Wpis z mikrobloga

Pamiętacie jak antyszczepionkowcy głosili kilka lat temu teorie o zaszczepieniu ludzi? Każdy kazał się im puknąć w głowę, wyśmiewając ich, że niby kto, po co i dlaczego miałby to robić xD
Nie jestem antyszczepionkowcem, daleko mi do większości teorii spiskowych tego świata, no ale ludzie na ten chiński katar po tak krótkich badaniach to ja #!$%@? taką szczepionkę. W ogóle widzę sporo osób tutaj, które na siłę robią z takiej postawy jakiegoś szura. No nie zaszczepie się ni #!$%@?, a Ty jak chcesz to się poddaj się szczepieniu przecież skoro wierzysz w działanie tej szczepionki to będziesz bezpieczny.
#koronawirus
  • 89
@Shatter: Pełne szczepionki stosowano u zwierząt, tak jak mówiłem. Np. opanowano wirusa zachodniego nilu, który jest wirusem RNA, tak jak koronawirusy. Znajduję też prace o skutecznym działaniu na humanizowanych myszach, np. przeciw wirusowi Zika. Szczerze, trudno mi wyobrazić sobie jakieś skutki uboczne, poza tym, że nie zadziała. Ale nawet jeżeli coś wystąpi u odsetka przypadków - jestem w stanie to zaakceptować, bo na wirusa zmarło już 1,5 miliona osób. A zaszczepienie
@Karol1337: Na tym polega edukacja, że "tłumaczysz naukę ludziom bez pojęcia o nauce". Też nie miałem zielonego pojęcia o nauce, dopóki mi ktoś o niej nie opowiedział. Uważam, że większość wątpliwości dotyczących szczepionek nie wynika z szuryzmu, a z faktycznych obaw. Szury posługują się wiarą, a nie wiedzą (wiarą, że to co uważają jest prawdziwe), więc szurów nie przekonam tak czy inaczej. Natomiast jeżeli moje bazgroły pomogą komuś zrozumieć działanie szczepionki
no to opowiedz mam jakie skutki uboczne może wywołać szczepionka RNA


@ItsFine: nie wiem, bo nie jestem ekspertem w dziedzinie szczepionek, tak samo jak i ty nim nie jesteś, wiem natomiast że podobne gadki o nieszkodliwych szczepionkach były też w przypadku szczepionki na świńską grypę i jak po czasie się okazało to szczepionka ta jednak wywoływała pewne efekty uboczne (https://www.dw.com/pl/szwecja-p%C5%82aci-odszkodowania-ofiarom-szczepionki-przeciwko-%C5%9Bwi%C5%84skiej-grypie/a-19257185 ) naukowcy kimkolwiek by nie byl to nie są nieomylni
@karygodnykartofel: https://doi.org/10.1002/bmb.20952 Tu znalazłem przeglądóweczkę, która krótko podsumowuje human genome project i mówi o ENCODE - projekt, który miał na celu zidentyfikowanie funkcjonalnych elementów w uzyskanej sekwencji genomu. https://academic.oup.com/jid/article/196/12/1732/892333 Tutaj masz pracę już z 2007 roku która mówi o wirusie zachodniego nilu i zastosowaniu szczepionki DNA w pierwszej fazie badań klinicznych u ludzi(!) - szczepionka DNA była u tych ludzi w pełni bezpieczna, ale nie interesowałem się jeszcze badaniami dalej. Coś
@Eleganckikapelusz: @Staraagrafka: @kanciak12: @buczubuczu: masakra, wrzucam swój komentarz sprzed dwóch dni, a @light1: Wam działanie szczepionki tłumaczy w jeszcze dokładniejszy naukowy sposób ale NJEEEEE. Tylko udowadniacie swoją ignorancję.

macie w prostszych słowach:

Po pierwsze ta szczepionka to przełom technologiczny. To nie jest substancja otrzymana metodą prób i błędów na chybił trafił, tylko od początku zaprojektowana i zsyntetyzowana atom po atomie - to się nazywa medycyną precyzyjną. Podobnie
@OddajButa123: Może i miałbyś rację, gdyby nie to, że nie. W tym momencie posługujesz się swoim "wydaje mi się". https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X19305353?via%3Dihub To jest praca z zeszłego roku która mówi o szczepionce przeciw błonicy, opartej o nieaktywną formę toksyny tej bakterii. Tutaj naukowcy przeprowadzili bardzo dokładne badanie składu szczepionek używając czułych, nowoczesnych technik laboratoryjnych. Okazało się, że w jakichś minimalnych ilościach w tych szczepionkach znajdują się inne białka bakterii, których z założenia miało
a skąd wiesz, że wirus nie będzie? przecież HIV nie daje żadnych objawów, aż nagle (nie u wszystkich) rozwija się AIDS i zdychasz na wspomniany "katar", nawet nie chiński


@login-jest-zajety: oczywiście że nie wiem, to jest tylko kwestia prawdopodobieństwa
@login-jest-zajety: Na próżno? Ktoś mi napisał "Na serio tak jest? Masz coś więcej do poczytania?" W tym momencie sytuacja win-win, warto było ^^ Poza tym to jest też bardzo ważne doświadczenie dla mnie, bo prowadzę warsztaty naukowe, piszę teksty, mam zamiar uczyć - a w tym momencie nie ma lepszego sposobu, żebym uczył się naukowej argumentacji, niż dyskusje w internecie XD
@OddajButa123: Kto z czytających? Przecież ten komentarz napisałem bezpośrednio do Ciebie, o Ciebie tutaj chodzi! <3 A "it is unknown" oznacza, że nikt nie prowadził badań w tym kierunku. I nic dziwnego, bo się po prostu nie dało prowadzić badań w tym kierunku. Nie wiadomo też, czy po zaszczepieniu nie zaczniemy przyciągać cegieł i każdy budynek będzie próbował nas zabić. Tym właśnie różni się podejście naukowe od chłopskiego rozumu. Naukowiec pisze