Wpis z mikrobloga

@gorzki99: rozumiem konstrukcję wyłączników, bezpieczników - już o to się nie martw. Ale nie wiem czy Ty zdajesz sobie sprawe, ze np taki Schneider w swojej gamie posiada wylaczniki w ktorych mozesz sobie wejsc kablem od dolu czy od gory, w zaleznosci od Twoich potrzeb jako koncowego klienta/projektanta. Jak nozyki w takich z wejsciem od dolu sa skonstruowane nie wiem - nie jestem od produkcji, jednak jesli podlaczenie od dolu
adriano30 - @gorzki99: rozumiem konstrukcję wyłączników, bezpieczników - już o to się...

źródło: comment_161428501798xTl46iwk7H60DsuKU110.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@adriano30: Rowniez pozdrawiam bo cenie merytoryczna wymiane pogladow. Fajnie ze jeden producent tak ma (czy nawet kilku) ale nie zmienia to faktu ze inni tak miec nie musza. Nie mam pojecia jakie rozwiazanie techniczne zastosowali-fajnie ze takie jest bo czasem moze sie przydac ale nie zmienia to ogolnej zasady dzialania wszystkich (no dobra-wiekszosci :P) bo nie ma przepisu mowiacego ze wszyscy musza miec tak skonstruowane urzadzenia zeby zapewnialy safety przy doplywie zarowno od gory jak i od dolu.

Serio mamy projekty na calym swiecie (wietnam, wegry, niemcy, wlochy, USA) teraz ma wejsc jakas tajlandia czy cus. A wlasnie USA...
Jesli ktos mysli ze BHPowcy w pl maja jobla (a szczegolnie ci na oplu-kto mial z nimi stycznosc to wie co mowie) to znaczy ze nie byl jeszcze w USA. Tam to dopiero im odpierdziela. Ale do tematu-nigdy i nigdzie nie spotkalem sie z podlaczeniem "od dolu" czy od styku ruchomego. Zawsze doplyw jest na 1,3,5 a odplyw na 2,4,6 A te 1,3,5 jest zawsze od gory (jasne ze mozesz urzadzenie obrocic o 180st ale wtedy bedziesz mial napisy "do gory nogami" :P)

Jestem w 100% pewnien ze szafa nie przeszlaby w USA safety jakby miala podlaczenie od 2,4,6 a
gorzki99 - @adriano30: Rowniez pozdrawiam bo cenie merytoryczna wymiane pogladow. Faj...

źródło: comment_1614286185lTJAIDzyYAdWw0hzrLtlxx.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@gorzki99: Eaton w swoim osprzęcie modułowym ma wejście na grzebień od góry i od dołu więc przynajmniej oni nie wiedzą wiekszej różnicy. Albo dostosowują się do elektryków którzy robią jak im wygodniej :)
  • Odpowiedz
@Mirkomil: ostanio skladalem szafe z zabezpieczeniami z eatona. nawet nie zwrocilem uwagi czy jest od spodu miejsce na szyne (bo zakladalem ja od gory czyli tak jak bylo w dokumentacji)
Az z ciekawosci w poniedzialek jak bede w robocie to sprawdze :)
  • Odpowiedz
wiekszosc sprzętu innych producentów ma wejście na szynę tylko od dołu co mnie strasznie irytuje.


@Mirkomil: w robocie uzywamy siemensa, eatona a czasem ETA (ale ETA to inna bajka) Zmierzam do tego ze nie spotkalem sie z sytuacja gdzie wyejscie na szyne jest od dolu (albo tylko od dolu-sprawdze w poniedzialek w tych eatonach gdzie wsadzilem szyne od gory)
  • Odpowiedz
@gorzki99: Schneider i Legrand mają tylko od dołu, rano pstrykne Ci zdjęcia.

Z Twoimi argumentami się zgadzam, niestety praktyka jest taka że zwykle zasila się od dołu. Nie wiem co było pierwsze: czy elektrycy zasilali od dołu i dlatego producenci zaczęli robić szynę z dołu, czy odwrotnie :)
  • Odpowiedz
Tez kiedys mialem tego dylemata. I sie dowiedzialem od eplanisty. zasada polega na tym ze w roznorakich "wylacznikach" masz zazwyczaj jeden styk ruchomy a jeden staly. Ponoc zasada mowi ze napiecie ma byc na styku stalym a nie ruchomym.


@gorzki99: Możesz to poprzeć zapisami w jakiejś nomie, przepisach albo wytycznych producentów (@adriano30: wrzucił przykład że Schneider podaje inaczej niż piszesz)? Jeśli nie, to bez tego to jest tylko widzimisie klientów
  • Odpowiedz
@adriano30: @korni007: @prezydent88: Nie widziałem może wielu szaf. Kilkadziesiąt ale ten dolny pułap. NIGDY nie widziałem "wejścia" na dole. Gdybym chciał coś przepinać to bym wyłączył bezpiecznik i śmiało chwytał na dolny przewód.
Nie polemizuję z Waszym doświadczeniem ale dobrze wiedzieć, że może być na dole. Myślałem, że to standard, że jest na górze. Zawsze uważałem, że warto się upewnić miernikiem ale teraz już będę na
  • Odpowiedz
Możesz to poprzeć zapisami w jakiejś nomie, przepisach albo wytycznych producentów (@adriano30: wrzucił przykład że Schneider podaje inaczej niż piszesz)? Jeśli nie, to bez tego to jest tylko widzimisie klientów oraz bro engineering ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@Wegrzynski: Dobre pytanie ale zle zadane. @adriano30 podaje ze schneider ma taka konstrukcje mechaniczna ktora dopuszcza podlaczenie od dolu. Nie jestem pewien czy we wszystkich swoich modelach czy w kilku czy tylko w tym konkretnym.

Pytanie powinno brzmiec: "czy jest jakas norma/przepis ktory mowi ze napiecie ma byc na stykach stalych a styki
  • Odpowiedz
To teraz pomysl gdzie chcesz miec napiecie-na elemencie ruchomym ktorym zalaczasz czy na stalym do ktorego "dobijasz"?


@gorzki99: Kontynuując - kompletnie obojętne ;) Jeśli producent nie widzi w tym problemu, to nie ma to znaczenia.

Podczas zazbrajania takiego nozowego jak np picrel bezpiecznik nozowy nie wchodzi "rownoczesnie" gora i dolem na styki gniazda-najpierw styka sie dol. A Ty chcesz tam miec napiecie czyli jeszcze przed zamknieciem takiego odlacznika bedziesz mial napiecie na gornym nozu odlacznika.Malo to safety. Jak zazbroisz odlacznik (gorny noz wejdzie w gniazdo) to juz nie masz mozliwosci dotkniecia elementu pod napieciem jesli masz doplyw od gory. Jak masz po Twojemu to jest problem.

Dlatego napiecie ma byc na czesci stalej-czyli od gory. Bo zazbrajasz od dolu i najpierw-przed zabezpieczeniem dostepu do czesci przewodzacych) dol sie styka z gniazdem. Ciezko mi to wytlumaczyc ale mam nadzieje ze przynajmniej sie
  • Odpowiedz
Kontynuując - kompletnie obojętne ;) Jeśli producent nie widzi w tym problemu, to nie ma to znaczenia.


@Wegrzynski: Jesli producent nie widzi w tym problemu to oznacza ze odpowiednio skonstruowal urzadzenie zeby problemu nie widziec.

Ewentualnie jeszcze może być kwestia jakiejś higieny i przyjętego standardu, że zawsze się wchodzi górą, a wychodzi dołem - i nic
  • Odpowiedz
To ze Ty sie nie trzymasz nie oznacza ze nikt sie nie trzyma. Zawsze jak robie komus instalacje i mam zamontowana roznicowke+zabezpieczenia na jednej szynie din to z roznicowki od dolu wychodze przewodem na gore zabezpieczen i od gory montuje szyne.


@gorzki99: To znaczy że robisz sobie dodatkową, nieuzasadnioną i nikomu niepotrzebną robotę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeszcze się nie spotkałem żeby jakiś elektryk się w coś takiego bawił - bo po co? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie jest to uzasadnione ani technicznie, ani przepisami, ani też normami.

No chyba że klient w ma to zapisane
  • Odpowiedz
ale Ci zaspojleruję - nigdzie nie znajdziesz potwierdzenia swojej tezy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@Wegrzynski: O tym sie przekonam w poniedzialek jak bede w robocie i zapytam co kieruje tymi wszystkimi eplanistami ze kazdy projektuje tak samo :P
  • Odpowiedz
@danielson161: Sorki z odpisuje dopiero teraz ale mialem troche do pozalatwiania i dopiero teraz zladowalem przed kompem.
Ale do do tematu:
Po pierwsze dogadajmy sie/sprecyzujmy o czym rozmawiamy. Jak juz wczesniej pisalem "od gory" czy "od dolu" to uproszczenie. Dyskutujemy temat czy zasilanie "ma przychodzic na czesci stale danego urzadzenia (wylacznika, rozlacznika, odlaczkika, stycznika, czy czegokolwiek) czy moze byc na ruchomych"

To jest przedmiotem dyskusji. Tak sie sklada ze urzadzenia z ktorymi mialem stycznosc (a troche ich bylo) mialy numeracje stykow nizsza od gory a wyzsza na dole. Co by sugerowalo ze doplywem masz sie przypiac od gory. Jasne ze jak urzadzenie obrocisz o 180st to sie masz podpiac od dolu. bedziesz podpiety od dolu ale nadal na tym styku ktory producent przewidzial do podpiecia. Wiec gora-dol to uproszczenie.
Jak popatrzysz na to co wkleilem wyzej to zobaczysz ze na tym po lewej zasilenie jest narysowane od dolu-ale na styki 1,3,5 czyli fizycznie przychodzi
  • Odpowiedz
O tym sie przekonam w poniedzialek jak bede w robocie i zapytam co kieruje tymi wszystkimi eplanistami ze kazdy projektuje tak samo :P


@gorzki99: Zdradzę Ci sekret co nimi kieruje - lenistwo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak mają symbol w bibliotece elementów i takiego używają ( ͡° ͜ʖ ͡°) Obracanie takich elementów czy podpinanie odwrotnie zasilania to dodatkowe kliknięcia ( ͡°
  • Odpowiedz