Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie to rozwala jak jest na tym tagu wysyp zadań od studentciaków z c++, a oni ich tam na uczą jakiegoś upośledzonego miksa C z C++ xDDDDD

Tyle się mówi w środowisku cpp o odpowiedniej dydaktyce, na co drugim CppConie są talki jak powinnieć być ucznony współeczny cpp, a co na to polscy wykładowcy których zadaniem zawodowym jest dydaktyka?

-dawać tam tablice, a nie #!$%@? jakieś vectory, kto to widział
-tablic VLA nie ma nawet w standardzie C++? a kto to słyszał panie....
-uczenie ich czegoś przydatnego? ee, niech sie pomecza ze standardowym wejściem i wyjściem które stanowi 90% ich programów
-zamieni się malloca na new i będzie git, a nie jakieś dekadenckie smart pointery
-wjebuj tam całego namespace'a std, miejsce przecież jest
-przejmowanie się rozmiarem stosu? rekurencja robi brrr
-koncepty wlasnosci pamieci? ee, zateguje się to pointerem
-jakies CoreGuideliness?? a na co to komu

Cpp jest ogromnym językiem, z 40 letnim bagażem historii i kompatybilnosci wstecznej, w żadnych innym języku nie jest to tak ważne by ograniczyć się pewnego podzbioru dobrych praktyk i tego co nazywamy "modern cpp".
A na polskich uczelniach? Ograniczaja sie do podzbioru C99 z jakimiś losowymi wrzutkami z C++ o których wykładowcy chyba przypadkiem gdzieś usłyszeli.
#programowanie #cpp #studbaza
  • 26
@Passer93: trochę tak, trochę nie. Uczelniany C++ jest po to, żeby nauczyć jakiegokolwiek programowania a nie samego języka. C++ jest strasznie obszerny i zawężenie do pewnego podzbioru ma sens, jeśli nie chcemy kogoś zanudzić i przeładować. Problem z modern c++ jest taki, że dla każdego to coś innego i nie wybierzesz takiego podzbioru, który będzie satysfakcjował wszystkie strony. Jeśli zadaniem będzie konwersja liczby do stringa to co polecisz początkującemu: itoa, sscanf,
@Passer93:

No bo oni na uczelniach nie uczą C++ tylko uczą C z elementami C++, żeby pewne sprawy na początku ułatwić, chociaż takie ułatwianie potem prowadzi do konfuzji. Ja na przykład dalej nie jestem pewny które ficzery dokładnie są w C, a których nie ma, bo większość mojego czasu pisałem C w kompilatorach C++, który robi to czasami trochę inaczej lub pozwala na trochę więcej rzeczy bez żadnego plucia errorami.