Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam pytanie, które w nurtuje mnie w sumie od dłuższego czasu.
Jaka prędkość autostradowa jest najbardziej ekonomiczna? Da się to jakoś wyliczyć? Powiedzmy, że poniżej 110 nie chcę schodzić.
Silnik 1,1 (xD), benzyna, max moc przy 5500 obr/min, max moment przy 2700.
#motoryzacja #samochody #mechanikasamochodowa
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LeslieDancer Generalnie im niższa prędkość, tym ekonomiczniej i tyle. Bawienie się w tunele aerodynamiczne bym odpuścił, nie jechał więcej niż te 110-120 i już. Jak miałem benzynę 1.1 to różnica w spalaniu i hałasie między 120 a 140 była kolosalna, przy 140-150 prawie dycha na 100km szła, normalnie to auto brało koło 7 w mieście i przy tych 120, przy 80-90 piątke+ na 100km.
  • Odpowiedz
@LeslieDancer: Tak jak napisał @Kundlozol3000, wolnossący silnik spalinowy jest najefektywniejszy w okolicach max momentu obrotowego, z turbodoładowanymi chyba trochę się komplikuje sprawa.

Opór powietrza wzrasta do kwadratu, więc przy 140 będziesz miał z grubsza 4 razy więcej siły pochodzącej z oporu powietrza niż przy 70, zakładając, że warunki pogodowe się nie zmieniły oraz auto nie posiada aktywnego aero. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli chcesz robić extreme savings to
  • Odpowiedz
@LeslieDancer: dlatego pytam o przebiegi, bo jeśli takich tras robisz kilka w miesiącu i miesięcznie robisz 2-4k kilometrów to może warto pomyśleć o założeniu gazu do samochodu, co najpewniej po kilku miesiącach by Ci sie już zwróciło. Jeśli to jest trasa raz w roku no to co innego.
  • Odpowiedz
@LeslieDancer: Poprawnie napompuj opony, wyłącz elektronikę, jedź najwolniej czyli 110 najlepiej na tempomacie, zdemontuj relingi z dachu jak masz, nie pakuj niepotrzebnych rzeczy do auta, sprawdź filtr powietrza
  • Odpowiedz
@LeslieDancer przy takim silniku, jeżeli nie chcesz schodzić poniżej 110, no to 110 jest najbardziej ekonomiczna, renault Clio 3 1.5 dCi przy takiej prędkości mi koło 4.5 litra palił (wyliczone na stacji, wskazania komputera poniżej 4)
  • Odpowiedz