Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #python

Czołem, podklejam podsumowanie aktywności z zeszłego tygodnia (21-27 grudnia 2020) na https://pyheart.pl (agregatorze polsko oraz anglojęzycznego kontentu związanego z językiem programowania Python).

Link do podsumowania zeszłego tygodnia znajduje się tutaj.

Zachęcam do śledzenia strony na bieżąco. Będę również wdzięczny za konstruktywny feedback/pomysły na nowe ficzery.

Nowe funkcjonalności:
- Dostęp do linku bezpośrednio w belce z newsem/znaleziskiem

*Kontent uwzględniony w ww. podsumowaniu:
Artykuły (18)**
- Monadical Blog - Event-Driven Architecture part 1
- StackAbuse - What Are _slots and How to Use Them?
- GitHub Blog - Learn about ghapi, a new third-party Python client for the GitHub API
- OktaDev - Build and Secure an API in Python with FastAPI
- JetBrains Blog - Datalore - We analyzed 495 AMD Radeon and Nvidia GPU specifications and shared the dataset with everyone
- JetBrains Blog - Datalore - We Downloaded 10,000,000 Jupyter Notebooks From Github – This Is What We Learned
- StackAbuse - How to Upload Files with Python's requests Library
- RealPython - Use PyQt's QThread to Prevent Freezing GUIs
- TestDriven.io - Web Authentication Methods Compared
- Twilio Blog - Build a Collaborative Whiteboard with Python, Flask, and Twilio Sync
- Mateusz Mazurek - Redis i Python - dobrze dobrana para #10
- StackAbuse - Seaborn Violin Plot - Tutorial and Examples
- Twilio Blog - Building a Netflix Recommendation SMS Bot with Python and Twilio Autopilot for #giftofcode
- Twilio Blog - Sharing Data Between Services Using Python and Twilio Sync
- Bartłomiej "furas" Burek - How to use requests to send JSON data, POST data, args in url and files to server aiohttp.web
- StackAbuse - Matplotlib Violin Plot - Tutorial and Examples
- Adam Johnson - How to Mock the Current Date and Time in Python
- Miguel Grinberg - Learn React in 90 Minutes!

YouTube (15)
- typing: Protocol + @runtime_checkable (intermediate) anthony explains
- Python Engineer - Python Snake AI Tutorial - Reinforcement Learning - Deep Q Learning (PyTorch + Pygame) (#4)
- PythonProgrammer - How to set up Anaconda Environments? You MUST do this!
- Bogdan Stashchuk - Python Virtual Environments with pipenv
- NeuralNine - Coding A Trojan Horse in Python
- Wes Doyle - Let's Build: Chess Engine (#7)
- OktaDev - Running Python in a Browser with Brython
- python integer literal underscores! (beginner) anthony explains #183
- argparse: making a command wrapper (parse
knownargs) (intermediate) anthony explains #181
- Python Engineer - Python Snake AI Tutorial - Reinforcement Learning - Deep Q Learning (PyTorch + Pygame) (#3)
- freeCodeCamp - Python Microservices Web App (with React, Django, Flask)
- DataDaft - Python for Data Analysis: Linear Regression
- Python Engineer - Python Snake AI Tutorial - Reinforcement Learning - Deep Q Learning (PyTorch + Pygame) (#2)
- Simplilearn - Python For Data Science Full Course
- Python Engineer - Python Snake AI Tutorial - Reinforcement Learning - Deep Q Learning (PyTorch + Pygame) (#1)

Podkasty (4)
- PythonBytes (#213) - Uh oh, Vulcans have infiltrated Flask
- DjangoChat - Search & GeoDjango - Paolo Melchiorre
- Talk Python To Me (#296) - Python in F1 racing
- Podcast.
init_ (#294) - Turning Notebooks Into Collaborative And Dynamic Data Applications With Hex

Newslettery (1)
- Django News (#55)

Pozdrawiam,
Kuba
  • 8
@przepyszna_frytka: Na ten moment nie jest to open source. Co do zbierania, pracuje nad crawlerami dla feedow RSS oraz YouTube, aby usprawnić proces. W tym tygodniu zrezygnowałem też z tworzenia opisów (nawet tworzenie tak krótkich opisów zabierało sporo czasu) - docelowo chciałbym, żeby crawler tworzył propozycję nowego newsa a po mojej stronie zostawałoby ewentualne poprawienie tagów oraz finalna akceptacja.
@przepyszna_frytka: Na ten moment opieram sie głównie na researchu przeprowadzonym wcześniej. Materiały ze źródeł typu TestDriven.io lub RealPython są raczej dokładnie sprawdzone przed publikacją, więc w takich przypadkach raczej nie ma problemu. Podkasty - słuchałem wcześniej wszystkich podkastów, które aktualnie dodaje, więc też mam jako tako pojęcie o ich poziomie (chociaż wiadomo - jest to moja subiektywna opinia). Jeżeli chodzi o artykuły z nowych źródeł, to jeżeli temat jest dla mnie