Wpis z mikrobloga

Orange ma nowego Funboxa 6 dla szybszych taryf swiatlowodu, pojawia sie przy zamowieniu opcji 600 i 900mbs, 300mbs nadal ma starszego Funboxa. Ktos planuje korzysta albo chce zamowic, ewentualnie kupno karty wifi6? Ciekawe czyjej jest produkcji, sprawdzalem obecnego dostawce dla Francuzow czyli Sagecoma, nie moge znalezc takiego urzadzenia na ich stronie.
https://www.orange.pl/omnibook/orange-funbox-6
#orange
krzywy_kanister - Orange ma nowego Funboxa 6 dla szybszych taryf swiatlowodu, pojawia...

źródło: comment_1611689331iLVGKN93oROPPtVINki7Kt.jpg

Pobierz
  • 16
@krzywy_kanister: chciałbym tylko powiedzieć że jak zmieniasz operatora światłowodu np z INEA na Orange to dostaniesz tego fun boxa + media konwerter nokia (mimo że ten funbox ma juz gpon) - cały orange i lipa jakich mało

a jak chciałbyś swój terminal gpon + własny router to nie da rady - musisz wtedy gpon nokia + funbox w trybie bridge + włąsny router (nawet na firme)!
@scribe: Eeee ale wiesz, ze tak dziala GPON? Ja generalnie o to nie pytalem, wiem jak to wszystko dziala. Operatorzy nie wpuszczaja obcych ONT do swojej sieci, analogicznie robi Orange z T-Mobile, wstawiaja swojego ONT za ktorym dopiero jest router podlaczony po RJ45 z usluga T-Mobile.
Funbox nie ma przynajmniej w Polsce trybu bridge, jesli chcesz router oczywiscie sie da w przypadku osobnego ONT, poczytaj sobie. ONT jest punktem granicznym operatora,
@krzywy_kanister: rozumiem operatorów - można Ukraińca posadzić na infolinii i będzie rozkminiał tylko jeden model sprzętu w przypadku problemów użytkownika - wg schematu itp itd

natomiast z drugiej strony wystarczy wziąść oferte na firme u innych dostawców (nie indywidualną) i dostaniesz media converter, możesz mieć własny sprzet etc etc.

ja np nie szanuje chińskich szpiegów i nie chce mieć ZTE gpon ont ale dostawca mnie zmusił abym prąd jeszcze jednego uradzenia
@scribe: Nie nie dostaniesz bo tak dziala GPON. Musisz miec albo ONT osobny, albo ONT zintegrowany, ewentualnie wkladke SFP z wbudowanym ONTem ale to sie rzadko zdarza. Media konwerter mozesz dostac jesli operator nie korzysta z GPONa.
@scribe: No to moze dostales wkladke z wbudowanym ONT, zwykle nie zadzialaja. Tylko po co media konwerter skoro wkladke mozna wsadzic do innego urzadzenia... A media konwertery sa bez wkladek, taka nie zadziala bo oczekuje ethernetu a nie gpona. W ogole marudny jestes, ja pisze jednym a tu o drugim nie na temat...
wkładki musz pasować pod danego vendora

media konwerter bez wkłądki to tak zwany terminal ont/gpon

wyzej opisywalem tez przypadek jak klient przeszedl dla marnych 20zł osczednosci z INEA na firme na Orange Światłowód neostrada - łącze to samo bez zmian, inea zabrałą swój media konwerter a w zamian dała terminal Nokia +..... Funboxa gdzie już był gpon ...tragedia jak diabli
@krzywy_kanister ma więcej anten rozłożonych w inny sposób niż Funbox 3.0 więc liczę na to że będzie troszkę lepiej, chodzi mi głównie o piwnicę bo na górę mam skrętka puszczony drugi router.
Danych o producencie na routerze nie ma, informacja tylko o tym że importerem jest Sagemcom, wyprodukowano w Chinach
@Szynk44: Wifi nie dziala w ten sposob, wiecej anten pozwala uzyskac wieksza predkosc, masz wiecej strumieni z danymi czyli w efekcie wieksza przepustowosc, ten sygnal nie wzmacnia sie w jakis "magiczny" sposob zeby nadawac na wieksza odleglosc tam gdzie sygnalu nie bylo w ogole lub byl na granicy. Ewentualnie na granicy sygnalu bedziesz mial bardziej uzyteczna predkosc jednak to nadal bedzie ulamek predkosci w miejscu lepszego sygnalu.
@krzywy_kanister nie chce wchodzić w szczegóły techniczne ale odczuwam lepsze wifi na piętrze na którym jest router (nie zrywa mi sygnału tam gdzie wcześniej się to działo), generalnie Funbox 3.0 miał bardzo słabe wifi