Wpis z mikrobloga

()

Ahh wspaniały to był lot, nie zapomnę go nigdy! A czego sobie życzę w locie SN9? Tego samego co w SN8!
Dużo Raptorów, miałem. Dużą wysokość osiągnąlem i na brzuchu spadałem!

Podsumujmy co się właściwie wydarzyło.

Starship serial number 8 (SN8) to pierwszy pełnowymiarowy prototyp Starshipa 1.0 - pojazdu mającego w przyszłości przewozić ludzi na Księżyc, Marsa i księżyce innych planet.
Zbudowany z docelowego stopu stali nierdzewnej 304L, miał wzbić się najpierw na 20km, później na 15, wreszcie na 12,5 km wysokości. Test miał za zadanie ocenić przede wszystkim zdolność do lotu i jego zachowanie.
Plan był taki -

- wystartować,
- dolecieć na właściwą wysokość,
- zgasić silniki, obrócić się na brzuch,
- spadać swobodnie sterując lotkami,
- odpalić silniki, obrócić się do pionu,
- wylądować.

Starship w pierwszej próbie przerwał odpalenie z powodów technicznych. Następnego dnia na 2 minuty przed startem prawdopodobnie w strefę zamkniętą wleciała awionetka. Wreszcie po godzinie i 20 minutach - 09.12.2020 około 23:45 czasu polskiego Starship odpalił!
3 Raptory - SN30, 32 i 42 równo pracowały a statek wznosił się powoli i stabilnie.

T-1m41s nastąpiło wyłączenie pierwszego silnika (SN30 albo SN32). Starship mocno zwolnił, na nagraniu widać, że ziemia nie oddala się już za bardzo.

T-3m31s wyłączył się drugi z trzydziestek Raptor. SN42 pracował sam do końca utrzymując pozycje Starshipa i po wyhamowaniu względem Ziemi zniósł go w bok.

T-4m40s SN42 zakończył pracę i Starship nie będąc narażony na przeciążenia ze strony atmosfery, obrócił się na brzuch zgodnie z planem.

Swobodny spadek i sterowanie lotkami przebiegło wzorowo.

T-6m31s Starship osiągnął wysokość do lądowania. Odpalił dwa Raptory serii 30 i obrócił się do pionu!
Zaraz po obrocie, jeden silnik zgasł i drugi zaczął rekompensować utratę ciągu.
Prawdopodobnie wszystko przebiegało zgodnie z planem i Starship potrzebował do obrotu dwóch silników i miał wylądować na jednym. Problemem okazało się za niskie ciśnienie w zbiornikach do lądowania. Być może to, że jeden zbiornik jest wysoko i ma dłuższą drogę spowodowało to, że mieszanka paliwowa stała się nierówna i silnik nie był w stanie uzyskać odpowiedniego ciągu. Widać też, że w wyniku próby zwiększenia ciągu zaczął palić własną komorę spalania przez co pojawił się mocny zielony płomień.

Test moim i nie tylko moim zdaniem udał się w 100%. Dlaczego? Ponieważ gdyby przypadkiem wylądował, nie dowiedzieliby się od razu o problemie z odpowiednim ciśnieniem w małych zbiornikach do lądowania + nie muszą już rozbierać SN8, wystarczy sprzątnąć :).

Coś fantastycznego. Kosmiczny kamień milowy. Wydarzenie godne pierwszego lotu Saturn V i STS.
Na naszych oczach wydarzyło się prawdziwe sci-fi znane tylko z filmów. Nigdy do tej pory nie było takich manewrów opjazdu kosmicznego, lądowania na silnikach w taki sposób o raz ogólnie takiego zachowania sprzętu kosmicznego w atmosferze!
Rosyjscy i chińscy generałowie muszą się łapać za głowę :)
Widzimy się przy SN9!


#spacex #kosmos #nasa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #rakiety
monarchista - (╥﹏╥)

Ahh wspaniały to był lot, nie zapomnę go nigdy! A czego sobie ...

źródło: comment_1607590063LU6QB4aomnqZRNQxGvtVIh.jpg

Pobierz
  • 77
: > tak, malutkie. Widać je tutaj.

@monarchista: Czy to jest docelowy projekt nóg do lądowania (pomijając jakieś wzmocnienia itp)? Zastanawia mnie to pod kątem misji, pod które Starship jest tworzony. Lądowanie na wybetonowanym, równym lądowisku przy idealnej pogodzie nie jest tym samym co lądowanie na Księżycu i Marsie. Przy lądowaniu gdzieś indziej mogą pojawić się kamienie, głazy, kratery, dziury czy nawet wydmy z piasku lub po prostu teren będzie pochyły.
@monarchista: Moje pytanie w tym momencie byłoby bez sensu :) (pewnie coś w stylu „to weź opowiedz od początku co tam pan Elon zrobił od samego początku”).
Nie śledziłem zbytnio tych wydarzeń, zazwyczaj o jakimś kolejnym starcie dowiadywałem się z wykopu (i tak się nie wczytywałem).

Poszperam trochę w necie w poszukiwaniu tekstu pisanego (nie umiem się skupić na vlogach, mam jakąś psychiczna blokadę po zalewie filmów w stylu „90% treści