Wpis z mikrobloga

Krążą ploty, jakoby mieli za kilka lat zakazać całkowitego używania kominków na paliwo stałe (drewno, itp).
Wie ktoś coś na ten temat?
Aktualnie projektuje dom gdzie mam w planach wstawić kozę. Nie chciałbym, żeby okazało się za rok czy dwa, że zarówno koza jak i cała instalacja będą stały nieużywane przez nowe wymagania

#budujzwykopem #budowadomu #prawo
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Krążą ploty, jakoby mieli za kilka lat zakazać całkowitego używania kominków na paliwo stałe (drewno, itp).

Wie ktoś coś na ten temat?


@ATAT-2: poszukaj po sieci. Kraków już zakazał w kolejce są następne miasta. Według mnie to tylko kwestia czasu.
  • Odpowiedz
że zarówno koza jak i cała instalacja będą stały nieużywane przez nowe wymagania


@ATAT-2: a co to za instalacja? Montujesz podłogówkę do tego bufor ciepła i kozy możesz używać aż nie zabronią a potem sobie walniesz pompę ciepła i wywalisz bufor.
  • Odpowiedz
@ATAT-2: na razie tylko plotki. Ja jestem w trakcie budowy i robię kozę w salonie. Nie wyobrażam sobie, żeby w przeciągu 10 lat coś takiego wprowadzili w całym kraju - większość starszych ludzi pali węglem i nie stać ich na zmianę pieca. Gmina robi dopłaty, ale to jest jakiś promil zapotrzebowania
  • Odpowiedz
@ATAT-2: W części gmin już nie możesz używać w ogóle kominków w okresach kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza normę, chyba że jest to jedyne źródło ogrzewania w domu - w praktyce przez prawie całą zimę. Ja przymierzam się do budowy domu i nie wiem czy nie zrezygnuje w ogóle z kominka, bo co to za przyjemność że będę mógł sobie w nim zapalić tylko w lato...
  • Odpowiedz
Chociażby wstawianie komina i samej kozy. Po co inwestować w coś, co rok później będzie nieużywane?


@ATAT-2: i brawo dla Ciebie, że tak na to patrzysz.

Przecież jak będziesz palić suchym drewnem w kominku, to kto się zorientuje ze to Ty palisz? Wtedy 0 dymu. Jedynie przy rozpalania.


@cefalotos: jak go ktoś sypnie to będzie miał ciepło w kieszeni.
  • Odpowiedz
przecież jak się rozpali dobrze kominek suchym drewnem to kompletnie nie ma dymu.

...

Wtedy 0 dymu. Jedynie przy rozpalania.

@cefalotos: to jest dym czy dymu nie ma? Dodatkowo niektóre gminy używają dronów z analizatorami spalin.
  • Odpowiedz
@ATAT-2:
Spodziewaj się zakazu.

Ja właśnie się zastanawiam - gaz czy pompa ciepła. Ogrzewania na węgiel czy drewno to nawet nie rozważam. Nie jestem szalony :)
  • Odpowiedz
Przecież jak będziesz palić suchym drewnem w kominku, to kto się zorientuje ze to Ty palisz?


@cefalotos: samorządy są w trakcie tworzenia baz dot. źródeł ogrzewania w danym domu. Więc co za problem będzie potem kontrolować czy ktoś wymienił piec na inny?
  • Odpowiedz
przecież jak się rozpali dobrze kominek suchym drewnem to kompletnie nie ma dymu.

...
Wtedy 0 dymu. Jedynie przy rozpalania.
@cefalotos: to jest dym czy dymu nie ma? Dodatkowo niektóre gminy używają dronów z analizatorami spalin.

@ksiak: czego nie rozumiesz? Jak się ROZPALI dobrze to nie
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Myślę, że najbliższe 20lat można spać spokojnie. Nawet jeżeli zabronią wcześniej to nikt tego nie sprawdzi. W mojej gminie palą śmieciami na potęgę, a liczba kontroli w 2020 to uwaga: 1. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz