Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Cześć.
Pracuję w IT od jakichś 2 lat, głównie C++, choć przewinął się też Python.
Zarobki nie są złe, albo raczej - nie narzekam aż tak :D. Mimo to, martwi mnie liczba ofert na C/C++ a także deklarowane tam widełki płacowe. Patrząc po portalach takich jak nofluffjobs albo justjoinit widzę, że zdecydowanie większe stawki są np w Javie czy C#.
Teraz pytanie - czy gdybym zmieniał pracę na inny język (wspomniana Java czy C#), pracodawca będzie patrzył na mnie jak na juniora, czy może doświadczenie w C++ i ogólnie programowaniu ma jakieś znaczenie?
Oczywiście zakładam że ten inny język umiem :)

#pracait #programowanie #naukaprogramowania #praca
  • 14
@elric: podpinam się, bo jestem w podobnej sytuacji, też C/Python bez frameworków żadnych poważniejszych i się zaczynam przebranżawiać xd
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dzięki za odpowiedzi, potraficie pocieszyć człowieka :D
No dodam tylko, że już mi się zdarzało w pracy pisać kod w języku którego nie znałem, więc "uczyłem się" w czasie pisania.
@elric: radzej jako junior/mid. Jezyk niby nie ma znaczenia, ale potem widac kto wywodzi sie z jakiego natywnego dla niego jezyka (kod c# napisany przez c++ lub javowca jest widoczny z daleka).
W Java/C# ogromną rolę odgrywa znajomość bibliotek systemowych, dobrych praktyk i umiejętność korzystania z LINQ.
No i w C# masz co do zasady inne projekty - wysokopoziomowe apki biznesowe. Jak szukasz tylko pod katem kasy i rodzaj projektu, rodzaj
@piternet: ale dalej to podejscie jest podejsciem do juniora. Szczegolnie teraz jak jest ogromny problem z seniorami, a juniorzy są odprawiani z kwitkiem. Sporo firm przesiewa teraz juniorow w dziesiątkach, zlote czasy IT zmieniły się na złote czasy seniorów IT.
Wieksze znaczenie ma to co @maaaloy napisał, znajomość domeny jest znacznie wyżej ceniona niż znajomość technologii w wielu miejscach (szczegolnie wlasnie finance).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ashantiel Faktycznie myślałem też o tym, że język ma mniejsze znaczenie niż sama branża, w końcu "język to tylko narzędzie".
W związku z tym myślałem też o tym, żeby przejść do branży finansowej w C++ (dostaję czasem oferty na LinkedIn z czegoś takiego), potem przejście do Javy byłoby już łatwiejsze w obrębie tej samej branży.
@elric: no to brzmi jak kompletny plan :)
W javie zawsze możesz sobie pisać dodatkowo po robocie, w sobote, jakis mini projekt. Raczej żeby ogarnąć pewne idee. Im więcej idei masz na koncie ogarniętych (rodzaje programowania, podejscie do gier, do finansów, do serverless, rest api etc.) tym łatwiej Ci potem na rozmowach o pracę :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ashantiel Dzięki za odpowiedzi :)
W sumie to w Javie pisałem tylko pracę inżynierską, ale to była malutka apka na Androida. :D
Ale fakt, można zawsze po robocie coś zacząć skrobać :)
W PL jeszcze raczkuje, natomiast dużo software houseow za granicą szuka golang developera do webowki, wydaje mi się, że łatwiej przejść z C++ na golang niż do Javy. No i raczej praca zdalna, chociaż kilka ofert w PL też jest