnień, poza kilkoma pasmami (27MHz, 446MHz, 2,4GHz, 5GHz, 24GHz etc.) nie wolno Ci nadawać z mocą większą niż 20mW, tymczasem PLC zamieniają nieprzystosowane do przesyłania sygnału w.cz przewody elektryczne w antenę nadającą