Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie to rozwala jak jest na tym tagu wysyp zadań od studentciaków z c++, a oni ich tam na uczą jakiegoś upośledzonego miksa C z C++ xDDDDD

Tyle się mówi w środowisku cpp o odpowiedniej dydaktyce, na co drugim CppConie są talki jak powinnieć być ucznony współeczny cpp, a co na to polscy wykładowcy których zadaniem zawodowym jest dydaktyka?

-dawać tam tablice, a nie #!$%@? jakieś vectory, kto to widział
-tablic VLA nie ma nawet w standardzie C++? a kto to słyszał panie....
-uczenie ich czegoś przydatnego? ee, niech sie pomecza ze standardowym wejściem i wyjściem które stanowi 90% ich programów
-zamieni się malloca na new i będzie git, a nie jakieś dekadenckie smart pointery
-wjebuj tam całego namespace'a std, miejsce przecież jest
-przejmowanie się rozmiarem stosu? rekurencja robi brrr
-koncepty wlasnosci pamieci? ee, zateguje się to pointerem
-jakies CoreGuideliness?? a na co to komu

Cpp jest ogromnym językiem, z 40 letnim bagażem historii i kompatybilnosci wstecznej, w żadnych innym języku nie jest to tak ważne by ograniczyć się pewnego podzbioru dobrych praktyk i tego co nazywamy "modern cpp".
A na polskich uczelniach? Ograniczaja sie do podzbioru C99 z jakimiś losowymi wrzutkami z C++ o których wykładowcy chyba przypadkiem gdzieś usłyszeli.
#programowanie #cpp #studbaza
  • 26
@olelek:

ja dostałem opr za użycie typu uint16_t zamiast int bo stdint nie wchodzi w skład ansi C


No i prawidłowo, chciałeś być mądrzejszy od profesora habilitowanego? Chciałeś być explicit jeśli chodzi o rozmiar typu?
Myślisz że to takie sprytne, że dasz tam 16 w nazwie typu i wszyscy bedą wiedzieli że rozmiar to 16 bitów? Komu chciałeś zaimponować? To jest ANSI C kurła, this is sparta
@olelek: prowadzący upadł na głowę? Gdzie takich specjalistów od Embedded mają?
@Passer93: ze względów które przytoczyłeś uczenie cpp jest wyjątkowo trudne. Do podstaw wybrałbym coś co bardziej wymusza dobre praktyki (w kontekście mikrokontrolerów Rust może być dobry do dydaktyki. Nauczonyvh tam koncepcji coraz łatwiej przenieść do cpp.
W ogóle tragedią na studiach jest uczenie języków (albo jakiegoś konkretnego paradygmatu jak programowanie obiektowe) a nie ogólnych praktyk inżynierii oprogramowania.
w sumie racja, ale z drugiej strony które podręczniki/stronki o C i C++ uczą laika we właściwy sposób?


@cichutko: już o tym kiedyś pisałem w tym WPISIE


@kiciek: @mcnight95: To od jakiego języka zaczać nauke to temat na bardzo dłuugą dyskusje. W tym wpisie chodziło mi głownie o to, że ludzie są przekonani że się uczą C++ a tymczasem wpaja się im jakiś prywatny standard profesorka z uczelni, który
@Passer93: Dlatego nie powinni walić w #!$%@? tylko po prostu uczyć C, bo z tego C++ to tam prawie nic nie ma.
Ja miałem najpierw C, a teraz mam C++. Kiedyś wydawało mi się, że uczyłem się C++ (jeszcze przed studiami), ale jednak wtedy uczyłem się jakiegoś dialektu C, w którym są klasy i struktury danych z stl. Ogólnie problem jest głębszy niż wykładowcy na studiach, bo są nadal książki i
@Passer93: właśnie o mnie piszesz. I jedyne co zasadniczo stosuje, to nie korzystam z namespace std. :P Jak coś kopiuje z neta, to mam od cholery dodawania std:: :D
Raz usłyszałem, że mogę skorzystać z vectora, ale nie skorzystałem, bo go nie znam. więc się pałuję tablicami. I sam szukałem dzisiaj info czy mogę usunąć zawartość stosu. czy go w ogóle czyścić(przy małym użyciu) to mi doradzono, żebym skorzystał z empty
@gdziemojimbuspiatka: Będzie Ci o wiele łatwiej i więcej się naczuczysz jak zdobędziesz najpierw pewną wiedzę teoretyczną. C++ to nie jest jeden z tych języków których się można uczyć "na pałę", na bieżaco googlujać nowe koncepty. Trzeba wziąć książke do łapy i tyle.