Wpis z mikrobloga

Co jedzono w Rzeczypospolitej Obojga Narodów?

Zagraniczne jedzenie nas fascynuje. Intuicyjnie wiemy, czego oczekiwać po francuskiej, portugalskiej czy włoskiej kuchni. W minionych wiekach, podobnie jak dzisiaj, poznawanie obcych krain przez żołądek było niezwykle istotną częścią podróży. Wślizgnijmy się zatem do dawnej spiżarni i zobaczmy co jedzono w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Mirasy, chcę zacząć serię tekstów o jedzeniu w dawnej Rzeczypospolitej - przepisy, relacje, czasem spróbuję coś ugotować wg starych receptur ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ten pierwszy artykuł jest stosunkowo krótki, bo chcę zobaczyć czy będzie zainteresowanie.

No i można rzucić dalej w świat po angielsku - w prawym górnym rogu znajduje się przycisk do zmiany języka :)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu
PrzewodniG - Co jedzono w Rzeczypospolitej Obojga Narodów?

Zagraniczne jedzenie na...

źródło: comment_1614413750TOdiYHZJNrVsMrINx8vwxQ.jpg

Pobierz
  • 15
@PrzewodniG: ciekawe, bardzo fajny temat. Wydaje mi się, że kuchnia jest bardzo pomijanym aspektem w historii. Zaskoczyło mnie, że w przeszłości jadano dużo więcej różnych rodzajów mięs a teraz nasza dieta mięsna skupia się przede wszystkim drobiu (kurczak), wieprzowinie i wołowinie. Jest parę błędów w tekście - zalecam poprawę bo potrafią zniechęcać. Np. marnotrastwem -> marnotrawstwem.
@Fermiol: Pomysł może i fajny, ale znając życie, gdybyś napisał na szyldzie "Restauracja Staropolska" to i tak 90% zapytań byłoby o schabowego, żurek i pierogi. Smutna prawda jest taka, że my, Polacy, jesteśmy głównie zainteresowani zapychaniem kiszek paszą, a nie jedzeniem przez wielkie "J". (aczkolwiek pomału się to zmienia, ale to jeszcze daleka droga)
@SipaXtra: aha... No to fajnie... Życzę nabycia umiejętności czytania ze zrozumieniem i pozytywnych emocji w życiu. Wtedy człowiek nie zajmuje się denerwowaniem innych tylko skupia się na tym co dobre. Idę obrać ziemniaki do dzisiejszego kotleta.

P.S. to już ostatni mój wpis do Ciebie. Nie kłopocz się kontynuowaniem tej bezsensownej rozmowy, bo i tak Ci nie odpiszę.

P.S. 2 Jaki trzydziestomilionowy naród miałeś na myśli?