Wpis z mikrobloga

Mircy, jak to jest u was i waszych #pracbaza z waszymi umiejętnościami dotyczącymi pracy w Excelu i czym się zajmujecie?

Pytanie skierowane głównie dla osób, które Excela używają na poziomie zaawansowanym - dobra znajomość formuł, PowerQuery, VBA, obróbka dużych zbiorów danych - czy używacie Excela "pomocniczo" do waszych pracbazowych zajęć, czy Excel to wasze główne zadanie i rekrutujecie się i pracujecie na stanowiskach "speca od exceli"?

Naszły mnie rozkminy, bo w moim korpo w ostatnich latach przeszedłem drogę od budowlańca do "speca od exceli", zaczynam mieć coraz więcej do czynienia z bazami danych w SQL i zastanawiam się, czy nie przebranżowić się na poważnie w tym kierunku. Uprawnienia budowlane w naszym kraju aktualnie są mniej więcej tyle warte, co papier, na którym są wydane.

Doradźcie coś, Mircy.

#excel #korposwiat nieśmiało zawołam #programowanie i #sql, proszę nie bić.
Pobierz Stulejman_Wspanialy - Mircy, jak to jest u was i waszych #pracbaza z waszymi umiejętn...
źródło: comment_16076042009RPEvWrIAtc9e3GzO7r0AN.jpg
  • 7
@szczesc_borze: Ciągnięcie danych to raczej jest średni poziom. Zaprojektowanie - tutaj różnie, bazę można zaprojektować dobrze, albo źle, wychodzi w trakcie działania aplikacji.

Rzeczy o których myślę w kontekście SQL-owiec-15k+:

- zdolność zdebugowania, czemu mimo zgodnego z prawidłami poindeksowania zapytanie będzie działać 50 sekund, a na innej wersji bazy 0.03 sekundy z tym samym zbiorem danych
- tuning baz danych
- jakieś obycie w temacie od strony administracyjnej, tak żeby postawienie
@Stulejman_Wspanialy: jak już umiesz vba to naucz się jakiegoś normalnego języka i idź w programowanie. SQL którym się zajmowałeś to raczej podstawy wymagane od każdego deva niż jakiś szczególny skill czyniący z ciebie specjalistę.