Wpis z mikrobloga

Jaki uniwersalny hub zamiast home assistant do inteligentnego domu? Chciałbym wykorzystać Google Home/ Amazon Echo + czujniki Xaiomi + oświetlenie Ikea i termostaty Tuya. Z tego co wiem home assistan wymaga wykupienia abonamentu w przypadku głośników Amazona i Googla i sporo zaangażowania jeśli rzeczywiście chcemy stworzyć niezależny od system. Chciałby huba działającego lokalnie, stąd SamrtThings odpadło od razu. Zastanawiałem się nad Hubitatem, ale tutaj znowu brak obsługi części z wymienionych firm. Czy jest jakieś inne, ciekawe rozwiązanie? #smarthome #homeassistant #inteligentnydom
  • 15
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@czleniu: Ja mam domoticz i habridge do sterowania z alexy. Jedyne czego nie ogarnąłem to żeby domo wysyłało do alexy do czytania coś. Ale tu poradziłem sobie telefonem z pushover i gadającą ivoną po polsku.
  • Odpowiedz
@houk: Domoticz na raspberry pi? coś więcej o habridge? Rozumiem, że można podpiąć alexe bez czegoś w stylu home assistant cloud?
@ruski_88: W większości tak, ale docelowo chciałbym również sterować przez BroadLink IR klimatyzator i również po WiFi oczyszczacz Xiaomi + kiedyś smart TV Samsunga - jeszcze się w to do końca nie zagłębiałem.
  • Odpowiedz
@czleniu: może i HA wymaga na początku sporo zaangażowania, ale później już działa w sumie stabilnie. Swojego nie dotykam, chyba, że wpadnie mi jakiś nowy pomysł do głowy :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czleniu: habridge emulije philips hue z urządzeń domoticza wiec trochę roboty ale bez żadnej chmury działa lokalnie
Domo stoi na maszynie wirtualnej na ubuntu
  • Odpowiedz
@Jastrzi: Jest jakaś opcja uruchomienia Google Home/Amazon Echo bez abonamentu za home assistant cloud? Trochę przeraża mnie kontroler Zigbee2Mqqt CC2531 i pozostawienie podpiętego tego ustrojstwa 24h/doba.
  • Odpowiedz
@czleniu: nodered + nora jest za free motkiem do obsłgi gha. Ja mam zaprzęgnięte do domoticza osobiście, ale będę przechodził na testy na HA (o ile się da, nie sprawdzałem jeszcze)
  • Odpowiedz
@uefaman: Chodzi o rozwiązania w stylu SmartThing lub IFTTT - gdzie polecenie np. zapal żarówkę leci na ich serwer jest przetwarzane i dopiero wraca do elementu wykonawczego - minusy to oczywiście opóźnienie, brak smart home w przypadku braku internetu itp. - przynajmniej ja to tak rozumiem. ;)
  • Odpowiedz
@czleniu: sorry ale to brzmi dla mnie jak jakiś kosmos :) no raczej internet ja będę miał zawsze, więc polecenie może lecieć na serwer i mi to nie przeszkadza, a mogę też skorzystać z rozwiązania hybrydowego, o ile takie w ogóle istnieje :)
  • Odpowiedz
@azer: Dobrze rozumiem - RPi z HA + NODERED + NORA powinno umożliwić obsługę Googla? Zaczyna się to coraz bardziej komplikować.
@uefaman: No ja wolałbym mieć wszystko lokalnie, żeby w razie awarii internetu (rzadko, ale zdarza się) się nie denerwować + gdy dostawca oleje usługę, albo stwierdzi, że jednak będzie trzeba płacić abonament nie trzeba wszystkich automatyzacji robić od nowa gdzieś indziej
  • Odpowiedz
@czleniu: no jest komplikacja...ale jak się postawi to jest to samograj. Początek jest najgorszy. nora to plugin do nodered to obsługi systemu google. Ja zrobiłem import kogoś konfiguracji i tylko zmieniłem parametry konfiguracyjne, jak adresy ip, numery identyfikacyjne, hasła, nazwy urządzeń i hula :)

tu masz pierwsze lepsze video ocb z nodered/nora https://www.youtube.com/watch?v=O6ogomm1dQU
a tu ten sam gość coś mówi o ha+nodered. https://www.youtube.com/watch?v=EiRxHA0oEb4
Nie oglądałem całości, nie bardzo obecnie mam czas
  • Odpowiedz