Wpis z mikrobloga

@Szczur90: Na pewno udało mi się ustalić, że Goebbels przemawiał przed RKK w dniu 7 grudnia 1934 roku. Pasowałoby do treści, gdyż mogło łatwo dojść do zgubienia jedynki. Do treści przemówienia nie umiem dotrzeć online, pewnie trzeba by mieć dostęp do archiwalnej wersji gazety.

Próbowałem znaleźć to przemówienie starając się przetłumaczyć przytoczone w Rzepie fragmenty na język niemiecki lub angielski (co jest trudne, gdyż wiele z przymiotników jest niejednoznacznych). Dziwi
@wolodia: dziękuję Ci za próbę dotarcia do prawdy. Bardzo mnie mierzi to, że ktoś wrzuci obrazek z chwyliwym hasłem i zostanie ono powielone a jak wiadomo kłamstwo powielone 1000 razy staje sie prawdą. No nic, ja nie potrafię teggo ustalić, Ty się starałeś. Może pan z rzepy by coś powiedział ale mam to gdzieś, chciałem tylko zwrócić uwagę na sam fakt :)
dziękuję Ci za próbę dotarcia do prawdy. Bardzo mnie mierzi to, że ktoś wrzuci obrazek z chwyliwym hasłem i zostanie ono powielone a jak wiadomo kłamstwo powielone 1000 razy staje sie prawdą.


@Szczur90: Doskonale to rozumiem. Sam tego nie rozpowszechniam, gdyż (a) cytat jest wątpliwy, (b) nie ma źródła i (c) jest podejrzanie zbyt dobrze pasujący do okoliczności i współczesnej retoryki.
@Szczur90: Jeszcze jedna ciekawostka:

pisarz Ehm Welk, redaktor naczelny „Grüne Post”, który pod pseudonimem Thomas Trimm napisał słynny artykuł „Tylko słowo, panie ministrze” (niem. „Auf ein Wort, Herr Minister”), w którym krytykował rozwijającą się nazistowską cenzurę.


Nie potrafiłem znaleźć tego artykułu, ale wkrótce okazało się że niemiecka nazwa jest błędna. Artykuł okazał się jako "Herr Reichsminister, ein Wort bitte!" i wcale nie jest tak słynny jak twierdzi Łepkowski. Jest znany, ale
@Szczur90: Jedna strona powołuje się na przemówienie Goebbelsa z 7 lutego 1934 roku sprzed RKK, ale cytujac zupełnie niepowiązany fragment. Powołują się na Archiv der Gegenwart, czyli mało znane archiwum newsów Keesingera. Niestety, żaden pdf lub CD wydań książkowych nie jest raczej dostępny (nie znalazłem), archiwum przestało się ukazywać w 2013 roku, a strona archiwum nie jest aktualizowana od 2018 roku - wygasły certyfikat i niemożliwe jest założenie konta, przez
@Szczur90: Z pdf angielskiej wersji biografii Goebbelsa pióra Longericha.

This also applied to the question of how much public criticism the new regime could tolerate. On February 7 Goebbels gave aspeech to the Presidium of the Reich Culture Chamber, in which he complained that the German press was either “anarchic,destroying and undermining everything, or it was as tame as a lapdog!” It was simply not capable of finding “a golden mean,”“that