Wpis z mikrobloga

My tu sie smiejemy ze tam 40% polakow twierdzi, ze nie placi podatkow, ale sami takich polakow mamy w naszym szanownym gronie.

Klęska programu PPK

70% polakow dalo sie zrobic w balona i sie wypisalo z PPK i PPE, a to jest pierwszy krok do wziecia odpowiedzialnosci za swoje emerytury.

W zeszlym roku, jak przystepowalismy do PPK/PPE, jeszcze zanim sie zainteresowalem #gielda tez tak krakalem, nie zaglebiajac sie w temat. No i bym byl stratny jak bym sie wypisal.

W #ppe ja place tylko podatek od 3,5% mojej pensji brutto, a reszta jest dodatkowo platna przez pracodwace no sie troche tam uzbieralo + odsetki.

Ponadto mozna zarzadzac tam alokacja fundyszy. mozna wybrac czy chce sie w wiekszym % inwestowac w akcje czy inne bezpieczniejsze instrumenty.

No i mozna te srodki wyplacic ( troche sie wtedy traci) lub przetransferowac np. do IKE w swoim Banku i tam tez juz samemu zarzadzac kasa.

Ja rozumiem ze przez #ofe ludzie sa uprzedzeni ale ze swojego doswiadczenia moge tylko pwoedziec, ze wrto sie zaglebic w ten temat jednak.
Pobierz KwasneJablko - My tu sie smiejemy ze tam 40% polakow twierdzi, ze nie placi podatkow,...
źródło: comment_1608644512gWiqJJ8rRTTELttkMfoCMs.jpg
  • 241
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@KwasneJablko: mało już nakradli? Co rząd, to gorszy, a Polacy dalej się dają łapać na mgliste mrzonki i cuda na kiju. To kwestia czasu przy tak planowanym budżecie, aż rząd znowu stwierdzi "hajs z OFE jest nasz i elo, #!$%@?ć".
@AvantaR: jeszcze się okaże, że wyjedziesz z Polski i zobaczysz NORMALNY system podatkowy i traktowanie obywatela z godnością, a nie jako źródło hajsu i gówno na ulicy, na co zapędy
@KwasneJablko: Jestem w pełni za inwestowaniem i oszczędzaniem ekstra na emeryturę, ale po prostu mało kto ufa rządowi z tymi pieniędzy w kontekście 20 czy 30 lat.

Były już jakieś przebąkiwania o emeryturze obywatelskiej (także dla tych co płacili wysokie składki) więc ja jednak wole trzymać pieniądze z dala od rządu. Jedyne co mam to IKZE.
Ale to nie jest żadna paranoja. Każdy zna historię OFE. Każdy widzi jak aktualny rząd podchodzi do obywateli, ich praw i przepisów. Teraz możesz pieniądze wypłacić, ale za chwilę możesz nie móc i co zrobisz? Będziesz się z państwem sądził? Kiedy sądy w łapach rządu?


@AvantaR: to glemdzenie o OFE. Wiesz Ty w ogóle co się kurna stało z OFE? Nikt Ci tych pieniędzy realnie nie zakosił tylko przeniósł do ZUS-u.
Jak się #!$%@? 150 miliardów z OFE, to nic dziwnego że Polacy nie mają zaufania do takich mechanizmów. Ta decyzja, to był gwóźdź do trumny PO, który przypieczętował ich przegrane wybory 2015.


@Iudex: Kolejny. Weź sprawdź czy na koncie w ZUS masz środki z OFE populisto.
tylko po co? Społeczeństwo ma się dobrze bez giełdy i inwestycji. Upowszechnienie hazardu nie przyniesie nic dobrego. Nie ma co powtarzać hasełek kilku cwaniaków zarabiających na prowizjach, którzy chcą żeby ludzie powierzali swoją przyszłość ich zabawie w przelewanie z pustego w próżne.


@kaspil: giełda to hazard - xD. Do tego nie Ty tutaj inwestujesz tylko specjaliści.
ale dopóki tego nie zrobisz kasa nie jest twoja, a rząd może dzisiaj w nocy o północy ją zajumać.

Wielu mówiło że "bezpieczna inwestycja" o różnych rzeczach i programach. Tak samo z blokadą konta na cyprze "zawsze zdążę wypłacić" jak widać nie sprawdza się nigdy.


@FLAC: w sensie że trzymasz kasę w skarpecie a konta nie masz tak?
pieniądz którym mogę obracać już teraz jest bardziej wartościowy niż pieniądz którym obraca rząd który już pokazał że nie jest godny zaufania. W wypadku PPK to rząd ustala reguły gry i może je zmienić w dowolnej chwili, co sprawia że z automatu jestem na przegranej pozycji gdy zasady zmienią się na moją niekorzyść (tak jak było z OFE). Raz utracone w ten sposób zaufanie jest bardzo trudne do odzyskania i dlatego wypisałem
Dywersyfikuję ryzyko. Po co dokładać kolejne miejsce, w którym mogą mnie #!$%@?ć?


@AvantaR: Ty chyba nie rozumiesz co znaczy słowo "dywersyfikacja" jak nazywasz tak skupianie wszystkiego w jednym miejscu
70% polakow dalo sie zrobic w balona i sie wypisalo z PPK i PPE, a to jest pierwszy krok do wziecia odpowiedzialnosci za swoje emerytury.


@KwasneJablko: wolę 1zł teraz niż 1,10 za 30 lat. Poza tym to że nie mam PPK nie oznacza że nie mogę 10x lepiej zainwestować swoich pieniędzy w IKZE nad którym mam 10x lepszą kontrolę niż hajsem w PPK.
@ediz4 A sprawdź sobie jakie były zapowiedzi przy wdrażaniu OFE. To miał być jeden z filarów emerytalnych, gwarancja tego że nie dostaniesz głodowej emerytury, dzięki inwestycji w OFE. Polacy mieli indywidualne konta w funduszach, które zostały po prostu znacjonalizowane. OFE okazało się po 20 latach być po prostu dodatkowym podatkiem emerytalnym.
Mimo iż nie miałeś nad nimi kontroli, to nikt nie zakładał opcji nacjonalizacji tych środków. I tego Polacy się boją, że
@KwasneJablko: Nie wchodzę, bo:

- jest to realny wzrost opodatkowania pracy po stronie pracodawcy
- nic nie dostajesz od pracodawcy, bo on nie jest św. Mikołajem, komuś to musiał zabrać, najpewniej Tobie
- w PPK dodatkowo masz dopłatę z podatków, które państwo gdzieś musi pobrać, więc jednym słowem popierasz wyższe podatki
- nie ufam rządowi
- nie będę swoim udziałem legitymizować działań tego rządu i nie będę cyferką w ich propagandzie,
A sprawdź sobie jakie były zapowiedzi przy wdrażaniu OFE. To miał być jeden z filarów emerytalnych, gwarancja tego że nie dostaniesz głodowej emerytury, dzięki inwestycji w OFE. Polacy mieli indywidualne konta w funduszach, które zostały po prostu znacjonalizowane. OFE okazało się po 20 latach być po prostu dodatkowym podatkiem emerytalnym.

Mimo iż nie miałeś nad nimi kontroli, to nikt nie zakładał opcji nacjonalizacji tych środków. I tego Polacy się boją, że to