Wpis z mikrobloga

Jaki laptop na grudzień 2020? Lista najciekawszych laptopów w grudniu w różnych przedziałach cenowych, wersja BETA, bo laptopy się pojawiają, znikają, a planuję jeszcze wyjątkowo przedziały 5000 zł i 6000 zł. Sytuacja jest dynamiczna, więc jak znajdę jakąś promocję to też ją postaram się dodać, ogólnie napisałem czego warto szukać i co może być przecenione jak teraz jest drożej itd.

do około 2500 zł tu nawet niezłe były Delle z ryzenami 4500U i 2 slotami na ram za około 2600 zł, może jeszcze wrócą w tym roku, na minus niemiecka klawiatura.
do około 3000 zł
do około 3500 zł
do około 4000 zł

Może się jeszcze komuś przyda:
- najciekawsze części do składania PC na końcówkę roku i pierwszy kwartał 2021, jak oczywiście gdzieś znajdziecie nowego RTXa czy Radeona w rozsądnych cenach z dostawą w przeciągu kilku tygodni.

Jeżeli chodzi o laptopy z procesorami AMD to problem jest taki, że 80% zarezerwowanych 7 nm mocy produkcyjnych u TSMC przez AMD jest przeznaczane na produkcje chipów do nowych konsol, na pewno do końca tego roku. W pozostałych 20% zmieścić się muszą desktopowe procesory Zen 2 i Zen 3, mobilne Zen 2, karty graficzne z rodziny Navi 1 i Navi 2.

Premiery nowych mobilnych kart graficznych Ampere, mobilnych procesorów Zen 3 i nowych układów od Intela jest częściowo szykowana na styczeń. Wtedy też będą się pojawiać pierwsze zapowiedzi nowych laptopów i tak pewnie do marca. Jednak szanse, że się takie komputery pojawią w Polsce wcześniej niż w drugim kwartale 2021 są niewielkie.
#pustulkowelaptopy
  • 496
@Pustulka: siemanko, szukam jakiegoś legiona w budżecie 4-4,5k. Matryca może być gorsza, i tak pracuję na zewnętrznym monitorze. Jaka konfiguracja będzie najlepsza z dostępnych w tej cenie, którą byś polecał?
Granie raczej okazjonalne, zależy mi na tym, by sprawnie chodził przez następnych kilka lat w codziennych zadaniach.
Myślałem wstępnie o tej
P.S. dobra robota, tag to skarbnica wiedzy! :)
@Pustulka: szukam lapka do 3,5k (maxxxxx 4k), przejrzałem Twoje wpisy i posty z grudnia i wyłaniają mi się 2 opcje (główne zastosowanie przeglądanie internetu, office, od czasu do czasu jakaś gierka - NBA/FM):
https://www.x-kom.pl/p/584300-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5i-15-i5-10300h-8gb-256-gtx1650ti-144hz.html
https://www.x-kom.pl/p/612573-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-8gb-512-gtx1650ti-144hz.html#Specyfikacja

Który z nich lepszy? Widzisz coś lepszego w tej cenie?
@Pustulka, żeby była jasność, ja nie pytam czy cena jest atrakcyjna, tylko czy w tym segmencie cenowym ten laptop jest wart uwagi. Może wszyscy wiedzą, że się grzeje, albo matryca jest słaba, a ja zrobię błąd i go kupię tylko dlatego, że potrzebuję telefonu.
@Pustulka: Szukam laptopa w cenie do 3k, zapoznałem się z Twoją lista jednak zastanawiam się czy w cenie do 3k znajdzie się coś ciekawszego od Legiona bez dedykowanej karty graficznej.
Laptop będzie używany jedynie do internetu i office, więc nawet ten GTX 1650 będzie się nudził, a może da radę zyskać bardziej na jakości czy trwałości komponentów szukając czegoś z integrą.
Masz może jakieś propozycje?
Pewnie raczej ten - link

+ dokupienie sobie 8GB kości do drugiego wolnego slotu tak by mieć 16GB ramu łącznie - link


@Pustulka: Podłączę się pod tą odpowiedź. Czy można włożyć 16gb? I mieć razem 24? Bo z reguły widziałem, że polecane były tylko 8.
@Pustulka:
Panie Pustułka, prawdopodobnie na przełomie maja/czerwca kupował będę laptopa, na którego chce przeznaczyć około 6k - 8k.
Sprzęt do pracy w Autocadzie, koniecznie 17,3". Preferowany Ryzen.
Widzę, fajnego laptopa poleciłeś Mirkowi @wziuuuuu , niestety ten Asus nie jest już dostępny.
Czy coś wiadomo, czy będą jeszcze dostępne? A może w czerwcu pojawi się coś fajniejszego?
@Pustulka: Hej, mam pytanie dotyczące zmienności cen laptopów w czasie. TL;DR Proszę Cię o krótki komentarz na temat kształtowania się cen laptopów w czasie, które kosztują 4000-5000 PLN.

Każdy laptop kiedyś był nowy, a później leży na magazynie i tanieje lub po prostu podatek od nowości znika.
1) Czy na podstawie doświadczenia jesteś w stanie powiedzieć jak długo sklepy trzymają dany towar i kiedy zakup jest optymalny? Mam tu na myśli,
@Pustulka: Cześć, czy warto czekać na nowe legiony z kartami 3xxx, które podobno mają być w marcu? Szukam czegoś z 3060/3070, ewentualnie 2060/2070 o ile jest to w dalszym ciągu opłacalne jeżeli jestem w stanie dołożyć parę groszy. Praktycznie wszystko z Twojej listy z TDP 115W jest już niedostępne a uwagę przykuły nadchodzące legiony ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Drugie pytanie to czy planujesz rozszerzyć listę polecanych laptopów
@Pustulka: ja potrzebuję do CAD, a tam taktowanie jednego rdzenia rządzi ( ͡° ʖ̯ ͡°). I tak czekam na uspokojenie sytuacji na rynku i może to, co obecnie jest z 10750H uda się wyrwać w przyszłości za 3.5k. Chociaż nie powiem, że strata 10% na rdzeniu jest kusząca, aby zamienić na ryzena, gdzie jeśli wejdą obliczenia wielowątkowe, to nie ma zmiłuj ( ͡° ͜ʖ ͡