Wpis z mikrobloga

Szafran

Zapraszam do lektury mojego nowego artykułu na temat szafranu!
Co ma wspólnego szafran z paleniem na stosie? Kto wykorzystywał szafran do hamowania rozpowszechniania się epidemii dżumy? Do jakiego narkotycznego leku dodawano szafran? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania zapraszam do lektury.
https://www.gulosus.pl/szafran/

zapraszam do wykopywania:
https://www.wykop.pl/link/5858205/szafran-czerwien-drozsza-od-zlota-opowiesci-smakosza-o-przyprawach-i/

#gulosus

facebook
instagram

#ziola #farmacja #medycyna #ziola #ogrodnictwo #szafran #przyprawy #botanika #gotowanie #kuchnia #kuchniawloska #farmakognozja #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Gulosus - Szafran

Zapraszam do lektury mojego nowego artykułu na temat szafranu!
...

źródło: comment_1608382869kcDLc3bqGUk0NtWoNxdyso.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Gulosus: niby czerwony a barwi na żółto, ostatnio gdy robiłem lody waniliowe dodałem trochę szafranu, fajny efekt w lodach
  • Odpowiedz
@Slomek: Kiedyś robiłem lody z szafranem i kwiatem (osnówką) muszkatołowca. Coś wspaniałego. Na przełomie XVIII i XIX wieku robiono często lody właśnie z szafranem lub powyższą przyprawą.
  • Odpowiedz
@Gulosus: Do czego w praktyce używa sie szafranu? Jakiś czas temu kupiłem żeby sprawdzić o co tyle hałasu i może coś ze mną nie tak ale jak dla mnie to to ma zapach i smak palonego plastiku, leży rzucony w szafce bo nie wiem co z tym zrobić. Chyba że to jakiś podrabiany szafran
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Niewiemja Risotto, paella, Pilav, Szwedzkie bułeczki z szafranem, Biriani, Zupy z owocami morza, Curry, , desery, tarty... Ale co do fałszowania to norma. Kilkadziesiąt procent szafranu z Hiszpanii to fałszerstwo, czesto aby zwiekszyc masę nasącza się roztworami różnych soli, żywic...
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Niewiemja Sam szafran rzeczywiście za dobry nie jest. Ale pod wpływem temperatury i wody barwniki i inne związki się rozpadają tworząc wyjątkowy smak. Spora część osób rzeczywiście nie przepada za smakiem tej przyprawy w potrawach¯_(ツ)_/¯ Przed dodaniem do potrawy niektórzy kuchmistrzowe macerują Stigma Croci w niedużej ilości płynów przez 1-2 doby.
  • Odpowiedz
Ale pod wpływem temperatury i wody barwniki i inne związki się rozpadają tworząc wyjątkowy smak


@Gulosus: A, no to chyba że tak. Próbowałem tylko na świeżo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz