Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam do was prośbę o wypełnienie ankiety (i wypowiedzenie się w komentarzu) związanej z #budowadomu #architektura #azylboners

Rozwinięcie o co chodzi w danej opcji w komentarzu.

Chcę sprawdzić na jaki typ projektów jest zapotrzebowanie i jakie jest podejście społeczności wykopu do budowy własnego domu, wiem że część Mirków uważa architekta za przeszkodę i drogą fanaberię, wyłącznie przeszkadzającą w wybudowaniu wymarzonego domu, wiem że część #programista15k nie ma żadnych wymagań co do estetyki, bo to tylko interfejs #pdk
Ale ciekawi mnie jak to wygląda na większej próbce użytkowników, nie będącej akurat komentującymi znalezisko o jakimś koszmarku powstającym gdzieś tam, #patodeweloperka, ani luksusowego domu, który akurat nie jest w ich guście, albo w ich opinii nie jest przemyślany.

Z chęcią poznam wasze przemyślenia w komentarzach, wszelkie uwagi do konkretnych opcji (oczywiście to nie wszystkie możliwe opcje, ale dodanie więcej w ankiecie nie miałoby sensu i mocno zakłóciłoby wyniki), jeśli ktoś potrzebuje porady w wyborze opcji, to również chętnie wyjaśnię ewentualne szczegóły różniące dane opcje.


#pytanie #budownictwo #budowa #architekt #dom #dommarzen #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #architekturawnetrz #architekturaboners #architekt #ankieta

Budujesz swój wymarzony dom w najbliższym czasie, jakie masz podejście do projektu.

  • Projekt z katalogu. 10.8% (12)
  • Projekt z katalogu jako baza. 37.8% (42)
  • Projekt koncepcyjny. 3.6% (4)
  • Projekt indywidualny budowlany. 23.4% (26)
  • Projekt wykonawczy (rozsądny). 7.2% (8)
  • Projekt wykonawczy (na bogato). 7.2% (8)
  • Projekt wykonawczy wielobranżowy 3.6% (4)
  • Projekt marzeń 6.3% (7)

Oddanych głosów: 111

  • 14

1. Projekt z katalogu, delikatna adaptacja do działki u architekta niskim kosztem, przecież to nic skomplikowanego liczy się niski koszt i przebrnięcie przez formalności.

2. Projekt z katalogu jako baza, wybieram estetykę z katalogu, architekt niech dopasuje do mojej działki.

3. Projekt koncepcyjny, zależy mi żeby dom pasował do mojego wyobrażenia, jak już będzie mi pasowało to architekt niech robi swoje.

4. Projekt indywidualny budowlany, chcę by budynek w którym zamieszkam wyglądał
@BDLK_IMPRTR: troche mam ból dupy w tym twoim wpisie że w żadnym stopniu nie odniosłaś się do tematu branżystów. Często miałem takie sytuacje (już nie mam, z tymi arch juz nie współpracuje) ze architekt robił klientowi projekt budowlany, w tym samym czasie walił inwestorowi ściemę że projekty branżowe będą pełne i kompletne a branżystom żeby robili absolutne minimum.
A później kwiatki bo przecież Pan iksiński nie wiedział że projekt budowlany nie
@ptak_powszedni: Branżystów zawarłem w opcjach 7 i 8, niestety nie ma tu lepszej opcji dodania indywidualnych ustawień a w 10 opcjach nie zmieściłbym się z wszystkimi możliwymi konfiguracjami.
z doświadczenia wiem, że w przypadku domków inwestorzy nie mają pojęcia że w ogóle istnieje ktoś taki jak branżyści, dlatego tutaj trochę domyślnie szczegółowość projektów branżowych rośnie wraz ze szczegółowością architektury.
Niestety rynek w przypadku jednorodzinnych jest okropnie popsuty przez projekty z katalogu,
@BDLK_IMPRTR: wierzę, prawda jest taka, że jakbym miał tak naprawdę decydować się na dom, to nie budowałbym, a kupował, ilość pracy, zamieszania, nerwów związana z budową nie jest warta "idealnego dopasowania" ;p
ale wiem że to wasz chleb, więc niech inni budują dobre domy, i niech je sprzedają ;p
@BDLK_IMPRTR: fałszywy różowy pasek? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja doskonale rozumiem cały Twój wpis nie musisz mi tłumaczyć takich oczywistości jak zepsuty rynek. Na szczęście "domki" nie są moim głównym targetem bo chyba zostałoby tylko palnąć sobie kulkę w łeb :P
Co do samego wpisu możesz niebo i ziemie poruszyć a i tak kto ma zamiar brać typówkę to weźmie typówkę, i powie "he he te architekty
@archaniolrafael: To też jest dobra opcja! Mamy na koncie współpracę z klientami, którzy kupili za niską cenę paskudny PRL-owski kloc w wymarzonej lokalizacji i przerabialiśmy go z ruiny na nowoczesny luksusowy budynek.
Szczególnie w miastach to świetne rozwiązanie, bo możesz dość tanio kupić nieruchomość i bardzo dużo zaoszczędzić na wkładając pieniądze w rozwiązania które nie wymagają pozwolenia na budowę! To samo dotyczy rozbudowy budynku, robiliśmy na zgłoszenie takie projekty.

@ptak_powszedni:
@BDLK_IMPRTR: Planuję budować niedługo dom i podchodzę do tego tak, że obadam projekty w necie, wybiorę 3-4 które mi się podobają, pójdę do architekta i powiem "pacz pan, takie jest fajne, takie mnie rysuj tylko żeby było dobrze". Nie wiem czy to 2 czy 4 :P Ogólnie uważam, że nie ma co na projekcie żydzić, jak będzie od początku źle zaprojektowane to nie może przecież wyjść dobrze a 5k w tę
@GienekZFabrykiOkienek: Mireczku, ale w przypadku projektu indywidualnego w biurach w których pracowałem to wygląda w ten sposób, że bardzo mocno opieramy się na inspiracjach klienta.

Zwykle pinterest jest dla nas narzędziem na pierwsze spotkania, wybieramy stylistykę, która najbardziej się podoba klientowi, dajemy mu do wypełnienia ankietę i na jej podstawie przygotowujemy tablicę z naszymi inspiracjami, która wygląda na przykład tak jak tutaj na jej podstawie klient tworzy swoją (nasza służy tylko
@BDLK_IMPRTR: Tak żeby oglądać pinteresty to bez przesady, z zewnątrz wystarczy mi, że będzie bardziej przypominać dom niż stodołę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bardziej mi zależy na rozsądnym układzie i na sensownie zrobionych instalacjach. Będę budował typowy domek 150m dla rodziny 2+2 więc obczaję sobie na fejsbukach co się ludziom sprawdza a co nie, bardziej mi zależy żeby nie mieć cyrków np jak znajomy któremu rury od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GienekZFabrykiOkienek: ale z tymi pinterestami to nie chodzi tylko o zewnętrze, często ludziom się podoba to jaki efekt dane rozwiązanie robi z wnętrza ;)
Najczęściej forma wynika z funkcji, więc jeśli nie masz wymagań żeby dom wyglądał jak wszystkie katalogówki to można coś naprawdę fajnego z tego zrobić.
Jeśli planujesz domek 150m² i masz budżet na inwestycję ponad 600k to naprawdę możesz się pobawić w coś ambitniejszego niż typówka.
Najczęściej ludzie