Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu chciałem wymienić olej w skrzyni biegów (automat) i jako, że tego nie robiłem nigdy sam i nie znałem nikogo, kto ogarnia temat, a nie chciałem pakować się w youtubowych ekspertów, zadzwoniłem do paru mechaników. Każdy jak usłyszał, że to olej w automacie to srał w zbroje i nie chciał podejmować się zadania xD
Później pogadałem z sąsiadem, który okazuje się ogarnia temat i okazuje się, że wymiana takiego oleju jest równie łatwa, jak wymiana oleju silnikowego xD Odkręcasz korek spuszczasz, a od góry wlewasz po zawodach.
Nie wiem czemu mechanicy w Polsce boją się skrzyni automatycznych ¯\_(ツ)_/¯
#subaru #motoryzacja
  • 7
@Gviazdor: bo chodzą legendy, że zmęczony życiem automat, po wymianie oleju na świeży, zaczyna chodzić gorzej.

Czy to prawda? Dla mnie to legenda, może tak jest, ale z mojego własnego doświadczenia z wymian oleju w automatycznej skrzyni biegów w kilku samochodach, nigdy z czymś takim się nie spotkałem.

Ja na ogół wymieniałem olej dynamicznie, rzekomo ta technologia wymiany jest lepsza, ale może to tylko chwyt marketingowy na który dałem się naciąć.
@Iceman_:

Ja na ogół wymieniałem olej dynamicznie, rzekomo ta technologia wymiany jest lepsza,


To zależy. Jak masz jakąś skrzynie typu DSG to nawet trzeba dynamicznie, a ja mam zwykłą starą automatyczną skrzynie w foresterze z 2005 roku xD
@Iceman_: Tu w 39 minucie facet z zakładu specjalizującego się w skrzyniach biegów mówi że jak olej jest już bardzo przepracowany to skrzynia biegów nauczyła się na nim pracować i po wymianie może wariować i wtedy trzeba ją przywrócić do ustawień fabrycznych żeby od nowa zrobiła adaptacje czy coś takiego.
Chris kiedyś bez żadnej adaptacji wymienił olej w jakimś współczesnym Mercedesie co miał zrobione 200-250 tys bez żadnej wymiany i nic
PawelW124 - @Iceman_: Tu w 39 minucie facet z zakładu specjalizującego się w skrzynia...
@Ithilnaur: @PawelW124: Do mojego auta na youtube są filmiki DIY, gdzie kolesie wymieniają ten olej dokładnie w ten sam sposób jak wymienia się olej w silniku.
- odkręć korek i spuśc stary olej,
- odkręć filtr oleju (wygląda dokladnie tak samo jak filtr oleju silnikowego tylko jest na skrzyni biegów)
-przykręć nowy filtr i zakręć korek
-Wlej nowy olej i sprawdź poziom bagnetem xD