Wpis z mikrobloga

@prezydent88: A dlaczego nie? Zabezpieczenie B16 a ten cienszy kabelek wyglada na 2,5^2 wiec nie ma problemu
Ja bym sie tylko czepil ze "na dole wejscie na gorze wyjscie"
Raczej lepiej by bylo jakby bylo odwrotnie :)
akurat jest 1.5mm²


@prezydent88: Tez spoko. z tego co pamietam to 1,5 ma obciazalnosc dlugotrwala wlasnie 16A

Jesli chodzi Ci o grubosc przewodow to nic w tym dziwnego. Doplyw jest grubszy a odplyw cienszy zabezpieczony odpowiednim zabezpieczeniem. Jakby bylo odwrotnie to juz lipa bo nie ma zachowanej selektywnosci
@Voyo: Tez kiedys mialem tego dylemata. I sie dowiedzialem od eplanisty. zasada polega na tym ze w roznorakich "wylacznikach" masz zazwyczaj jeden styk ruchomy a jeden staly. Ponoc zasada mowi ze napiecie ma byc na styku stalym a nie ruchomym.

Zawodowo skladam szafy zasilajace i sterownicze do roznych fabryk. Zawsze sa tak zaprojektowane (nie ja je projektuje, ja je tylko skladam) ze zasilanie przychodzi na 1 (od gory).

W domu to
ale przy prądzie powinno być 2,5 i na zasilaniu też lepiej da 2,5 - praktyczniej i oszczędniej


@merti: ta juz bede ciagna 2,5 do oswietlenia. Napewno to praktyczniejsze i oszczedniejsze niz 1,5
@merti: Ja tam daje tyle ile potrzeba.
Zabezpieczenie jest dobrane pod kabel wiec nie widze tu zadnego problemu. Czy to jest oswietlenie czy ktos se na tym farelke podlaczy. Jakby bylo C25 i kablel 1,5 to bylby problem.
mnie uczono zeby wejscie bylo od dolu - plad plynie do gory, wylacznik podnosisz do gory (o ile w szafce nie jest odwrotnie zamontowane ( ͡ ͜ʖ ͡) )


@adriano30: no coz. To teraz czas zeby twoi nauczyciele przeszkolili wszystkich eplanistow co robia eplany do automotiva na calym swiecie. Bo ich uczono inaczej (co widac na fragmentach doku ktore wkleilem wyzej). No ale co oni sie