Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#siecikomputerowe
#nes
#raspberrypi
#serwery

Mireczki

Mam potrzebę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chciałbym postawić w domu serwer pod filmy.
Najchętniej widziałbym to tak.
Podłączam ten serwer kablem rj45 za routerem, podpinam go również po hdmi do telewizora samsung. Z innego komputera pobieram filmy i docelowy katalog robię na tym serwerze. Do tych filmów dostaje się z menu telewizora, ewentualnie telewizor działa jak monitor do tego serwera.

Teraz pytanie, co kupić. Widziałem że sensowne dyski sieciowe nas, z hdmi to gruba kasa. Patrzyłem też na raspberry pi 4, można kupić za 400 zł, tylko czy nie za dużo będzie pieprzenia z ustawieniami i czy to będzie działało tak jak napisałem?

Podpowiedzcie, jak to zrobić.
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
To na raspberry pi to stawiać, czy budować inny komputer na zwykłej płycie głównej? Widzę że ten openmediavault to linuks przeznaczony na nas. Czy bardzo trudne jest to w konfigurowaniu?
@Minetqa: ja mam Rpi4 zainstalowany Debian na SSD + Dysk HDD 500GB w obudowie.
Klient QBitorrent (film) z dostępem przez przeglądarkę (pobieram torrenta na swoim kompie i uploaduje na stronke tego Rpi i ściąga na dysk).
Dysk udostępniony przez Samba (sharowanie plików)
+ zainstalowane Kodi do otwarzania filmów (podpięte po HDMI do TV)
Dodatkowo w sypialni mam Rpi3 i na nim Kodi (+ drugi TV) które łączy się po sieci do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@obieq: jeszcze jedno pytanie. Na raspberry będzie linux, wszystkie pozostałe komputery w domu z Windowsami. Dogadają się te dwa systemy?
@Minetqa: najgorszy początek. Później jakoś idzie. Zobacz na tym kanale co Ci wysłałem tam jest cześć filmów odnośnie tego co potrzebujesz. Nie dogadają się bo to 2 różne systemy ;) ale będzie działać. Linux udostępnia pliki jako usługa Samba /Smb i później w Windows normalnie masz zasób np \ \192.168.1.8 i w nim udostępnione folderu. W 2 stronę też chyba jakoś zadziała. Ogólnie mi Debian najbardziej pasował, ale dużo osób poleca
@Minetqa: ja miałem na Rpi3 z 1GB ram i chodziło a teraz mam RPi4 z 4GB i na tym jeszcze parę rzeczy i daje radę. Home Assistanta (Smart dom, Emby taki odpowiednik Plex, Torrenty i Kodi plus właśnie ten dysk jako zasób sieciowy. A takie Rpi płaciłem chyba 240zl nawet z allegro bo u chińczyka podobnie wychodziło plus jakaś obudowa z wiatrakami do tego SSD bo karty pamięci lubia padać i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@obieq: hmmm, te terminale też widzę fajna sprawa.

Pytanie czy dwurdzeniowy procesor i grafika zintegrowana bez problemu uciągną full HD
@Minetqa: kup raspberry pi 4b 4 gb. Ogarnij dobra kartę, dysk zewnętrzny i obudowę do maliny z chłodzeniem aktywnym. Pracuj na debianie, korzystaj z dockera. Samba jako zasób, aria2 do pobierania wszelkiej maści plików, do multimediów jellyfin/emby/plex ew omv
@fasola_i_groch: kartę trzeba tylko na początku jak jest starsza wersja to robisz update eeprom I później już biitujesz bezpośrednio z SSD kartę można wywalić. W nowszych powinno działać natywnie
nawet z poradnikami z netu będzie to trudna walka?


@Minetqa: z mojego doświadczenia wynika, że rzadko kiedy wszystko działa idealnie tak jak opisuje to poradnik. Także nie nastawiaj się, że uruchomisz cały system w godzinę robiąc kopiuj&wklej komend z poradnika. Ale jak masz ochotę nauczyć się Linux’a, poszperać trochę w google i spędzić nad tym kilka wieczorów to powinieneś dać radę :-)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mireczki, bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Kolega @obieq podpowiedział mi terminal Hp. Znalazłem Hp t630 z quadem 4x2gh, 8gb ram i w10 pro za 490 zł. Dołożę szybki ssd pod system i powinno pięknie działać.

Pozdrawiam.