Może kogoś zainteresuje - prowadzę podcast "Historia Gdańska dla każdego", chcę opowiedzieć historię miasta od samego początku, i doszedłem do postaci Mściwoja I :) Nie tylko dla mieszkańców, bo staram się bazować na źródłach i naświetlić kontekst historyczny.
Może kogoś zainteresuje - robię podcast o historii Gdańska, i właśnie opublikowałem odcinek o Mściwoju. Do odsłuchania na Spotify, w aplikacjach podcastowych i na YouTube :)
Charles Ogier towarzyszył francuskiemu ambasadorowi w jego pobycie w Gdańsku, pozostawił po sobie fantastyczny dziennik, w którym opisał życie w mieście w pierwszej połowie XVII wieku. Wszystkim nadmotławskim Mirkom życzę wszelkiej pomyślności (。◕‿‿◕。)
Osobiście nie cierpię fajerwerków - są dla mnie za głośne, dzień później ulice są zasyfione, i szkodzą zwierzętom (zarówno dzikim, jak i udomowionym).
Dawniej fajerwerki były czymś pomiędzy teatrem, a sztuką wojenną - dlatego ich odpalaniem zajmowali się jedynie specjaliści od wojskowości. Pierwszy udokumentowany pokaz sztucznych ogni w Gdańsku to rok 1595, kiedy władze uczciły w ten sposób narodziny Władysława Wazy. Tematem pokazu było ostrzelanie Twierdzy Wisłoujście, którą przed Dworem Artusa symbolizowała
Zima w nowożytnym mieście miała dwa oblicza. Z jednej strony zwalniał handel, a ogrzanie się było dla mieszczan sprawą życia i śmierci. Z drugiej strony, długie wieczory sprzyjały zabawie, ucztowaniu i wymienianiu opowieści oraz planowania przyszłych inwestycji.
• O zimowych zagrożeniach, • Wyścigach sań, • Imprezach mieszczańsko-szlacheckich w Gdańsku :)
Pałacyki z rozkosznymi ogrodami, potężne fortyfikacje i dwaj sławni naukowcy - tak opisano Gdańsk w XVIII-wiecznym podręczniku dla polskich dzieci, spisanym przez Dominika Szybińskiego w 1772 r.
Wiecie, że pierwszy raz Kadłubka i Galla Anonima wydrukowano właśnie w Gdańsku, w XVIII wieku? Stało się to dzięki gdańskiego historykowi i prawnikowi,
Kościół mariacki - rysunek Friedricha Bernharda Wernera.
Jeżeli ktokolwiek liznął kiedyś historię Śląska, nazwisko Wernera nie jest mu obce. W swoim dziele "Scenographia Urbium Silesiae" rysownik uwiecznił miasta i miasteczka śląskie. Jednak jego opus magnum to "Topographia Silesiae", zawierające tysiące rysunków ze Śląska. Do dzisiaj są one bezcennym materiałem ikonograficznym dla historyków, historyków sztuki i miłośników regionu.
Werner dużo podróżował po Europie, a podczas swoich peregrynacji wykonywał mnóstwo rysunków - wśród nich
W XVI wieku wnętrze kościoła klasztornego w Oliwie ozdobiono malowidłami dobrodziejów i fundatorów. Wiek później na ich miejscu zawieszono obrazy o tej samej tematyce. Znajdują się one w prezbiterium i można podziwiać je do dzisiaj, chociaż oczywiście wyobrażenia Sobiesławiców są wizerunkami fantastycznymi. Ale z drugiej strony - dzięki temu wiemy, jak nasi poprzednicy wyobrażali sobie dawnych władców Gdańska :)
Nagrywam podcast o historii Gdańska i najnowszy odcinek jest poświęcony Samoborowi I (na
Chociaż znalezisko jest o Gdańsku, wydaje mi się że miłośnicy historii znajdą coś dla siebie - to pewnego rodzaju szkic do rozwoju miasta od wczesnego średniowiecza.
• Kim był Sambor I, namiestnik w Gdańsku? • Jak wyglądało osadnictwo w rejonie Gdańska w drugiej połowie XII stulecia? • Czy we współczesnej miejskiej
Przypominam o akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”: wejście na zamek w Malborku tylko w cenie audioprzewodnika (15 zł). Czy warto? Jeszcze jak :)
Dla Trójmieszczan - Intercity można dojechać od Malborka w 40 min :)
Na Spotify i YouTube pojawił się nowy odcinek podcastu "Historia Gdańska dla każdego" :)
Zachęcam do wysłuchania!
O pierwszych namiestnikach…nie mamy żadnych informacji. Nie wiemy skąd pochodzili, czym się zasłużyli i jak się nazywali. Pierwszym, który spróbował wynurzyć się z mroków XII wieku, był Sobiesław, rzekomy protoplasta dynastii namiestników i książąt wschodniopomorskich.
Zajrzyjmy do jedynych średniowiecznych źródeł, które wspominają Sobiesława. Wszystkie powstały w klasztorze oliwskim. W XIV-wiecznej kronice opata Stanisława znajduje się
Dzisiaj w nocy startuje podcast paragrafowy w przestrzeni Starego Miasta w Gdańsku, do którego miałem przyjemność napisać scenariusz.
Startujecie pod Ratuszem Starego Miasta, skanujecie kod QR...który odsyła was do playlisty na Spotify. Wysłuchacie w ten sposób pierwszego odcinka, a na koniec dostaniecie wybór - co powinna zrobić bohaterka? Wybór poprowadzi was w kolejne miejsce, gdzie skanujecie kod QR...i tak do końca rozgrywki. Jest kilka zakończeń: szczęśliwe, mniej szczęśliwe, ale
Jeżeli nie, proponuję wam spacer po Starym Mieście. Jeżeli tak, to i tak proponuje spacer, ale w dowolnym innym terminie! O co chodzi - 25 października debiutuje podcast paragrafowy.
Startujecie pod Ratuszem Starego Miasta, skanujecie kod QR...który odsyła was do playlisty na Spotify. Wysłuchacie w ten sposób pierwszego odcinka, a na koniec dostaniecie wybór - co powinna zrobić
#gdansk #trojmiasto #historia