Wpis z mikrobloga

Czemu rząd zamyka kluby fintes, baseny, restauracje i bary, a nie zamyka kośćiołów?
W Polsce działa około 2,7 tys. klubów fitness, zatrudniających ponad 100 tysięcy osób, a suma ich przychodów na koniec 2019 wyniosła 985 mln euro, czyli około 4,2 mld zł. W 2019 r. przychody ogółem z działalności ponad 69 tysięcy placówek gastronomicznej (stałych i sezonowych) zatrudniających ponad 200 tysięcy osób, wyniosły prawie 43,2 mld zł.

vs.
W 2019 r. Kościół Katolicki w Polsce otrzymał 1.2 mld złotych z kieszeni wiernych i blisko 2 mld zł z Państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych. Kościoły są zwolnione z podatków lokalnych i tych od nieruchomości. Ponadto duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, oraz zwolnieni są z opłat celnych. Same dotacje państwa dla katechetów, na katolickie uczelnie, szkoły i przedszkola oraz kapelanów to rocznie 1,65 mld zł. Z naszych podatków finansowane są także pensje kapelanów i duchownych w wojsku, policji, straży granicznej, więzieniach oraz straży pożarnej. Na duchownych w mundurach idzie rocznie ponad 21 mln zł. Wszyscy księża płacą zryczałtowany podatek kwartalny, który w zależności od wielkości miejscowości wynosi od 384 do 1374 zł.
Kościół Katolicki wytwarza rocznie jedynie 63 mln zryczałtowanego podatku, a wyciąga od Państwa prawie 7 mld złotych. Gdyby objęto duchownych powszechnie obowiązującym podatkiem PIT, od swoich dochodów musieliby zapłacić 233 mln zł . Tak więc państwo rozliczając ich w preferencyjny sposób, de facto funduje Kościołowi swoistą ulgę podatkową w wysokości 170 mln zł rocznie. W przypadku 40 proc. duchownych, składki do ZUS i NFZ są całkowicie lub częściowo finansowane z Funduszu Kościelnego. W tym roku na ten fundusz państwo przeznaczy ponad 94 mln zł. Oprócz finansowania składek pieniądze te idą też na remonty kościołów i zakonów. Gdyby każdy z 30 tys. księży samodzielnie płacił składkę do NFZ i ZUS, państwo oszczędziłoby 224 mln zł. Te oszczędności Kościoła na podatku dochodowym oraz składkach ubezpieczeniowych to tylko niewielka część tego co zostaje w kieszeniach księży. Około 1,5 mld zł rocznie, państwo traci na zwolnieniach kościelnych osób prawnych od nieruchomości, spadków, darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych.

Niech mi ktoś wytłumaczy w logiczny sposób, czebu instytucja, która jest "pasożytem" na łonie skarbu Państwa, nie jest w ramach walki z pandemią covid-19 zamykana, a firmy zatrudniające i generujące wpływy do budżetu są?

#koronawirus #kosciol #polska #ekonomia #biznes #rigcz #wykop #pandemia #sluzbazdrowia
źródło: comment_1603448402TdZ6aAlB2sBfIYd8QXDJSr.jpg
  • 52
@Domi7676:
Ja wiem, ale Ty chyba nie wiesz:
Art. 8. Sprawowanie przez Kościół Katolicki kultu publicznego
Dz.U.1998.51.318 - KONKORDAT między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r.
(...)
5. Władza publiczna może podjąć niezbędne działania w miejscach określonych w ustępie 3 także bez uprzedniego powiadamiania władzy kościelnej, jeśli jest to konieczne dla ochrony życia, zdrowia lub mienia.
@trumnaiurna: Jest jeden szkopuł. Jeśli myślisz że nasz rząd ma tyle odwagi żeby zamknąć kościoły to się mylisz.
Ja osobiście też wolałbym żeby zamknęli lecz wiem jaki jest nasz ,,kochany" episkopat. Też ludzi wina poniekąd bo jak już księża przestrzegają przepisów to ludzi ciężko przekonać by przyjmować Homilię na rękę czy nosić maseczki w kościele.
@deusvult_: a może jednak nie zmienił, bo tu masz nowe przymierze:

Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.


Jezus mówi-Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może
@deusvult_:
Twój Bóg w wielkim skrócie:
Księga Powtórzonego Prawa 13:7-12

Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: «Chodźmy, służmy bogom obcym», bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - nie usłuchasz
@deusvult_:

Twój Bóg w wielkim skrócie:


Księga Powtórzonego Prawa 21:10-14
Jeśli wyruszysz na wojnę z wrogami, a wyda ich Pan, Bóg twój, w twoje ręce i weźmiesz jeńców, a ujrzysz między jeńcami kobietę o pięknym wyglądzie i pokochasz ją - możesz ją sobie wziąć za żonę i wprowadzić do swego domu. Ona ogoli swą głowę, obetnie paznokcie i zdejmie z siebie odzież branki. Zamieszkawszy w twym domu opłakiwać będzie swego ojca
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@trumnaiurna: finansowanie Kościoła powinno się ograniczyć wyłącznie do ewentualnych dotacji dotyczących remontów zabytkowych kościołów, bo spora część z nich to zabytki, które muszą być dostępne dla ogółu. Ale tylko w tym zakresie. W pozostałym niech działają jak inne stowarzyszenia czy fundację.
@trumnaiurna: Bo władza, każda władza - ale ta najbardziej, ma niepisaną umowę z kościołem katolickim w Polsce. My wam dajemy głosy - Wy nam zostawiacie dotacje. I teraz po prostu trzeba ten dług wyborczy spłacać. Czyste qui pro quo.